شیرینی مخصوص کرمانشاه (کاک)

مجموعه: آشپزی, آموزش شیرینی پزی تعداد بازدید: 1154 تاریخ : ۲۶ اسفند ۱۳۹۱

مواد مورد نیاز کاک :
آرد :۳۰۰ گرم
آب ولرم :۵۰ میلی لیتر
روغن محلی (حیوانی) یا روغن جامد:۵۰ گرم
مایه خمیر فوری:۱ قاشق چایخوری

تخم مرغ:۱ عدد
نمک :۱/۲ قاشق چایخوری
پودر قند :۱۶۰ گرم
پودر هل :۱ قاشق چایخوری
پودر بادام :۱/۲ پیمان
ه

شیرینی مخصوص کرمانشاه (کاک)

طرز تهیه کاک :
ابتدا مایه خمیر را با یک قاشق سوپخوری پودر قند و ۱/۴ پیمانه (۵۰ میلی لیتر) آب ولرم در ظرفی مخلوط کنید و سپس در ظرف را بگذارید تا ۱۰ دقیقه بماند و پف کند. سپس روغن را آب (ذوب) کرده در ظرف دیگری بریزید تا کمی خنک شود. آنگاه تخم مرغ را شکسته و نیمی از آن را همراه نمک در لیوان کمی هم می زنیم و به روغن اضافه می کنیم.

مایه خمیر آماده شده را کم کم به مخلوط روغن و تخم مرغ می افزاییم . و به همزدن ادامه می دهیم . سپس آرد را اضافه می کنیم و آنقدر هم می زنیم که خمیر لطیف و یکدست و بدون چسبندگی به دست آید . خمیر را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ورز دهید . سپس روی آن را بپوشانید و حدود ۲ ساعت استراحت دهید. اگر خمیر شل بود می توانید کمی آرد برای تنظیم سفتی آن اضافه کنید.

خمیر آماده را لوله کرده و به اندازه های یکسان چانه کنید و چانه ها را با وردنه باز کنید و با وردنه ای ظریفتر نازکشان کنید. سپس ورقه های نازک خمیر را یک یک روی ساج انداخته و هر دو طرف آن را روی گاز بپزید . پیش از آنکه خنک شوند روی تخته کار پهن کنید و روی آن مایه بادام (مخلوط هل ، پودر قند و پودر بادام) بپاشید. سپس ورقه را با دقت لوله کنید .روی آن را با فشارمناسب وردنه بکشید . در پایان با فاصله های ۳ سانتی متری و به شکل اریب ببرید . کاک را در ظرف در بسته نگاهداری کنید.
شیرین کام باشید.

شیرینی مخصوص کرمانشاه (کاک)

منبع : تبیان

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “شیرینی مخصوص کرمانشاه (کاک)”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی