طرز تهیه کلانه غذاهای سنتی کردستان

مجموعه: آشپزی, آموزش انواع غذاها تعداد بازدید: 1047 تاریخ : ۲۶ فروردین ۱۳۹۵

کلانه از غذاهای سنتی و سوغات استان کردستان به ویژه شهرستان پاوه است که معمولاً در فصل بهار تهیه می شود. این غذا به تا حد زیادی به پیتزای فرنگی شباهت دارد با این تفاوت که به روش سنتی روی ساج تهیه می شود. درست کردن این غذا اغلب به صورت خانگی و در میهمانی های فامیلی رواج دارد که معمولاً آن را با روغن حیوانی و یا کره چرب می کنند و همراه با دوغ مصرف می کنند.

طرز تهیه کلانه غذاهای سنتی کردستان

مواد اولیه جهت تهیه کلانه برای ۵ نفر

نمک: به میزان لازم
پیچک یا پیازچه خرد شده: ۱ کیلوگرم
روغن حیوانی: ۱۵۰ گرم
آرد گندم: ۱ کیلوگرم
طرز تهیه کلانه

ابتدا یک کیلوگرم آرد را ۳ مرتبه به خوبی الک می کنیم و بعد در ظرفی گود می ریزیم و وسط آن را گود می کنیم یعنی آرد را کنار می گذاریم که وسط آن خالی شود. خمیر مایه را با آب ولرم مخلوط کرده و ۱۵ دقیقه در جای گرم قرار می دهیم تا عمل بیاید. سپس آن را به آرد اضافه می کنیم.

کمی نمک می ریزیم و بعد به میزان لازم کم کم آب را اضافه می کنیم تا خمیر نرم و لطیفی به دست آید.

خمیر را آنقدر ورز می دهیم تا دیگر به دست و ظرف نچسبد. روی خمیر را با سلفون روکش غذا یا کیسه نایلون فریزر می پوشانیم و بعد پارچه تمیز و ضخیمی را کمی نمدار کرده و رویش می اندازیم و ظرف را در جای گرمی قرار می دهیم تا به مدت ۳ ساعت استراحت کند و به حدی که به دست نچسبد.

سبزیجات مورد نظر مثل پیچک یا پیازچه را خرد و ریز کرده، خمیر را باز کرده و مثل نان لواش نازک می کنیم و سزیجات را داخل نصفش قرار داده و طرف دیگر خمیر را رویش بر می گردانیم.

یک ماهی تابه بزرگ یا سینی فر (یا ساج مخصوص نانوایی) را روی بزرگترین شعله گاز می گذاریم و مطمئن می شویم ماهی تابه یا سینی فرمان روی حرارت مناسب و خوب داغ شده است. ولی آنقدر زیاد داغ نباشد که نان هایمان بسوزد. از پشت یک سینی گرد و نسبتا بزرگ و یا تخته آشپزخانه استفاده می کنیم و را طرف نان را کمی برشته می کنیم و پس از آن از روغن حیوانی برای چرب کردنش استفاده می کنیم.

 

نکات در مورد کلانه 

۱- در صورت تمایل مقداری زعفران هم به نان اضافه کنید.

۲- می توانید مقداری سیر را رنده کرده روی خمیر بریزید.

 

طرز تهیه کلانه غذاهای سنتی کردستان

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “طرز تهیه کلانه غذاهای سنتی کردستان”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی