آشنایی با قمری خاوری + عکس قمری خاوری

مجموعه: پرندگان, تفریح و سرگرمی تعداد بازدید: 764 تاریخ : ۱۹ خرداد ۱۳۹۴

نام فارسی : قمری خاوری
نام انگلیسی : Oriental Turtle-Dove
نام عربی : قمری
نام علمی : Streptopelia orientalis

توضیحات : مشخصات : نر و ماده همانند پرنده ای است خرمایی رنگ و خالدار از خانواده کبوتر که شبیه قمری معمولی است اما کمی درشتر از آن وبه طور محسوسی از آن پررنگ‌تر است و دم نسبتا بلند و تیره با کناره‌های سفیدی دا رد. سطح پشتی آن خرمایی متمایل به خاکی است ، و میان هرکدام ازپرها یش لکه قهوه ای تیره رنگی دیده می شودکه در مجموع طرحی خالدار ایجاد می کند که شباهت زیادی به قمری معمولی دارد ولی ظریفتر از آن می باشد و در کنار گردنش ، لکه ای مرکب از رگه‌هایی آبی روشن و سیاه دارد که این لکه در قمری معمولی سیاه و سفید است و به جای سفیدی روی گردن و دم ( قمری معمولی ) در این پرنده ، رنگ های آبی روشن و خاکستری دیده می شود . خال‌های پشتش ظریف‌تر است و بخش کمرنگ زیر دم آن وسیع‌تر می باشد . گلو و سینه آن شرابی کم رنگ است ( نا بالغ لکه‌های کنار گردن و رنگ شرابی ناحیه گلو و سینه را ندارد لبه زیرین بالهایش خاکستری متمایل به آبی است و شاهپرهای بال هایش قهوه ای است که لبه های روشنی دارند.پاهایش صورتی و چشمانش قهوه ای روشن است که حلقه چشمی قرمز رنگی دارد در فصل زمستان پرو بالی روشن تر پیدا می کند. رفتار قمری خاوری  شبیه به قمری معمولی است.

زیستگاه : زیستگاه قمری خاوری مانند قمری معمولی است ولی نقاط مرطوب‌ تر را ترجیح می دهد زمستانها در مناطق پر درخت و جنگل ها به سر می برد ولی در فصول دیگر سال اغلب در زمین های کشت شده و مناطق باز که در آن درختانی برای سرپناه و بذر و دانه فراوان یافت می شود دیده می شود لانه خود را روی درختها و شاخه بوته ها می سازد.

تغذیه : غذایش اغلب از دانه ها ، غلات ، میوه کاج و حبوبات است که انها را بیشتردر زمین های کشاورزی جستجو می کند و احیانا از بعضی حشرات ،کرم ها و حلزون ها نیز تغذیه می کند

اندازه : ۳۱سانتی‌متر

سیخک پا : ندارد

چینه دان : دارد

بال : دفیف بودنش بیشتر است (بال زدنش بیشتر است)

حلیت : حلال گوشت (حلیت، از نظر شرعی می باشد ولی شکار یا کشتار این پرنده مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد)

آشنایی با قمری خاوری + عکس قمری خاوری

منبع : راسخون

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آشنایی با قمری خاوری + عکس قمری خاوری”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی