آموزش تصویری دوخت روبالشتی تزیینی

مجموعه: تفریح و سرگرمی, خلاقیت های هنری تعداد بازدید: 492 تاریخ : ۲۴ تیر ۱۳۹۴

وسایل مورد نیاز دوخت روبالشتی

پارچه
قیچی
سنجاق معمولی
سوزن
چرخ خیاطی
نخ هم رنگ پارچه
اتو

پارچه‌های مورد نظر خود را انتخاب کنید

شما به سه نوع پارچه با رنگ‌های مطابق هم نیاز دارید. از یک پارچه به عنوان روکش اصلی، از پارچه دیگر به عنوان پارچه تزیینی برای دور حاشیه شکاف ورودی و از پارچه سوم برای قسمت بالایی بالشت استفاده کنید.

از سه پارچه با رنگ‌های مختلف و یا با الگوهای متفاوتی که رنگ‌های مشابهی دارند استفاده کنید. البته لازم نیست که رنگ پارچه‌ها کاملاً با یکدیگر تطابق داشته باشند، ولی بهتر است برای زیبایی بیشتر کار، یک یا دو رنگ در آن‌ها مشترک باشد.

سعی کنید از رنگ‌های شاد که شما را به یاد جشن و مهمانی می‌اندازند استفاده کنید. روبالشتی هایی که رنگ‌های شادی دارند، هدیه بسیار خوبی محسوب می‌شوند.

آموزش تصویری دوخت روبالشتی تزیینی

پارچه را به اندازه لازم ببرید

با استفاده از قیچی تکه‌های پارچه را به اندازه مورد نیاز برش دهید. برای درست کردن یک روبالشتی استاندارد، پارچه اصلی را به اندازه ۷۰×۱۱۵ سانتی‌متر، پارچه دوم را به اندازه ۳۰×۱۱۵ سانتی‌متر، و پارچه تزیینی سوم را در اندازه ۵×۱۱۵ سانتی‌متر برش بدهید.

آموزش تصویری دوخت روبالشتی تزیینی

پارچه را اتو ‌کنید

برای آماده کردن پارچه‌ها برای چرخ کردن، با استفاده از اتو چین و چروک پارچه‌ها را از بین ببرید. تکه بزرگ و تکه متوسط را کاملاً اتو کنید. تکه نازک را از درازا تا کرده و دو سر آن را کنار هم قرار دهید و سپس آنرا اتو کنید.

آموزش تصویری دوخت روبالشتی تزیینی

پارچه‌ها را در کنار هم قرار دهید

پارچه با اندازه متوسط را در قسمت سمت راست سطح کار خود قرار دهید. پارچه تزئینی را با حاشیه پارچه متوسط طوری هماهنگ کنید که قسمت بیرونی آن با حاشیه پارچه متوسط هماهنگ بوده و قسمت تاخورده آن به سمت داخل باشد. در نهایت تکه بزرگ پارچه را روی پارچه متوسط و پارچه تزئینی قرار بدهید.

مطمئن شوید که حاشیه تمام پارچه‌ها کاملاً با یکدیگر هماهنگ باشند.

برای نگه داشتن پارچه‌ها در کنار یکدیگر، از چند سنجاق استفاده کنید.

آموزش تصویری دوخت روبالشتی تزیینی

پارچه را روی هم جمع کنید

با استفاده از انگشتان خود تکه بزرگ پارچه را از قسمت پایین به سمت بالا لوله کنید. این کار را تا زمانی انجام دهید که قسمت لوله شده چند سانتی‌متر با لبه سوزن خورده فاصله داشته باشد. حالا پایین تکه متوسط پارچه را گرفته و آن را روی قسمت لوله شده طوری قرار دهید که با حاشیه بالایی پارچه‌ها هماهنگ باشد. برای نگهداشتن پارچه‌ها در کنار یکدیگر از سنجاق های بیشتری استفاده کنید.

آموزش تصویری دوخت روبالشتی تزیینی

لبه را بدوزید

با استفاده از چرخ خیاطی و یا نخ و سوزن، قسمت بالای پارچه‌ها که به آن سنجاق زده بودید را به هم بدوزید. خط دوخت باید حدود یک سانتی‌متر از لبه بالایی پارچه‌ها فاصله داشته باشد. پس از کامل شدن دوخت سنجاق‌ها را جدا کنید.

مطمئن شوید که تمام لایه‌های پارچه به هم دوخته شوند.

مراقب باشید که خط دوخت، تا جایی که ممکنست مستقیم و صاف باشد. اگر نیاز بود که کار دوخت را از اول انجام دهید از یک نخ بازکن برای باز کردن نخ‌های دوخته شده استفاده کنید.

آموزش تصویری دوخت روبالشتی تزیینی

قسمت لوله شده پارچه را بیرون بیاورید

تکه متوسط پارچه را بیرون بکشید تا پارچه حلقه شده بزرگ زیر آن را بتوانید ببینید. به آرامی حلقه پارچه را بیرون کشیده و آن را برگردانید و روی سطح کار خودتان صاف کنید. روبالشتی را اتو کنید، به‌طوری‌که تمام بخش‌های آن کاملاً صاف بشود.

آموزش تصویری دوخت روبالشتی تزیینی

حاشیه‌ها را بدوزید

روبالشتی را برگردانید به طوری که قسمت‌های انتهایی روی هم قرار بگیرند. با استفاده از چرخ خیاطی و یا نخ و سوزن لبه‌های دوخته نشده روبالشتی را بدوزید. قسمت پایین روبالشتی را باز نگه دارید.

آموزش تصویری دوخت روبالشتی تزیینی

قسمت رویی روبالشتی را به بیرون برگردانید

روبالشتی را صاف کرده و قبل از اینکه روی بالشت قرار دهید یک بار دیگر اتو کنید.

آموزش تصویری دوخت روبالشتی تزیینی

آموزش تصویری دوخت روبالشتی تزیینی

 

منبع : ۵۰۴۰

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آموزش تصویری دوخت روبالشتی تزیینی”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی