تاریخچه باشگاه فوتبال بایرن مونیخ + تصاویر قدیمی تا جدید

مجموعه: تفریح و سرگرمی, خواندنی ، دیدنی تعداد بازدید: 797 تاریخ : ۷ فروردین ۱۳۹۳

باشگاه بایرن مونیخ در سال ۱۹۰۰ میلادی به سرپرستی فرانتس یوهن تاسیس شد.

تاریخچه باشگاه فوتبال بایرن مونیخ + تصاویر قدیمی تا جدید

فرانتس یوهن

به دلایل مالی، اف سی بایرن مونیخ در سال ۱۹۰۶ با MSC با هم ادغام شدند. و در سال ۱۹۰۷ به ورزشگاه جدید خود در خیابان لئو پولد نقل مکان کردند.

در سال های ۱۹۱۰-۱۱ بایرن یکی از پرطرفدارترین تیم های فوتبال در منطقه خود شد و توانست به عنوان قهرمانی لیگ منطقه باواریا دست پیدا کند. اما در سال ۱۹۱۴ با شروع جنگ جهانی اول کلیه قعالیت های فوتبالی کشور آلمان به تعطیلی کشیده شد ، و ناگهان روند صعودی بایرن به یک باره متوقف شد.

تاریخچه باشگاه فوتبال بایرن مونیخ + تصاویر قدیمی تا جدید

بایرن مونیخ ۱۹۱۰

اما پس از جنگ جهانی اول یعنی سال های بعد از ۱۹۱۸ بایرن مونیخ چند جام محلی را فتح کرد و توانست قهرمان جنوب آلمان در سال ۱۹۲۶ شود.

تاریخچه باشگاه فوتبال بایرن مونیخ + تصاویر قدیمی تا جدید

تیم بایرن مونیخ ۱۹۱۹

بایرنی ها در سال ۱۹۳۲ اولین شاهکار خود را رقم زدند و موفق شدند آینتراخت فرانکفورت را در مقابل چشمان ۵۸٫۰۰۰ نفر تماشاگر با دو گل اسکار روهر و فرانتس رام در فینال که در شهر نورنبرنگ برگزار می شد شکست دهند و قهرمان آلمان شوند.

تاریخچه باشگاه فوتبال بایرن مونیخ + تصاویر قدیمی تا جدید

قهرمان سال ۱۹۳۲

پس از سال ۱۹۳۲-۳۳ اسکار روهر ستاره بایرن که در فینال مقابل آینتراخت فرانکفورت گل اول بایرنی ها را از روی نقظه پنالتی به ثمر رسانده بود از این تیم جدا شد و به تیم گرسهپرس زوریخ سوئیس پیوست.

تاریخچه باشگاه فوتبال بایرن مونیخ + تصاویر قدیمی تا جدید

اسکار روهر

با شروع جنگ جهانی دوم سال از ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۴و حملات هوایی متفقین روند صعودی فوتبال در آلمان و منطقه باواریا کند شد و همچنین دو بازیکن بایرن مونیخ جوزف برگ مایر و فرانتس رام به عنوان سرباز ارتش در مارس ۱۹۴۳ کشته شدند.

تاریخچه باشگاه فوتبال بایرن مونیخ + تصاویر قدیمی تا جدید

بایرن مونیخ ۱۹۴۴

پس از جنگ جهانی دوم بایرن مونیخ به تیم معمولی تبدیل شد که اغلب در اواسط جدول بود در سال ۱۹۵۵ آن ها به تدریج با کسب نتایج ضعیف راهی لیگ پائینتر شدند اما آن ها به خودشان و در سال بعد به اوبر لیگای جنوبی بازگشتند. همچنین انها پس از یک دوره کابوس وار پس ۱۹۳۲ و قهرمانی در آلمان موفق به کسب عنوان قهرمانی در جام حذفی فاوتبال آلمان شدند.

در سال ۱۹۶۳ لیگ آلمان با نام بوندسلیگا تاسیس شد،و قرار بر این شد تا ۵ تیم از اوبر لیگای جنوبی (لیگ محلی دسته اول) در آن حضور پیدا کنند و بایرنی ها در این جدول مقام سوم را کسب کره بودند.اما فدراسیون فوتبال آلمان قانونی را وضع کرد که دو تیم از یک شهر شانس حضور در بوندسلیگا را نداشته باشند. با این تفاسیر مونیخ ۱۸۶۰ که قهرمان شده بود توانست در راهی این لیگ شود و بایرن مونیخ از رفتن به لیگ اول فوتبال آلمان باز ماند.

در ۱۹۶۵ در این مدت با بازیکن های جوان و با استعداد خود از جمله سپ مایر ، گرد مولر و در راس آنها فرانس بکن باوئر توانتسند به بوندسلیگای آلمان راه پیدا کنند.

تاریخچه باشگاه فوتبال بایرن مونیخ + تصاویر قدیمی تا جدید

بایرن مونیخ ۱۹۶۵

بایرنی ها اولین سال حضور خود در بوندسلیگا را با کسب مقام سوم لیگ و عنوان قهرمانی جام حذفی فصل ۱۹۶۵-۶۶ را به پایان رساندند.

در فصل ۱۹۶۶-۶۷ مردان باواریا اولین جام خود را در اروپا با شکست رنجرز اسکاتلند در فینال جام در جام اروپا کسب کردند.

بایرنی ها در سال ۱۹۶۷ بار دیگر قهرمان جام حذفی فوتبال آلمان شدند.

بالاخره بایرنی های در سال ۱۹۶۹ توانستند برای دومین بار در صدر فوتبال آلمان قرار بگیرند، همچنین آنها با غلبه بر شالکه ۰۴ بار دیگر جام حذفی آلمان را هم فتح کردند.

تاریخچه باشگاه فوتبال بایرن مونیخ + تصاویر قدیمی تا جدید

بایرن مونیخ ۱۹۶۹

گفتنی است مربی باواریایی ها برانکو زدک بود.

در سال ۱۹۷۰ هدایت تیم بایرن مونیخ را اودو لاتیک به عهده گرفت و در اولین فصل حضورش موفق به کسب جام حذفی فوتبال آلمان شد.

از سال ۱۹۷۲ به بعد دوران طلایی بایرن مونیخ شکل گرفت و بایرنی ها خود را در سطح جهانی می دیدند.

گرد مولر در سال ۱۹۷۱-۷۲ با زدن ۴۰ گل رکوردی را بر جای گذاشت و آقای گل بوندسلیگا لقب گرفت.

.در سال ۱۹۷۴ در مقابل اتلتیکو مادرید بازی را با تساوی یک بر یک به پایان رساندند و در نتیجه در بازی بعد موفق شدند تیم مادریدی را چهار به صفر شکست دهند و اولین قهرمانی در جام باشگاه های اروپا را جشن گرفتند.

تاریخچه باشگاه فوتبال بایرن مونیخ + تصاویر قدیمی تا جدید

بایرن مونیخ ۱۹۷۴

در فینال جام باشگاه های اروپا سال ۱۹۷۵ نیز تیم لیدز یونایتد را در پاریس و با نتیجه دو به صفر مغلوب کردند.

آنها در سال ۱۹۷۶ موفق شدند یک بر صفر تیم سنت اتین فرانسه را در گلاسکو شکست دهند و برای سومین بار پیاپی قهرمانی این رقابت ها را کسب کردند.

تیم فوتبال بایرن مونیخ در سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۴ با ۷۳ بازی بدون شکست در خانه رکوردی را برای خود ثبت کرد.

سال ۱۹۷۶ باواریایی ها در فینال بازی های بین قاره ای و در مجموع بازی رفت و برگشت در مقابل نماینده برزیل تیم کروزیروی برزیل ۲ بر ۰ به پیروزی رسیدند و افتخاری دیگر به ویترین افتخارات خود افزودند.

سرمربیگری تیم بایرن مونیخ در سال های ۱۹۷۵-۷۶ بر عهده کرامر دتمار بود.

تاریخچه باشگاه فوتبال بایرن مونیخ + تصاویر قدیمی تا جدید

بایرن مونیخ ۱۹۷۶ ، فرد ایستاده سمت راست دتمار کرامر

در اواخر دهه ۷۰ بایرنی ها دیگر افتخاری کسب نکردند و تیم طلایی آنها با مردانی پا به سن گذاشته دیگر آن توان سابق را نداشت و ستارگان آنها رو به خاموشی پیش می رفتند برخی از آن ها مثل بکن باوئر که به نیویورک کاسموس پیوست، در تیم های دیگر مشغول به بازی شدند و برخی دیگر نیز از فوتبال خداحافظی کردند.

در دهه ۸۰ و آن زمانی که باشگاه بایرن مونیخ با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کرد و تعداد زیادی از پرسنلش را تغییر داده بود دو بازیکن با نام های رومینگه و پل پراینتر با درخشش خود باعث دو قهرمانی در بوندسلیگا ۱۹۸۰ و ۱۹۸۱ شدند به همین دلیل یکی از القاب بایرن مونیخ، اف سی برایتنیگه است.در ادامه  سال ۱۹۸۲ جام حذفی آلمان را فتح کرد و در سال ۱۹۸۳ اودو لاتک به نیمکت بایرنی ها بازگشت. ۱۹۸۴ جام حذفی فوتبال آلمان را دوباره فتح کرد. همچنین سال ۱۹۸۵ باز هم قهرمان بوندسلیگای آلمان شدند.در فصل ۱۹۸۵-۸۶ آنها جام حذفی و بوندسلیگا را با هم تصاحب کردند و در فصل بعد یعنی ۱۹۸۶-۸۷ فقط موفق به دفاع از عنوان قهرمانی خود در بوندسلیگا شدند.

رومینگه نیز پس از درخشش در بوندسلیگا و بایرن مونیخ و ۱۰ سال بازی در میان باواریایی ها راهی اینترمیلان ایتالیا شد.

در این دهه بایرن مونیخ دوبار به فینال جام باشگاه های اروپا راه یافت اما هر دوبار مغلوب حریفان خود شد.سال ۱۹۸۲ با یک گل از استون ویلا شکست خورد و در فینال ۱۹۸۷ با دو گل به پورتوی پرتغال باخت.

در سال ۱۹۸۷ اودو لاتک جای خود را به یوپ هاینکس که مربی مونشن گلادباخ بود داد

یوپ هاینکس با اینکه در فصل اول خود موفق به کسب جام نشد اما برای دو فصل متوالی ۸۸-۸۹ و ۸۹-۹۰ بوندسلیگا را مردان باواریایی فتح کرد.

بعد از قهرمانی در سال ۱۹۹۰ بایرنی ها در کسب عنوان قهرمانی ناکام بودند تا اینکه در اوایل سال ۱۹۸۴ فرانس بکن باوئر ستاره سال های ۱۹۶۵ تا اواخر دهه ۷۰ بایرن مونیخ، سرمربی بایرن شد.بکن هم توانست یکبار به عنوان سرمربی بوندسلیگا را در فصل ۱۹۹۳-۹۴ فتح کند.

پس از قهرمانی در فصل ۹۳-۹۴ جواانی تراپاتونی و اتو رهاگل هر کدوم حدود یک سال سرمربی بایرن شدند در همین زمان ستاره های بایرن به جای قرار گرفتن در تیتر نشریات در تیتر شایعات بودند به همین دلیل بایرنی ها به اف سی هالیوود نیز شهرت یافت.

بکن باوئر در اواخر فصل ۹۵-۹۶ دوباره به بایرن بازگشت. در این فصل بایرن مونیخ با درخشش ستارگان زمان خود لوتار ماتئوس، یورگن کلینزمن و محمد شول جام یوفا را تصاحب کرد در فینال مسابقات جام یوفا بایرن مونیخ در مجموعه دو بازی با نتیجه ۵ به ۱ بر بردو فرانسه غلبه کرد.

تاریخچه باشگاه فوتبال بایرن مونیخ + تصاویر قدیمی تا جدید

جیووانی تراپاتونی ایتالیایی در فصل ۱۹۹۶-۹۷ بار دیگر هدایت بایرن را بر عهده گرفت و در همان فصل بوندسلیگا را فتح کرد و فصل بعد یعنی ۱۹۹۷-۹۸ جام حذفی آلمان را بعد از ۱۲ سال به خانه آورد.

تراپاتونی در سال ۱۹۹۸ بایرن را ترک کرد و جای خود را به اوتمار هیزتفلد سرمربی بورسیا دورتموند که بسیار موفق بود داد.در همین سال بود که علی دائی اسطوره فوتبال ایران و بهترین گلزن تیم های ملی جهان به بایرن مونیخ پیوست

تنها سه سال پس از قهرمانی در جام یوفا بایرنی ها شانس دستیابی به جام باشگاه های اروپا را بدست آوردند اما در فینال بارسلون مقابل منچستر یونایتد در حالی با گل ماریو باسلر که در دقیقه شش از روی نقطه پنالتی از حریف پیش افتاد اما در زمان های پایانی بازی در عین ناباوری متحمل شکست ۲ بر ۱ شدند و یکی از تاریک ترین ساعات خود را با هیزتفلد تجربه کردند.

تاریخچه باشگاه فوتبال بایرن مونیخ + تصاویر قدیمی تا جدید

سامی کفوور جلو تصویر ، محمد شول در عقب

در فصل های ۹۸-۹۹ ، ۹۹-۲۰۰۰ و ۲۰۰۰-۲۰۰۱ بایرن با هیزتفلد بوندسلیگا را برای سه بار پیاپی فتح کرد.

در فصل ۹۹-۲۰۰۰ بایرنی ها در نیمه نهایی مغلوب رئال مادرید شدند و از رسیدن به فینال باز ماندند.

باواریایی ها سرانجام در فصل ۲۰۰۰-۲۰۰۱ باغلبه بر منچستر یونایتد و رئال مادرید راهی فینال باشگاه های اروپا شدند و با درخشش دروازبان خود اولیورکان والنسیای اسپانیا را در ضربات پنالتی مغلوب کردند و پس ۲۵ سال بار دیگر بر بام اروپا قرار گرفتند.

تاریخچه باشگاه فوتبال بایرن مونیخ + تصاویر قدیمی تا جدید

قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا ۰۱-۲۰۰۰

بایرن مونیخ در سال ۲۰۰۱ در جام بین قاره ای با تک گل کفوور مدافع غنایی خود که در دقیقه ۱۱۱ به ثمر رسید بوکاجونیورز آرژانیتن را شکست دادند و قهرمان شدند. این دومین قهرمانی بایرن مونیخ در جام بین قاره ای بود.

فصل ۲۰۰۲-۲۰۰۱ برای بایرن فصل خوبی نبود و آن ها رسیدن به جام ناکام ماندند اما در فصل بعد لیگ یک آلمان، بوندسلیگا را فتح کردند پس از آن نیز فصل ۲۰۰۳-۲۰۰۲ فصل بدون جامی برای آنها بود و هیزتفلد نیز بعد از شش سال از این تیم جدا شد.

 سال ۲۰۰۴ فیلیکس ماگات سرمربی بایرن شد. و در دو فصلی که هدایت این تیم را بعهده داشت موفق شد هم بوندسلیگا و هم جام حذفی را تصاحب کند.

سرانجام ماگات در پی کسب نتایج ضعیف در فصل ۲۰۰۶-۲۰۰۶ از سرمربی گری بایرن کنار گذاشته شد و بار دیگر هیزتفلد سرمربی مونیخی ها شد.

آن فصل نیز برای بایرن مونیخ فصل خوبی نبود و آنها نتواسنتد سهمیه جام باشگاه های اروپا را کسب کنند.

در فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۸ بعد از تصاحب جام حذفی و و بوندسلیگا، الیور کان برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد و هزتفلد نیز این تیم را ترک کرد.

پس از اوتمار هزتفلد یورگن کلینمزن هداییت بایرن مونیخ را بر عهده گرفت و بعد از یک فصل ناکامی از بایرن رفت و در نتیجه فصل ۲۰۰۸-۲۰۰۹ نیز یکی از بدترین فصل های بایرن بود .

 در سال ۲۰۰۹-۲۰۱۰ لوئیس فن خال سرمربی بعدی بایرن مونیخ شد او نیز در اولین فصل حضورش موفق شد جام حذفی و بوندسلیگای یک آلمان را فتح کند اما در مقابل اینتر در فینال لیگ قهرمانان با دو گل شکست خوردند و به نائب قهرمانی بسنده کردند.

فصل ۲۰۱۰-۲۰۱۱ برای لوئیس فن خال و بایرن مونیخ فصل بدی بود و پس از حذف آنها از لیگ قهرمانان فن خال کنار گذاشته شد و سکان هدایت بایرن مونیخ در دستان یوپ هاینکس قرار داده شد.

بایرن بوپ هاینکس در حالی که امید زیادی برای کسب سه جام حذفی ، لیگ آلمان و لیگ قهرمانان داشتند اما در اواخر لیگ مغلوب دورتموند آماده یورگین کلوپ شدند. همچنین در فینال جام حذفی نیز حریف بورسیا دورتموند نشدند و با نتیجه بسیار سنگین ۵ بر ۲ شکست خوردند. بایرنی ها سرانجام در فینال لیگ قهرمانان اروپا در ضربات پنالتی به چلسی باختند.

بایرن مونیخ پس از سپری کردن یک فصل کابوس وار اینبار در فصل ۲۰۱۲-۲۰۱۳ خوش درخشیدند و تمامی جام ها را درو کردند ابتدا در بوندسلیگا با اختلاف ۲۵ امتیاز برای بیست و سومین بار قهرمان شدند. در فینال جام حذفی اشتوتگارت را با نتیجه سه بر دو شکست دادند و در فینال لیگ قهرمانان اروپا دورتموند را مغلوب کرد و پنجمین قهرمانی در این رقابت ها را جشن گرفتند .

تاریخچه باشگاه فوتبال بایرن مونیخ + تصاویر قدیمی تا جدید

قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۱۳

همچنین در سوپر لیگ اروپا سال ۲۰۱۳ بایرن مونیخ در مقابل چلسی قرار گرفت که توانست این تیم را پس از تساوی ۲ به ۲ در ضربات پنالتی با نتیجه ۵ به ۴ شکست دهد و برای اولین بار قهرمان سوپر جام اروپا شود.

باواریایی ها در این فصل رکورد های زیادی بر جای گذاشتند.

فصل ۲۰۱۳-۲۱۰۴ بایرنی ها با پپ گواردویلا هفت هفته مانده به پایان رقابت های بوندسلیگا قهرمانی خود را مسجل کردند. اما در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا مغلوب رئال مادرید شدند و از رسیدن به فینال بازماندند.

در فینال جام حذفی آلمان مورخ ۱۷ می ۲۰۱۴ بایرن مونیخ و دورتموند مقابل یکدیگر قرار گرفتند که در ۹۰ دقیقه به نتیجه بهتر از ۰-۰ دست نیافتند اما در وقت اضافه دوم بایرن مونیخ با اشتباه بازیکنان دورتموند توسط آرین روبن یک بر صفر جلو افتاد و در اواخر بازی مولر علی رغم اینکه خستگی زیاد در ناحیه پا داشت از سد مدافع و دروازبان دورتموند گذشت و تیر خلاص را زد تا بازی با نتیجه دو بر صفر به نفع بایرن مونیخ به پایان برسد.

 فصل ۱۵-۲۰۱۴ تنها موفق به کسب عنوان قهرمانی در بوندسلیگا شدند.

آنها در نیمه نهایی جام حذفی آلمان در ضربات پنالتی مغلوب دورتموند شدند و در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا در مجموع بازی رفت و برگشت به حساب ۵ به ۳ به بارسلونا باختند.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تاریخچه باشگاه فوتبال بایرن مونیخ + تصاویر قدیمی تا جدید”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی