فهرست جدید ۱۰ مرد خطرناک جهان

مجموعه: تفریح و سرگرمی, خواندنی ، دیدنی تعداد بازدید: 332 تاریخ : ۲۳ مهر ۱۳۹۲

 

شبکه امریکایی CNN نام سرکردگان تروریست های اعزامی به سوریه و عراق را در فهرست خطرناکترین مردان جهان از دید دولت امریکا قرار داد.
"ابوبکر البغدادی" سرکرده دولت اسلامی بلاد رافدین؛ شاخه عراقی القاعده و ابو محمد جولانی، فرمانده جبهه النصره؛ شاخه القاعده در سوریه به ترتیب در رده های ششم و هفتم این فهرست قرار دارند و برای دستگیری آنها جوایز میلیونی در نظر گرفته شده است.

جالب آنکه سی.ان.ان در گزارش خود اشاره کرده که از این افراد تاکنون هیچ تهدید مستقیمی علیه منافع امریکا مشاهده نشده و گروه های تحت رهبری آنها به کشتن غیرنظامیان در عراق و سوریه سرگرمند.

این گزارش می افزاید؛ با این وجود آژانس اطلاعاتی انگلیس معتقد است آرزوی ضربه زدن به منافع غرب در ذهن برخی از جنگجویان آنها وجود دارد و می توانند در آینده برای ما خطرناک باشند.

فهرست ده مرد خطرناک جهان از دید سی ان ان:

 فهرست جدید ۱۰ مرد خطرناک جهان
 

1- ایمن الظواهری
 او یک پزشک مصری 62 ساله است که پس از مرگ اسامه بن لادن در سال 2011 نفر شماره یک القاعده شد و جنگجویان خود را در افغانستان و پاکستان هدایت می کند. آژانس امنیت ملی امریکا دو ماه پیش نوار مکالمه ای از او به دست آورده که از نیروهای خود خواسته است شهروندان کشورهایی را که به کشورهای اسلامی حمله می کنند به گروگان بگیرند.
اکونومیست می نویسد گستره حکمرانی الظواهری از سومالی تا سوریه کشیده شده و هر لحظه بخواهد می تواند با جنگجویانش در هرجای جهان تماس بگیرد و سازماندهی کند.
پاداش نقدی برای دستگری یا ارائه اطلاعات منجر به دستگیری: 25 میلیون دلار

 

 فهرست جدید ۱۰ مرد خطرناک جهان


2- نصیر الوحیشی
اهل یمن 36 ساله. او منشی و مشاور مخصوص بن لادن در افغانستان بود. اما به زادگاهش بازگشت و رهبری القاعده یمن را بر عهده گرفت. حمله به گردشگران امریکایی و اقدام به حمله به سفارت امریکا از سوابق اوست.
وی خطرناکترین رهبر القاعده است و کسانی که با او ملاقات کرده اند می گویند شوخ طبعی شیطان صفتانه ای دارد و با ادبیات جذابش منطقه نفوذش را گسترش داده است. به نظر می رسد او به القاعده شمال افریقا نیز مشاوره می دهد.


 فهرست جدید ۱۰ مرد خطرناک جهان


3- ابراهیم الاسیری
اهل عربستان 31 ساله. متخصص ساخت بمب و مبتکر ساخت لباس منفجره در هواپیمای امریکایی در زمستان 2009 بر فراز دیترویت استفاده شد. همچنین بمبی که در یک دستگاه چاپ جاسازی شده و به مقصد امریکا پست شده بود نیز به او نسبت داده می شود.
عبدالله الاسیری، برادر بزرگتر او متهم است که تلاش کرده محمد بن نایف، یکی از اعضای خاندان سعودی را ترور کند.


 فهرست جدید ۱۰ مرد خطرناک جهان
4- احمد عبدی
اهل سومالی 36 ساله با نام مستعار مختار ابو زبیر، رهبر شاخه القاعده در سومالی با عنوان گروه الشباب که در سال 2008 تاسیس شد. آنها چندین نفر از طوایف مختلف سومالی و نیز چند نفر غربی را کشته اند و اکنون فراتر از سومالی کار می کنند.
حمله به بازار نایروبی در 21 سپتامبر و بمبگذاری های دیگری در کامپالا، پایتخت اوگاندا به آنها نسبت داده می شود.
پاداش دستگیری: 7 میلیون دلار


 فهرست جدید ۱۰ مرد خطرناک جهان
5- مختار بالمختار

اهل الجزایر 41 ساله. او در نوجوانی به افغانستان رفت و به گروه های جهادی پیوست. اما در بازگشت به الجزایر خود گروه مستقلی تشکیل داد. تا یک سال پیش چندان مطرح نبود اما از زمانی که یگانی از جنگجویان که با خون خود عهد کرده بودند را تشکیل داد و در حمله به نیروگاهی در جنوب الجزایر 40 نفر را کشت، وارد این فهرست شد.
پس از آن نیز آنها به چند مقر وابسته به غربی ها و به ویژه فرانسه حمله کردند، اما پس از مداخله نظامی فرانسه در مالی، تا حدودی محدود شده اند.
جالب آنکه او یک تاجر سیگار در افریقا است و محصولات شرکت مارلبورو را می فروشد. او به ارتباط با جنگجویان لیبی متهم است.
پاداش ارائه شده توسط دولت ایالات متحده: تا 5 میلیون دلار.


 فهرست جدید ۱۰ مرد خطرناک جهان
6- ابومحمد جولانی
رهبر جبهه النصره در سوریه. او بیش از 10 هزار جنگجو در اختیار دارد و برای سرنگونی دولت سوریه می جنگد.
جولانی آشکارا خود را تحت امر الظواهری اعلام کرده است.
جبهه النصره تاکنون هیچ تمالی به مبارزه علیه اهداف غربی نشان نداده است، اما اندرو پارکر، رئیس سازمان اطلاعاتی بریتانیا MI5 ، فکر می کند که این روند ممکن است در آینده تغییر کند.
قدرت او از زمانی روز افزون شد که موجی از جنگجویان از کشورهای مختلف به سوریه اعزام شدند. گروه های سنی افراطی که در میان برخی از آنها میل به حمله به کشورهای غربی وجود دارد و این موضوع می تواند آنها را برای ما خطرناک کند.
ملیت جولانی مشخص نیست اما گفته می شود او یک شورشی در عراق بود که علیه دولت شیعه می جنگید و بمبگذاری می کرد.
جولانی حتی در جلسات محرمانه با دیگر رهبران القاعده نیز چهره خود را می پوشاند و کسی او را نمی شناسد.


 فهرست جدید ۱۰ مرد خطرناک جهان
7- ابوبکر البغدادی

یکی از عوامل رشد جبهه النصره است. او رهبر دولت اسلامی عراق و شام است و خود را وفادار به جولانی و النصره می داند. در جنگ سوریه این دو گروه بیشترین نقش را دارند و به خصوص در دیرالزور مستقر هستند.
البغدادی در داخل عراق نیز فعالیت می کند . این روزها حملات علیه دولت شیعی و دستگاه های امنیتی عراق را افزایش داده است.
در ماه های اخیر تعداد قربانیان غیرنظامی این بمبگذاری ها به بالاترین حد از سال 2008 رسیده است.
یکی از فعالیت های گروه او، جذب و اعزام نیرو به سوریه است.
او در سامرا متولد شده و 41 ساله است. بغدادی تهدید کرده بود که قاتلان بن لادن را خواهد کشت، اما تاکنون هیچ آسیبی به امریکایی ها و غربی های مستقر در عراق نرسیده است.
پاداش ارائه شده توسط دولت ایالات متحده: تا 10 میلیون دلار


 فهرست جدید ۱۰ مرد خطرناک جهان
8- سراج الدین حقانی
شبکه حقانی یکی از خطرناکترین گروه هایی است که پس از خروج ارتش امریکا در افغانستان شکل گرفت. این گروه مسئول برخی حملات مرگبار در کابل در سال های اخیر است. این گروه انتحاری های زیادی در اختیار دارد.
او تا چند سال قبل تحت حمایت ارتش امریکا قرار داشت، اما مقامات امنیتی معتقدند او به علت تسلط بر مناطق قبیله ای پاکستان و افغانستان از همه خطرناکتر است. حقانی با طالبان در ارتباط است و حتی جنگجویانی از چچن و ترکیه برای آموزش می پذیرد.
شبکه حقانی از یک سال پیش به فهرست گروه های تروریستی افزوده شد.
پاداش برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری شود: تا 5 میلیون دلار


 فهرست جدید ۱۰ مرد خطرناک جهان
9- ابوبکر شکو

یکی از سرکردگان گروه بوکو حرام در غرب افریقا. یک گروه سلفی در شمال نیجریه که از چهار سال پیش فعالیت خود را آغاز کرد. آنها به کلیساها و دیگر اهداف مسیحی، مقر پلیس و مراکز اسلامی در شمال نیجریه حمله می کنند.
آنها در سال 2010 هشدار دادند که علیخ منافع غرب حمله خواهند کرد. این گروه به القاعده مرتبط نیست اما شبیه به آنها عمل می کند.
برخی گزارش ها حکایت از کشته شدن شکو دارد اما برخی می گویند او هنوز زنده است.
جان کمپبل، سفیر سابق امریکا در نیجریه در ماه گذشته اعلام کرد تاکنون بوکو حرام اقدامی علیه منافع ما انجام نداده، اما در داخل نیجریه فعال است و ممکن است در آینده نزدیک با القاعده مرتبط شود.

پاداش ارائه شده توسط دولت ایالات متحده: تا 7 میلیون دلار


 فهرست جدید ۱۰ مرد خطرناک جهان
10- دوکو عمروف
دوکو عمروف، اهل چچن 49 ساله.
وزارت امور خارجه ایالات متحده عمروف را به عنوان یک تروریست جهانی می شناسد. در سال 2010 عمروف اعلام کرد با دشمنان خود یعنی آمریکا ، روسیه،و انگلستان خواهد جنگید.
مقامات امریکا سرگرم تحقیق در این زمینه هستند که آیا انفجار بوستون در ماه آوریل به گروه عمروف ربط داشت یا نه، اما شواهد معتبری به دست نیامد. این گروه روی حمله بر تاسیسات روسی متمرکز است.
پاداش دستگیری: تا 5 میلیون دلار

 

منبع : پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “فهرست جدید ۱۰ مرد خطرناک جهان”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی