آشنایی با ویژگی های عسل خوب و مرغوب

مجموعه: تغذیه سالم, سلامت تعداد بازدید: 572 تاریخ : ۱۱ مرداد ۱۳۹۴

یک کارشناس عسل درمانی گفت: تشخیص عسل با کیفیت به راحتی امکان‌پذیر نیست.

سید مهدی دهقان، اظهار کرد: بسیاری از مردم تصور می‌کنند عسل طبیعی عسلی است که شکرک نزند و سفت باشد اما این تفکر اشتباه است.

آشنایی با ویژگی های عسل خوب و مرغوب

وی خاطرنشان کرد: عسل طبیعی به دلیل این که حرارت نمی‌بیند حتما در بازه زمانی بین یک تا سه ماه شکرک می‌زند.

دهقان افزود: تولید کنندگان به ۹۰ درصد عسل‌های موجود دربازار حرارت می‌دهند تا ازشکرک زدن آنها جلوگیری کنند چون اکثر مردم با ویژگی‌های عسل طبیعی آشنا نیستند و عسل شکرک‌زده خریداری نمی‌کنند.

وی با اشاره به این که عسل با کیفیت باید روان بوده و غلظت کمی داشته باشد،گفت: بیشتر مردم فکر می‌کنند عسلی که سفت باشد و غلیظ از کیفیت بالایی برخوردار است و عسلی که شل و روان باشد عسلی بی‌کیفیت است به همین دلیل درمغازه‌ها به دنبال عسل‌هایی می‌گردند که به سختی از ظرف جدا شود.

وی ادامه داد: از آنجایی که قندهای موجود درعسل طبیعی کوچک مولکول هستند، اگر ظرف این عسل را کج بگیریم به راحتی از ظرف پایین سرازیرمی‌شود ولی عسلی که از خوراندن شکر به زنبور تولید شده باشد قندآن درشت ملکول است و غلیظ به نظر می‌رسد.

دهقان با اشاره به روش‌های تشخیص عسل با کیفیت افزود: هرچند تشخیص عسل با کیفیت به سختی و تنها از طریق تست و آزمایش نمونه عسل درآزمایشگاه امکان‌پذیراست ولی روش‌هایی وجود دارد که مردم عادی نیز بتوانند تا حدودی عسل مرغوب را از سایر عسل‌ها تشخیص دهند.

این کارشناس عسل درمانی ابراز کرد: اگرعسل خوب را درآب سرد قرار دهیم به سرعت خودش را می‌گیرد و سفت می‌شود و به سختی درآب سرد مخلوط می‌شود.

دهقان در پایان گفت: عسل با کیفیت عطر و بوی خوبی دارد که خریدار با بازکردن درب ظرف متوجه آن می‌شود و علاوه براین عسل خوب حالت روان و شل دارد و به راحتی و تنها با کج کردن ظرف، سرازیر می‌شود.

 

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آشنایی با ویژگی های عسل خوب و مرغوب”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی