آشنایی سیستم عصبی سمپاتیک

مجموعه: سلامت تعداد بازدید: 428 تاریخ : ۲۴ بهمن ۱۳۹۲

 

سیستم عصبی سمپاتیک (سامانه سُهشگر گیرا)* قسمتی از سیستم عصبی اتونوم (سامانه عصبی خودگردان) است (در کنار سیستم پاراسمپاتیک و سیستم انتریک (احشایی)). این سیستم عصبی در حالت استرس فعالتر شده و انسان را برای نبرد یا فرار آماده تر می‌کند البته به صورت همیشگی نیز فعال بوده و در تنظیم متابولیسم پایه نقش دارد.

 

 

  • رشته‌های عصبی سمپاتیک

رشته‌های عصبی سمپاتیک در بخش سمپاتیک، جسم سلولی نورون پیش گره‌ای در شاخ کناری (Lateral horn) نخاع قرار گرفته و آکسون آن به نام رشته پیش گره‌ای پس از برونرفت از نخاع وارد گره سمپاتیک در نزدیکی مهره‌ها یا نزدیک روده شده و با نورون پس گره‌ای سیناپس می‌دهد. آکسون نورون پس گره‌ای (رشته پس گره‌ای) به اندام واکنشگر می‌رود. در رشته‌های عصبی سمپاتیک رشته پیش گره‌ای بیشتر کوتاه بوده و رشته پس گره‌ای بلند می‌باشد.

از آنجایی که رشته‌های عصبی سمپاتیک در ناحیه سینه‌ای – کمری از نخاع بیرون می‌آیند، بخش سینه‌ای – کمری نیز نامیده می‌شوند. در رشته‌های عصبی سمپاتیک پیام‌های عصبی (نوروترانسمیتر) تراوش‌شونده از رشته پیش گره‌ای استیل کولین و از رشته‌های پس گره‌ای، نوراپی‌نفرین می‌باشد (ماده‌ای که از بخش مرکزی غدد فوق کلیوی نیز تراوش می‌شود) و از این روی رشته‌های عصبی سمپاتیک را رشته‌های عصبی آدرنرژیک نیز می‌نامند.

البته استثنائا از انتهای رشته‌های سمپاتیک واقع در غده فوق کلیوی و غدد عرق استیل کولین ترشح می‌شود.

 

آشنایی سیستم عصبی سمپاتیک

منبع : داروشناسی کاربردی، دکتر رحمانی، انتشارات جعفری

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آشنایی سیستم عصبی سمپاتیک”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی