خونریزی رحم را جدی بگیرید

مجموعه: بانوان, سلامت تعداد بازدید: 279 تاریخ : ۲۱ بهمن ۱۳۹۲


خونریزی رحم را جدی بگیرید

دکتر الهام السادات هاشمیان نایینی، با اشاره به اینکه بیشتر زنان حداقل یک بار در طول زندگی خونریزی رحمی غیرطبیعی را تجربه می‌کنند، گفت: در بیشتر موارد خونریزی نامنظم رحمی دو سال اول قاعدگی و نیز دو تا سه سال پیش از یائسه شدن رخ می دهد.

 

وی در خصوص الگوی نامنظم خونریزی رحمی گفت: در مواردی که خونریزی در فواصل بین دو سیکل عادت ماهیانه یا متعاقب رابطه جنسی رخ دهد غیرطبیعی تلقی می‌شود.

 

هاشمیان نایینی یادآور شد: لکه بینی در هر زمانی از سیکل قاعدگی، خونریزی سنگین‌تر از حد معمول و همچنین خونریزی پس از یائسگی باید هر چه زودتر توسط پزشک ارزیابی شود.

 

این جراح و متخصص زنان با بیان اینکه علت خونریزی نامنظم اغلب بر اثر اختلالات تعادل هورمون‌ها در افراد تازه به بلوغ رسیده و یا در زنان نزدیک به سن یائسگی رخ می‌دهد، گفت: قاعدگی‌ها اغلب در این زمان نامرتب یا سنگین است. بسته به میزان سطوح هورمون‌ها، تخمک گذاری ممکن است وجود داشته باشد یا سیکل بدون تخمک گذاری باشد.

 

وی با تاکید بر اینکه خونریزی نامنظم قاعدگی علل متفاوتی دارد، گفت: فیبروم رحم، سرطان رحم، پولیپ‌های دهانه رحم و یا آندومتر،  بارداری خارج رحمی، سقط جنین،عفونت‌های رحم ، کیست تخمدان،  سرطان سرویکس و یا واژن و همچنین مشکلاتی در رابطه با روش‌های جلوگیری مثل دستگاه داخل رحمی و نیز مصرف قرص پیشگیری از بارداری موجب بروز خونریزی غیرطبیعی می‌شود.

 

هاشمیان نایینی در پایان خاطرنشان کرد: زنان باردار و یا یائسه باید به محض داشتن هر نوع لکه بینی و یا خونریزی رحمی سریعا به پزشک متخصص مراجعه نمایند تا درمان مقتضی هر چه سریعتر تجویز شود.

 

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “خونریزی رحم را جدی بگیرید”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی