زيباسازي فک، چانه و گونه؛ چرا و چگونه؟

مجموعه: سلامت تعداد بازدید: 449 تاریخ : ۶ بهمن ۱۳۹۱

زيباسازي فک، چانه و گونه؛ چرا و چگونه؟

دكتر محمد بيات/جراح فک وصورت و دانشيار دانشگاه علوم ?پزشکي تهران/اين جراحي‌هاي زيبايي ممکن است بر سلامت دندان?ها تأثير منفي بگذارند

جراحي‌هاي ناحيه فك و صورت (فك بالا و پايين، چانه و گونه) جزو ‌جراحي‌هايي هستند كه نتايج آنها معمولا قابل پيش‌بيني است و مي‌توان قبل از عمل، درصد موفقيت را مشخص كرد…

اگر از روش‌هاي درست استفاده شود، احتمال آسيب دنداني خيلي کم است ولي در مواردي كه جراحي به‌وسيله افراد غيرمتخصص انجام شود، بروز عوارض دنداني، غيرمحتمل نيست و ممکن است عوارضي مانند آسيب ديدن ريشه دندان‌ها، واردشدن فشار زياد به مفصل فك، بروز مشكلاتي در مفصل گيجگاهي و نرسيدن دندان‌ها دور از ذهن نيست و در مواردي ممكن است مشكلات دنداني عود كند. بهترين اقدام قبل از جراحي اين است كه درمان‌هاي ارتودنسي (رديف‌شدن دندان‌ها و…) انجام شود.

زيباسازي فك

جراحي‌هايي كه براي رفع ناهنجاري‌هايي فك و صورت انجام مي‌شود، هميشه به قصد زيبايي نيست. در دختران و پسران اختلال در اسكلت ناحيه فك و صورت (فك بالا و پايين، چانه و گونه) مي‌تواند به دلايل مادرزادي يا عوامل ژنتيكي طي دوران رشد يا محيطي مانند تنفس از دهان، مكيدن انگشت، طولاني‌شدن استفاده از شيشه شير يا پستانك و… باشد. البته در مواردي هم علت بروز اين ناهنجاري‌ها مشخص نيست. ناهنجاري‌هاي ايجادشده به‌صورت عقب بودن فك بالا، جلوبودن فك پايين، تنگ بودن فك بالا، نرسيدن دندان‌هاي جلو يا عقب به هم، انحراف فك بالا و پايين به يك طرف، محدوديت بازشدن دهان و… بروز مي‌كند. در موارد مادرزادي، تشكيل نشدن بخشي از بافت ناحيه فك و صورت يا رشد اضافي در يك ناحيه از آن باعث عدم تقارن و ايجاد ناهنجاري مي‌شود. در اين موارد درصد موفقيت جراحي بسيار بالاست به‌شرطي كه بيمار به متخصص فك و صورت مراجعه كند تا با همكاري او و متخصصان ارتودنسي، اين مشكل به‌راحتي حل ‌شود. اگر در دختران 15-14 و پسران 18-17 ساله، بعد از سن رشد درمان ارتودنسي به موقع انجام شود (قبل از سن بلوغ)، با جراحي فك مي‌توان ناهنجاري ايجادشده را رفع كرد. به اين ترتيب هم شكل فك و صورت و هم عملكرد دهان و دندان بهبود مي‌يابد. جراحي فك در مقايسه با ديگر جراحي‌هاي زيبايي صورت مثل جراحي بيني و پلك بسيار موفق‌تر است و بر خلاف تصور موجود بسيار کم خطر و کم?عارضه است.

با درمان لوزه سوم، تنفس نكردن از طريق دهان، استفاده نكردن از پستانك و… كه جزو عوامل محيطي محسوب مي‌شوند، مي‌توان تا حدي از بروز اين ناهنجاري‌ها پيشگيري كرد.

عوارض جراحي‌ فک

به‌طور کلي هر جراحي‌اي عارضه‌اي دارد. مهم‌ترين عارضه در اين جراحي‌ها اختلال در حس لب‌هاست که مي‌تواند بعد از عمل جراحي پيش بيايد و معمولا ظرف چند هفته به‌تدريج اين اختلال رفع مي‌شود. در شرايط نادر که آسيب جدي به عصب وارد شده باشد اختلال در حس براي مدت طولاني‌تري باقي مي‌ماند.

زيباسازي چانه

بزرگ کردن چانه با پروتز در افرادي که مادرزادي چانه‌هاي کوچک و غيرطبيعي دارند توصيه مي‌شود. اگر بيمار دچار مشكلات اسکلتي جمجمه و ناهماهنگي قرارگيري دندان‌هاي فک بالا و پايين باشد، پروتز چانه مناسب نيست و جراحي فک بالا، پايين يا هر دو توصيه مي‌شود. در افرادي که قرارگيري دندان‌هاي فک بالا و پايين طبيعي است، استفاده از جراحي مناسب است و در اصلاح کوچکي چانه نتايج رضايت‌بخشي خواهد داشت. در بسياري از موارد همراه با عمل جراحي چانه براي ايجاد تناسب در صورت، ليپوساکشن غبغب و گردن يا عمل جراحي رينوپلاستي نيز توصيه مي‌شود.

روش جراحي چانه

در زير چانه يا داخل دهان برش جراحي بسيار کوچکي ايجاد مي‌شود. نتايج عمل بسيار رضايت‌بخش است و بيمار بعد از مدت کوتاهي بعد از عمل ترخيص مي‌شود. احساس درد جزيي و کبودي و تورم پس از عمل طبيعي است. در هفته اول غذاها بايد نرم باشد تا نياز به جويدن به حداقل برسد. در صورت افزايش درد يا تورم کف دهان بايد پزشک را از اين مساله مطلع كرد.

زيباسازي گونه

برخي از افراد ممکن است به دلايل مختلف دچار نقص رشدي گونه باشند، در حالي‌که بعضي افراد در اثر افزايش سن و شلي عضلات صورت و تحليل چربي دچار لاغري صورت و گودي گونه‌ها مي‌شوند. مهم‌ترين مساله در ترميم و زيباسازي گونه‌ها، حفظ ظاهر طبيعي صورت است. يکي از روش‌هاي برجسته‌سازي گونه‌ها و پر کردن صورت، استفاده از پرکننده‌ها مانند چربي يا ژل‌هاست. تزريق چربي در صورت و گونه‌ها مي‌تواند تاثير زيادي در زيبايي داشته باشد. از ديگر روش‏هاي برجسته‌سازي گونه‌ها، استفاده از پروتز گونه براي پرکردن گونه و فضاي اطراف آن يا جراحي استخوان گونه (يعني جابجايي) است. پروتزهاي گونه شكل‌هاي مختلفي دارند و بر اساس شکل صورت و نظر پزشک و بيمار، انتخاب مي‌شوند. گاهي بعد از جراحي فک يا همزمان، نياز است كه گونه بيمار تصحيح شود. معمولا در اين مورد همزمان گونه‌ها نيز با فک اصلاح مي‌شود يا اينكه در عملي مستقل اين کار انجام مي‌شود.

روش جراحي گونه

عمل جراحي معمولا تحت بيهوشي عمومي انجام مي‌شود. برش ايجادشده به سايز، نوع پروتز و محل قرارگيري آن بستگي دارد ولي معمولا از داخل دهان يا از برش زير پلک تحتاني پروتز گذاشته مي‌شود. تورم و کبودي بين 10-7 روز کاهش مي‌يابد و به حد قابل قبولي مي‌رسد ولي نتيجه نهايي معمولا بعد از 6-4 هفته مشخص مي‌شود. تزريق چربي يا ژل نيز معمولا زير بيهوشي عمومي انجام مي‌شود و نتايج آن چند ماه بعد قابل ارزيابي است البته گاهي اقدام‌هاي اصلاحي يا تزريق دوباره لازم است.

 

منبع : سلامت

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “زيباسازي فک، چانه و گونه؛ چرا و چگونه؟”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی