مواد غذایی ضد استرس

مجموعه: تغذیه سالم, سلامت تعداد بازدید: 532 تاریخ : ۲۳ بهمن ۱۳۹۲

مواد غذایی ضد استرس

حامد پور آرام اظهارداشت: تغذیه خوب و رژیم غذایی متعادل می‌تواند در کاهش استرس‌های گوناگونی که در طول روز با آنها مواجه می‌شویم موثر باشد چرا که گاهی برخی مواد غذایی از جمله کافئین‌ها بر فشار روحی می‌افزاید یا برخی مواد غذایی مانند اکسیدان‌ها از فشارهای روحی کم می‌کند.

مواد غذایی مناسب و ضد استرس مانند جوانه گندم که سرشار از ویتامین E ، B و سلنیوم، مخمر آب جو ، ماست، اسفناج، کلم بروکلی، عدس، غلات ، سیب‌زمینی و هویج است.

اگر هنگام خوردن غذایی از آن لذت ببریم مایعات گوارشی وارد بدن شده و بر فعالیت اعصاب سمپاتیک غلبه می‌کند.

گاهی فشارهای روحی سردردهای میگرنی را در افراد افزایش می‌دهد، افزود: افراد مستعد این حالت باید از خوردن غذاهای حاوی اسید آمینه نیتروزین مانند پنیرهای کهنه، گوشت‌های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس صرف‌نظر کنند.

وی استفاده از آنتی اکسیدان‌ها مانند ویتامین‌های A , E , C , B را سبب محافظت بدن در برابر آسیب‌های فشارهای روحی و سوء تغذیه دانست و گفت: فرآورده‌های حاصل از گندم، سبزی‌های سبز رنگ‌، تخم مرغ، آجیل، دانه‌های روغنی و ماهی در این راستا بسیار مفید هستند.

این کارشناس ارشد تغذیه در پاسخ به اینکه چرا بیشتر افراد هنگام استرس تمایل به غذا خوردن دارند، گفت: برای رهایی از اضطراب و دلمشغولی افراد راحت‌ترین راه‌حل یعنی غذا خوردن را انتخاب می‌کنند غافل از اینکه این عامل باعث هضم ناقص غذا شده و در عین حال استرس بیشتری را در بدن به وجود می‌آورد و در عین حال نباید فراموش کرد که رژیم غذایی نامناسب، مقاومت بدن را نسبت به استرس کاهش می‌دهد.

وی به افرادی که برخی مواد دارای کافئین مانند قهوه را در دستور غذایی قرار می‌دهند توصیه کرد تا از خوردن قهوه ، انواع چای در این راستا تا حد امکان اجتناب کنند.

 

منبع : خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “مواد غذایی ضد استرس”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی