جنین شناسی با قرآن

مجموعه: قرآن, مذهبی تعداد بازدید: 495 تاریخ : ۱۱ آذر ۱۳۹۲

 

جنین شناسی با قرآن
 

در قرآن کریم بیشتر از چهل آیه وجود داره که درباره جنین شناسی ومسائل مربوط به اون بحث میکنه مسائلی که تو علم جنین شناسی با عنوان رشته ای مهم ومجزا مطرحه ودر محافل علمی مورد بحث قرار میگیره.
تو این عرصه کسانی که از این معارف وحیانی بی بهره هستن به خطاهای فاحشی گرفتار شدن که پس مدتی ابطال نظریه اونها به همه اثبات شد.


به عنوان مثال:

پزشک انگلیسی به نام هاروی که گردش بزرگ خون را کشف کرد (و قبل از وی دانشمندی به نام ابن النفیس گردش کوچک خون راکشف کرده بود) در سال 1651 عقیده داشت که رحم، جنین را ترشح می‌کند. و حال آن‌که این مطلب یک خطای فاحش علمی است. و طبق فرموده قرآن کریم، رحم قرار مکین برای نطفه است:

«ولقد خلقنا الانسان من سلاله من طین، ثم جعلناه نطفه من قرار مکین»(مومنون-12

و یا: « ألم نخلقکم من ماء مهین، فجعلناه فی قرار مکین»(مرسلات-20و21)

 

جٍ نَبْتَلِيهِ فَجَعَلْناهُ سَمِيعاً بَصِيراً (2)


ما انسان را از نطفه مختلطى آفريديم، و او را مى‏آزمائيم (لذا) او را شنوا و بينا قرار داديم.


از نکات جالب در این آیه شریفه مقدم شدن شنوایی بر بیناییه که از نظر علم پزشکی هم ثابت شده که حس شنوایی در جنین قبل از تولد کامل میشه ولی تا قبل از تولد بینایی فعال نمیشه.
ودلیل توصیه فراوان روایات به تلاوت قرآن توسط مادر ویا شخص دیگه وپرهیز از به کار بردن کلمات رکیک در دوران بارداری همینه.

حس شنوایی در جنین پیش از بینایی فعال می شود. اکنون ثابت شده است که جنین پیش از بینایی حس شنوایی دارد. دانشمندان با ارسال فرکانسهای صوتی به سوی یک زن باردار که آخرین روزهای بارداری را می گذراند، مشاهده کردند که جنین با انجام حرکاتی به این اصوات پاسخ می دهد. در صورتی که قبل از تولد توان دیدن ندارد و نخستین صدایی که گویشهایش را نوازش می دهد، صدای قلب مادر است.(طب در قرآن، ص 9- 57.)

 

یکی از مسائلی که گاهی باعث اختلاف وحتی جدایی زن ومرد میشه جنسیت فرزنده
بعضی از مرد ها به توهم اینکه خانمش دختر زا یا پسر زاست از اون دلسرد میشه واختلاف در خانواده به وجود میاد اما منشا تعیین جنسیت در نطفه چیه؟
تا اواسط قرن بیستم، نقش تخمك و اسپرم در تعیین جنسیت ژنتیكی جنین در انسان شناخته نشده بود
اما پس از كشف كروموزمهای جنسی توسط دانشمندانی به نامهای«ون وینوانتر» و «پانتر» و «تئولیدان» این پدیده شناخته شد. یونانیها معتقد بودند كه تعیین جنسیت با اسپرم مرد است،
اگر اسپرم از بیضه راست خارج شود، جنس نوزاد مذكر می‌شود و اگر از بیضه چپ خارج شود نوزاد مونث می‌شود. و بعضی دیگر گمان داشتند كه اگر جنین در سمت راست رحم رشد كند مذكر می‌شود و اگر در سمت چپ رشد كند مؤنث می‌شود. ارسطو هم كه معتقد بود فرزند مذكر مربوط به هیجان روحی مرد هنگام آمیزش است و اگر فاقد آن باشد، فرزند مؤنث می‌شود.
در قرآن كریم به وضوح اشاره شده كه نطفه (چه نطفه مرد باشد چه زن) اساس تعیین جنسیت جنین است كه مذكر شود یا مؤنث:


«و انّه خلق الزوجین الذكر و الانثی، من نطفه اذا تمنی»(نجم-44و45)

و اينكه او است كه جفت نر و ماده را آفريده از نطفه‏اى كه در رحم ريخته مى‏شود.

 

منبع : ایده ها

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “جنین شناسی با قرآن”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی