زندگی رقصی است به سوی خداوند

مجموعه: قرآن, مذهبی تعداد بازدید: 494 تاریخ : ۷ بهمن ۱۳۹۱

زندگی رقصی است به سوی خداوند

بر آنیم تا در این مجال، قطعاتی کوتاه و بلند از کتاب وحی را با نگاهی به انعکاس آن در ادب پارسی، پیشکش طالبان حق و جوینگان حقیقت کنیم تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

آیه 3-4 سوره طه
إِلَّا تَذْكِرَةً لِّمَن يَخْشَى
تَنزِيلًا مِّمَّنْ خَلَقَ الْأَرْضَ وَالسَّمَاوَاتِ الْعُلَى

جز اينكه براى هر كه میترسد پندى باشد
[كتابى است] نازل شده از جانب كسى كه زمين و آسمانهاى بلند را آفريده است

*«طا» و «ها» دو حرف است از حروف زبان عربی که آن را جزء مقطعات مانند الف لام میم و غیره دانسته‌اند و گاهی تفسیرهایی نیز بر آن آورده‌اند که همه در شمار استحسانات (حسن جویی) قرار می‌گیرد و به حقیقت تقسیر نیست.

*مفسران گفته‌اند با توجه به آیات بعد که خطاب به پیامبر اکرم (ص) است. این طه نیز رمزی بین خدا و رسول اوست که ممکن است حتی جبرئیل را از آن خبر نباشد.

*به حقیقت می‌توان گفت که آن موجود بلند مرتبه خود را فرود آورده است تا آن‌ها که در عالم فرودین قرار دارند نیز بهره ای از از کمال و عظمت او ببرند چنانکه شادی از قله رفیع ذات خویش فرود می‌آید تا در عرصه فرودین جسم لبخند بیافریند و رقص و موسیقی و شعر و آواز خلق کند.

*اگر قرآن را درشان خود بخوانیم یک معنی را چنین خواهد بود که: ای آدمیان، ما این قران را که به عظمت آسمان‌ها و زمین است نفرستادیم تا شما را به رنج محنتی و منع و محرومیتی دچار کند بلکه تنها برای آن است که شما را به یاد آورد از عهدی که با خدای خود بسته‌اید و نسخه روشن آن عهد در کتاب فطرت شما آمده است.

*زعهد شما این است که زیبایی و دانایی و نیکویی را فراموش نکنید از آنکه راه بازگشت شما به بهشت تنها به هدایت این سه فرشته میسّر است. پس سر زلف این سه عروس آسمانی را بگیرید و رقص کنان به سوی من آیید که زندگی رقصی است به سوی خداوند.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “زندگی رقصی است به سوی خداوند”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی