ویژگی های حاکم جامعه اسلامی از نظر امام علی (ع)

مجموعه: احادیث و سخنان بزرگان, مذهبی تعداد بازدید: 619 تاریخ : ۲۲ خرداد ۱۳۹۲

وقتی که امیر المومنین (ع)، مالک اشتر را به فرمانداری مصر منصوب کرد، نامه ای به وی نوشت و در آن نامه سیمایی از یک حاکم اسلامی را ترسیم کرد و مسئولیت های او را بیان فرمود.
این نامه به ((عهدنامه مالک اشتر)) مشهور است.

این نامه به شرح زیر است:

1 -دل خویش را نسبت به مردم تحت حکومت مهربان قرار بده و با همه دوست و مهربان باش، چرا که مردم دو دسته اند ، دسته ای برادر دینی تو و دسته ای دیگر در آفرینش همانند تواند.

2 – اگر با مقام و قدرتی که داری دچار تکبر و خود بزرگبینی شدی به بزرگی حکومت خداوند که برتر از توست ، بنگر این کار تورا از ان سرکشی نجات نی دهد ، تندروی تو را فرو مینشاند و عقلت را به جای گاه اصلی باز میگرداند.

3 – دوست داشتنی ترین چیزها نزد تو آن چیزی باشد که در حق میانه ترین، در عدل شاملترین و در جلب خشنودی مردم فراگیرترین است،زیرا خشم عمومی مردم ، خشنودی خواص و نزدکیان را از بین می برد و رضایت عمومی ، خشم خواص را بی اثر می کند.

4 – کسانی که اهل عیبجویی از دیگران اند ، از خود دور کن، زیرا مردم عیب هایی دارند که مدیر و رهبر حامعه باید بیشتر از همه در پنهان کردن آن ها بکوشد.

5 – .در قبول و تصدیق سخن چین شتاب مکن ، زیرا سخن چین در لباس نصیحت ظاهر می شود ، اما خیانتکار است

6 – .با ترسو مشورت نکن که در انجام دادن کارها روحیه تو را سست می کند

7 – هرگز نیکو کار و بد کار در نظر تو یکسان نباشند ، زیرا در این صورت نیکوکاران به کار خیر  بی رغبت و بد کاران به کار بد تشویق می شوند..

8 – خدا را خدا را! در خصوص طبقاات محروم … برای خدا پاسدار حقی باش که خدا برای آنان معین فرموده است … مبادا دل مشغولی های حکومت تو تو را از رسیدگی به آنان باز دارد که هرگز مارهای فراوان و مهم ، عذری برای ترک مسئولیت های دیگر نخواهد بود … برای این گروه ، عده ای از افراد مورد اطمینان و خدا ترس و متواضع انتخاب کن تا درباره وضع آن های تحقیق کنند و به تو گزارش دهند. سپس برای رفع مشکلات آن ها به گونه ای عمل کن که در پیشگاه خدا معذور باشی ، زیرا این گروه بیشتر از دیگران به عدالت نیازمندند.

نهج البلاغه نامه 53

منبع :

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ویژگی های حاکم جامعه اسلامی از نظر امام علی (ع)”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی