ادوارد اسنودن کیست؟

مجموعه: اخبار, سیاسی تعداد بازدید: 509 تاریخ : ۲ مرداد ۱۳۹۲

ادوارد اسنودن کیست؟ادوارد جوزف اسنودن (به انگلیسی: Edward Joseph Snowden)‏ متولد ۱۹۸۴ میلادی، پیمانکار فنی و افشاگر تقلب آمریکایی و کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) است که به عنوان پیمانکار برای آژانس امنیت ملی کار می‌کرد. اسنودن در ژوئن ۲۰۱۳ اطلاعات طبقه بندی شده‌ای از برنامه‌های فوق سری ان اس ای از جمله برنامه شنود پریزم را به گاردین و واشینگتن پست لو داد.

گاردین اسنودن را در خصوص ارزش محرمانگی بسیار مشتاق توصیف می‌کند؛ که لپ تاپ وی با برچسبی حامی سازمانهای هوادار آزادی اینترنت نظیر پروژه تور مزین شده است. او گرچه به قولهای اوباما باور داشته، در انتخابات ۲۰۰۸ به یک حزب سوم رای داده است. سیاهه‌های کمکهای سیاسی نشان می‌دهد که وی به کمپین مقدماتی ران پال کمک کرده است.

او که در پی ابطال گذرنامه‌اش توسط دولت امریکا از ۲۳ ژوئن ۲۰۱۳ در فرودگاهی در مسکو به سر می‌بَرد؛ نخست از کشور اکوادور و سپس از روسیه تقاضای پناهندگی کرد. ساعاتی پیش از درخواست پناهندگی وی، ولادیمیر پوتین در یک نشست خبری گفته بود: «اگر آقای اسنودن بخواهد در روسیه اقامت کند باید فعالیت‌های خود را که به منافع شرکای آمریکایی ما لطمه می‌زند، متوقف کند.»

منبع : ویکیپدیا

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ادوارد اسنودن کیست؟”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی