گفتگوی خودمانی با سوپراستار دهه ۷۰ سینمای ایران

مجموعه: چهره ها, دنیای بازیگران تعداد بازدید: 688 تاریخ : ۲ بهمن ۱۳۹۴
مهشید افشارزاده بازیگری است که در دهه ۷۰ سوپراستار سینمای ایران بود. او در سال‌های اخیر در فیلم‌هایی چون «عیار ۱۴» و «آقای رئیس جمهور» بازی کرده است.
وی مدتی از بازیگری فاصله گرفت و به ساخت فیلم روی آورد. عنوان اولین فیلم سینمایی وی «پنج ستاره» بود که با بازی شهاب حسینی، همایون ارشادی، سحر قریشی و بهناز جعفری همراه بود. حالا که علاو بر بازیگری در کسوت کارگردان قرار گرفته است، گفتگویی با این هنرمند داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

از کودکی خودتان برایمان بگویید؟

مهشید افشارزاده : در آبادان متولد شدم در سه سالگی به تهران آمدیم. پدر و مادرم توجه خاصی به من داشتند. همچنین در مدرسه دانش آموز ممتاز بودم.
جرقه های حضور در هنر؟
مهشید افشارزاده: من از گذشته به هنر بخصوص نویسندگی علاقه مند بودم تا سن ۱۱ سالگی تمام کتاب های کتابخانه پدرم را که نویسندگان معروف داخلی و خارجی بودند، خوانده بودم. رمان‌های معروفی همچون بینوایان، بر باد رفته، و …. از نویسندگان داخلی کتاب های جمالزاده، و ….. اینها باعث گرایشم به هنر شد. بعدها در تالار محراب دوره تئاتر را گذراندم و از طریق سازمان تبلیغات وارد حرفه سینما در رشته بازیگری شدم. اما بیشتر هدفم کارگردانی بود.

از ابتدا با تئاتر شروع کردید؟

مهشید افشارزاده: رشته تئاتر کنکور دادم قبول شدم؛ اما در مصاحبه قبول نشدم. از طریق معرفی نامه‌ای که به تالار محراب ارائه دادم، توانستم در دوره دو ساله که برای مربیان امور تربیتی گذاشته بودند، شرکت کنم که تمام استادان دانشگاه تهران تدریس می کردند. بعد از طریق سازمان تبلیغات برای حضور در سینما انتخاب شدم.

گفتگوی خودمانی با سوپراستار دهه ۷۰ سینمای ایران

نقطه عطف کاری شما که به مخاطبان معرفی شدید؟

مهشید افشارزاده: با فیلم دوم خود با نام «افسون» که فروش فوق العاده‌ای داشت و یک ملودرام خانوادگی بود، دیده شدم. علیرغم اینکه در فیلم‌های درویش، میلانی و خسرو معصومی بازی کرده بودم بار دیگر در فیلمی شاخص شدم که در آن زمان تجاری بودند.
دهه هفتاد پرکارترین بازیگر و سوپر  استار سینما  بودید. در این خصوص صحبت کنید؟

مهشید افشارزاده: سال ۷۲ چهار فیلم در جشنواره داشتم. آن سال پرکارترین بازیگر سینما بودم. شاید به دلیل توانایی فیزیکی بعضی نقش‌ها به من پیشنهاد می‌شد؛ چرا که ورزشکار هستم. مثلا فیلم «یاران» به من پیشنهاد شد که صحنه پریدن از هلیکوپتر را داشت. در اصل توانایی فیزیکی و فروش فیلم های قبلی باعث پرکاری من در سینما شد.

با توجه به صحبتهایی که داشتید چه ورزشی را دنبال می کردید؟

مهشید افشارزاده: از ۱۵ سالگی در رشته والیبال فعالیت باشگاهی داشتم و به طور حرفه ای کار می‌کردم. در سال های بعد به عنوان عضو تیم والیبال استان تهران انتخاب شدم. این ورزش در روند کاری من تاثیر داشت.
بعد از بازیگری به سراغ کارگردانی رفتید؟

مهشید افشارزاده : ۱۰ سال به دنبال پروانه ساخت در وزارت ارشاد بودم و یکی از دلایل آنها این بود که من مدرک تحصیلی در رشته سینما ندارم. به آنها گفتم من ۲۰ سال سابقه فعالیت حرفه‌ای در سینما دارم و از نزدیک شاهد دکوپاژ کارگردان و حرکت های دوربین بودم؛ اما فعلا در جامعه مدرک گرایی نقش اساسی دارد. به خاطر همین در رشته تدوین و فیلم سازی ادامه تحصیل دادم تا بتوانم به کارگردانی بپردازم. بدون هیچ پشتوانه و با تلاش خودم.

گفتگوی خودمانی با سوپراستار دهه ۷۰ سینمای ایران
بعد از «پنج ستاره» چرا کمتر کارگردانی می کنید؟

مهشید افشارزاده: با توجه به شرایط اقتصادی کشور هیچ تهیه‌کننده‌ای سرمایه گذاری نمی‌کند. مگر اینکه با اسپانسر همکاری داشته باشد و اسپانسر هم زمانی که فیلمنامه را تغییر دهد، حاضر به همکاری است که من به همین دلیل چند کار را قبول نکردم.
در فیلم‌های خود می‌خواهید به مسائل زنان بپردازید؟ مانند فیلم «پنج ستاره»؟
مهشید افشارزاده: مهم داستانی است که مردم دوست داشته باشند و به سوالاتشان جواب دهد. در «پنج ستاره» قهرمان مشخصی نداشتم. همه شخصیت ها قهرمان بودند.
شیرین ترین و تلخ‌ترین خاطرات شما در زمان کاری؟

مهشید افشارزاده: هر روز ساعت ۶ صبح بیدار شدن ، سرما، گرما، باران، سختی کار است. در کنار آن رنج اندیشیدن هم بیافزایید. شیرینی‌های کار هم زمانی است که موفقیت فیلم را در جشنواره و درمیان تماشاگران مشاهده می کنید.
چقدر مطالعه می‌کنید؟

مهشید افشارزاده: خیلی به مطالعه علاقه‌مند هستم و این که به روش سنتی کتاب را ورق بزنم. در حال حاضر کتاب‌هایی که قبلا مطالعه کرده ام را بازخوانی می‌کنم. فعلا پول خرید کتاب را ندارم. (خنده)
سینما می‌روید؟ چه فیلم‌هایی را دیدید؟

مهشید افشارزاده: فیلم «شیفت شب» نیکی کریمی و «رخ دیوانه» را دوست داشتم که مسائل روز را مطرح کرده بودند.

گفتگوی خودمانی با سوپراستار دهه ۷۰ سینمای ایران
تفاوت سینمای امروز با گذشته؟

مهشید افشارزاده: فیلم آینه تمام نمای تفکرات کارگردان است. فکر می‌کنم فیلمسازان جوانی که وارد این عرصه شده اند، تفکر متفاوتی دارند و با روح زمانه خود هماهنگ هستند. هر چند که فیلم های کودکانه و تخیل پذیر کم شده است، اما فیلمهای اجتماعی خوبی داشته ایم. برخلاف دهه شصت که فیلم ها کلاسیک بودند.
دلیل موفقیت یک فیلم خوب؟

مهشید افشارزاده فقط یک داستان خوب و یک ستاره پرطرفدار مستلزم فروش خوب نیستند. کمیت و کیفیت با هم ارتباط مستقیمی دارند. خلاقیت، قدرت تدبیر، ایده‌های تازه، تسلط به کار، آشنایی با دانش سینمایی، ارتقای سطح سلیقه مخاطب، به موفقیت فیلم کمک می‌کنند. دوستانی که فیلم‌های هنری و به اصطلاح خودشان ضد قصه می‌سازند، بدانند یک ذهن متفکر باید شناخت و درک درست از طیف‌های مختلف جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند، داشته باشد. به نظر من از ابتدای خلقت تا الان قصه آدم‌ها را جذب کرده است. باید در شرایطی که مخاطب سینما درحال تقلیل است، از ایجاد این گسست خودداری شود. در جوامع دیگر وجوه هنر، تفکر و صنعت به درستی در حال حرکتند. سینمای ما باید با دیگر کشورها رقابت کند و تفکر را با بیانی جذاب در قالب سینما به مخاطب عرضه کنند.
به چه موسیقی علاقه‌مند هستید؟
مهشید افشارزاده: همه نوع موسیقی از کلاسیک، پاپ، سنتی را دوست دارم.
آشپزی می‌کنید؟

مهشید افشارزاده: مجبورم که آشپزی کنم (خنده)

گفتگوی خودمانی با سوپراستار دهه ۷۰ سینمای ایران
داستان فیلم بعدی شما چیست؟
مهشید افشارزاده: داستانی کمدی درام است که اگر تهیه‌کننده داشته باشم، کار خود را شروع می‌کنم.
حرف پایانی؟

مهشید افشارزاده: زمانی که در اینستاگرام جستجو می‌کردم، متوجه شدم که چقدر قضاوت یک سویه بد است. یک بیماری فرهنگی است که آدم‌ها به آن دچار شده‌اند. ما باید درباره آن حرف بزنیم، فیلم بسازیم و از قابلیت فرهنگی سینما برای پاسخ دادن به سوال‌های عمیق انسانی استفاده کنیم.
گفتگو از: الهام قبادی
منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “گفتگوی خودمانی با سوپراستار دهه ۷۰ سینمای ایران”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی