وحشت زدگی یا اختلال پانیک

مجموعه: روانشناسی, سلامت روان تعداد بازدید: 460 تاریخ : ۱۶ بهمن ۱۳۹۲

 

وحشت زدگی یا اختلال پانیک

وَحشَت‌زَدِگی یا اختلال هراس نوعی بیماری روانی از گروه اختلالات اضطرابی است که با هجوم ناگهانی وحشت به بیمار و ترس شخص از وقوع مجدد آن‌ها مشخص می‌شود. این حملات که معمولاً بیش از چند دقیقه طول نمی‌کشند با علایمی چون تپش قلب، عرق کردن، احساس تنگی و فشردگی در قفسهٔ سینه، لرزش، احساس از دست‌دادن تعادل یا گیجی همراه است. این علایم آنقدر گسترده هستند که افراد فکر می‌کنند دچار سکتهٔ قلبی شده‌اند و می‌ترسند که بمیرند.

این حملات بسیار اتفاقی و طوری رخ می‌دهند که عامل تحریک‌کنندهٔ اصلی مشخص نیست. افراد مبتلا به این نوع اضطراب اغلب جوان هستند.

عضو مرکز تحقيقات روانپزشکي و علوم رفتاري دانشگاه علوم پزشکي مشهد حملات شديد اضطرابي و ترس از مرگ را از علائم بروز اختلال هول (پانيک) عنوان کرد.

دکتر مرتضي مدرس اظهار داشت: در بيشتر مواقع اختلال پانيک خود به خود رخ مي‌دهند، ولي گاهي حملات به دنبال خستگي، فعاليت جسمي، مشکلات هيجاني، مصرف مواد مخدر، الکل، قهوه و سيگار ، تغيير خواب و تغذيه فرد بروز مي‌کند.

عضو گروه روانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد خاطرنشان کرد: فرد به دنبال بروز حملات دچار تپش قلب، لرزش بدن، تنگي نفس و تعريق مي‎شود و دچار ترس شديد گشته، احساس مرگ و نابودي مي‎کند اين علايم در عرض ده دقيقه شدت مي‎يابند و اصولا زير يک ساعت پايان مي‎پذيرد.

دکتر مرتضي مدرس بيان كرد: علايم اختلال پانيک درفرد به دنبال تعدادي از بيماري‎هاي جسمي ازجمله مشکلات تيروئيد و پاراتيروئيد، افت قند خون، تشنج، مشکلات قلبي، بيماري‌هاي تنفسي و مصرف مواد مخدر ايجاد شده است.

عضو مرکز تحقيقات روانپزشکي و علوم رفتاري دانشگاه علوم پزشکي عامل وراثت در ابتلا به اختلال پانيک موثر عنوان کرد و اظهار داشت: ميزان ابتلا در افراد با زمينه وراثت چهار برابر بيشتر از ديگر افراد است.

وي با اشاره به اينکه مراجعه به پزشک، انجام سير درماني 8 الي 12 ماهه و استفاده از دارو را از جمله اقدامات درماني اين دسته از بيماران عنوان کرد و گفت: به منظور افزايش نتايج درماني از اقدامات روان درماني نيز شامل آرام سازي بيمار استفاده مي‎شود.

منابع : ویکیپدیا , ایسنا

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “وحشت زدگی یا اختلال پانیک”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی