چندین راه برای ابراز علاقه در دوران عقد

مجموعه: روانشناسی, روانشناسی زناشوئی تعداد بازدید: 398 تاریخ : ۵ مهر ۱۳۹۲

چندین راه برای ابراز علاقه در دوران عقد

محبت و علاقه‌ی زن و شوهر به یکدیگر خورشید تابناکی است که کانون زندگی آن‌ها را روشن و پرفروغ نگه می‌دارد و به آنان عظمت روحی می‌بخشد.
دختر و پسر معمولاً بر اساس علاقه و عشقی پاک، پیمان زناشویی می‌بندند و با هزاران امید و آرزو وارد دوران مهم و تأثیرگذار عقد می‌شوند. در این میان یکی از مهم‌ترین عواملی که سعادت زندگی مشترک آن‌ها را تضمین می‌کند و از دوران عقد پایه‌ریزی می‌شود و نیز محبت را افزایش می‌دهد، ابراز و اظهار علاقه‌ی میان آن‌هاست. امام صادق(ع) در صفحه 644 جلد دوم کتاب اصول کافی می‌فرمایند:« هرگاه شخصی را دوست داشتی، دوستی‌ات را به او ابراز کن؛ زیرا این کار انس و الفت را میان‌تان پایدارتر می‌کند

آری عشق و محبتی که در دل و جان پنهان است، گرچه لازم و ارجمند است اما کافی نیست و آشکار کردن و ابراز آن ضرورت دارد. این در حالی است که بعضی همسران جوان که دوران عقد را سپری می‌کننند گاه به دلیل شرم و خجالت و گاه به دلیل عدم آشنایی با لزوم ابراز علاقه به همسر، در روابط‌شان با مشکلات زیاد و جبران‌ناپذیری روبرو می‌شوند.

اما واقعاً چرا ابراز علاقه به همسر تا این اندازه اهمیت دارد؟
خوب است بدانیم که دل آدمی به محبت زنده است و همه‌ی انسان‌ها تشنه‌ی محبت هستند و دوست دارند محبوب دیگران باشند. فراموش نکنید که همسر شما نیز از این قاعده مستثنی نیست و تشنه‌ی محبت و عشق است.

شاید بتوان گفت این احساس در دوران عقد چندین برابر می‌شود؛ زیرا در آغاز پیوند ازدواج، زن و شوهر که یکدیگر را همه‌چیز و همه‌کس هم می‌دانند، انتظار دارند طرف مقابل آن‌ها را به اندازه‌ی همه‌ی کسانی که تاکنون در زندگی‌شان وجود داشته (مانند پدر، مادر، خواهر، برادر، دوستان و …) دوست بدارند. در این شرایط وقتی ابراز علاقه از سوی آن‌ها به درستی صورت نگیرد، ضربه‌های روحی سختی وارد می‌سازد و امیدها و آرزوها‌ی‌‌‌‌شان را نقش بر آب می‌کند.

پیش از هرچیز خوب است بدانیم براي بيان عشق و محبت پنج زبان وجود دارد كه هرکس به طور فطري يا اكتسابي دارای يكي از این زبان‌هاست. همچنین ممكن است در درك يا ابراز زبان‌هاي ديگر دچار مشكل باشد که چاره‌ی کار يادگيري و تمرين است. اين زبان‌ها عبارت‌اند از:
1- كلام محبت‌آميز (شامل تشويق، مهرباني و كلام با تواضع)
2- صرف زمان با يكديگر (شامل با هم بودن (با هم بيرون رفتن)، مكالمه و فعاليت با يكديگر)
3- هديه دادن (نشانه‌هاي عشق، همچون يك حلقه يا يك شاخه گل و …)
4- خدمت به يكديگر (انجام كارهايي كه طرف مقابل را خشنود مي‌كند.)
5- تماس و نوازش جسمی.

اگر همسران با این زبان‌ها و شیوه‌ی همسرشان در این زمینه آشنا باشند، راحت‌تر با یکدیگر کنار می‌آیند. در این میان لزوم توجه به تفاوت‌های فردی و نیز تفاوت‌های زن و مرد حائز اهمیت است.

به گفته‌ی زیست‌شناسان، هر سلول بدن مرد با هر سلول بدن زن تفاوت دارد. همین تفاوت‌هاست که زندگی با جنس متفاوت را شیرین و جذاب می‌کند و احساسی به نام عشق را پدید می‌آورد. اما آنچه در روابط زن و مرد اهمیت دارد، نوع نگرش و برخورد با این تفاوت‌هاست. دکتر جان گری در صفحه 12کتاب “زنان، مردان، روابط” می‌گوید: «زن و مرد باید یاد بگیرند به تفاوت‌‌های هم احترام بگذارند تا با هم نزدیک‌تر و صمیمی‌تر شوند.»

شناخت و پذیرش این تفاوت‌ها و برخورد صحیح با آن‌ها می‌تواند بسیاری از سوء‌تفاهم‌ها، اختلافات و تنش‌ها را از بین ببرد یا مانع ایجاد آن شود. مثلاً زن به طور غریزی از همسرش درخواست محبت و حمایت دارد. نکته‌ی مهم این است که زن دوست ندارد این محبت و حمایت را از مرد درخواست کند، اما مرد فکر می‌کند تا وقتی زن از او درخواستی نکند به چیزی احتیاج ندارد و همه‌چیز خوب پیش می‌رود.این‌جاست که آشنایی با تفاوت‌ها به کمک همسران می‌آید و موجب می‌شود به جای ناراحتی و بگومگو، با گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز مشکل حل شود.

یا مرد فکر می‌كند با یک‌بار ابراز عشق، آن را به زن ثابت کرده است، در صورتی که زن نیاز دارد پیوسته از محبت مرد باخبر شود تا نسبت به آن اطمینان حاصل کند.

اکنون دریافتیم برای ابراز علاقه، زبان‌های گوناگونی وجود دارد و نیز زنان و مردان با هم متفاوت هستند. در ادامه به کارآمدترین راه‌ها برای بیان عشق به همسر در دوران عقد می‌پردازیم:

– محبت وقتی که ابراز می‌شود، شیرینی دوچندانی پیدا می‌کند؛ بنابراین محبت خود را در قابل زیباترین جملات به همسرتان ابراز کنید.

– هدیه دادن همیشه و همه‌ی افراد را خوشحال می‌کند. به مناسبت‌‌های گوناگون برای همسرتان هدیه‌ای هر چند کوچک مانند یک شاخه گل بگیرید.

– از همین ابتدا عادت کنید همسرتان را همیشه با القاب زیبایی چون عزیزم،‌ مهربانم و… صدا بزنید.

– گاهی برای همسرتان نامه یا یادداشت‌های کوتاه عاشقانه بنویسید و لابه‌لای وسایلش قرار دهید و این‌گونه او را غافلگیر کنید.

– تا جایی که ممکن است از بیان گله و شکایت و غر زدن‌های بی‌مورد خودداری کنید.

– برنامه‌هایی برای با هم بودن و ملاقات‌های عاشقانه ترتیب دهید و از فرصت‌های این دوران به خوبی بهره ببرید.

– همیشه به خاطر کارهای خوب همسرتان، هرچند کوچک و کم اهمیت، از او تشکر کنید.
– وقتی همسرتان از موضوعی ناراحت است، صمیمانه به حرف‌هایش گوش دهید و به جای نصیحت کردن فقط شنونده‌ی خوبی باشید.

– در زمینه‌های گوناگون به علاقه‌مندی‌های همسرتان توجه کنید و به آن‌ها اهمیت دهید.

البته همان‌طور که گفتیم بهترین و کارآمدترین شیوه برای نشان دادن محبت به همسر، ابراز و اظهار آن است که دوران عقد بهترین فرصت برای ایجاد محبت و افزایش روز به روز آن میان زن و مرد است. پس این دوران طلایی را از دست ندهید.

سمانه خمسه ای

منبع : باشگاه همسران جوان

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “چندین راه برای ابراز علاقه در دوران عقد”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی