اجزا تشکیل دهنده جاوااسکریپت

مجموعه: آموزش, اینترنت تعداد بازدید: 786 تاریخ : ۲۷ فروردین ۱۳۹۶

اجزا  تشکیل دهنده جاوااسکریپت

[۱]DOM؛ مدل شی گرای سند  DOM یکی از [۲]API ها (رابط برنامه نویسی) برای زبان های HTML و XML به شمار می رود  .

DOM تمام عناصر موجود در یک صفحه وب را به صورت درختی از گره ها[۳] نمایش می دهد و امکان کنترل آن ها برای توسعه دهندگان وب را فراهم می آورد. با استفاده از DOM می توان گره ها را به راحتی حذف، اضافه، جابجا و یا جایگزین کرد  .

[۴]BOM؛ مدل شی گرای مرورگر

یکی دیگر از API های ساخته شده برای HTML که به عنوان یکی از ویژگی های منحصر به فرد مرورگرهای IE و Netscape نیز شناخته می شود BOM است  .

از BOM برای دسترسی و دستکاری ویژگی های پنجره یک مرورگر می توان استفاده کرد  .

توسعه دهندگان وب با استفاده از BOM می تواند کارهایی همچون جابجایی پنجره ها و تغییر متن موجود در نوار وضعیت مرورگر و دیگر کارهایی که ارتباط مستقیمی با محتوای تشکیل دهنده صفحه (سند) ندارند انجام دهند  .

معمولآ BOM با پنجره ها و فریم ها سر و کار داشته و می توان از طریق آن کارهای زیر را انجام داد: 

 • باز کردن پنجره های popup.
 • توانایی بازکردن پنجره های جدید و تغییر اندازه و جابجایی و یا بستن آن ها.
 • بدست آوردن اطلاعاتی از مرورگر و سیستم عامل کاربران همچون نوع، نسخه و…
 • بدست آوردن اطلاعاتی در مورد سند و موقعیت صفحه ای که در مرورگر باز شده است.
 • بدست آوردن اطلاعاتی در مورد وضوح[۵] صفحه نمایش کاربر.
 • پشتیبانی از cookieها.

به دلیل عدم وجود استانداردی واحد برای BOM، هر مرورگر ممکن است به صورتی متفاوت از آن پشتیبانی کند. مانند اشیا window  و navigator که هر مرورگر متدها و خواص منحصر به فردی برای آن ها تعریف کرده است.

ویژگی های بنیادی جاوااسکریپت  

اینک به چند مفهوم اصلی در زبانjavascript  می پردازیم:

جاوا اسکریپت حساس به حروف است: یعنی همه چیز مانند نام متغیر ها ، نام توابع ، عملگر ها و هر چیز دیگری نسبت به حروف کوچک و بزرگ حساس است. به عنوان مثال متغیری با نام  Test با متغیری با نامtest  متفاوت است.

 • متغیرها بدون نوع هستند: برخلاف زبان هایی همچون java و C , متغیرها نوع خاصی نمی گیرند. در عوض هر متغیر می تواند با کلمه کلیدی var تعریف شده و مقداری را به عنوان مقدار اولیه بپذیرد. در واقع متغیرها  “مقدار گرا” هستند. یعنی در هنگامی که تعریف (مقداردهی) می شوند نوعشان نیز مشخص می گردد. این ویژگی امکان تغییر نوع داده ذخیره شده در یک متغیر در هر نقطه ای از برنامه را فراهم می کند.
 • قرار دادن (;) در انتهای هر دستور اختیاری است: دستورات در جاوا اسکریپت می توانند به ; ختم شوند یا نشوند. در صورت چشم پوشی از ; ، جاوا اسکریپت انتهای هر خط را به عنوان پایان دستور در نظر خواهد گرفت. با این حال روش صحیح ، استفاده از ; در انتهای دستورات است. چون بعضی از مرورگرها از روش اول پشتیبانی نمی کند و ممکن است در اجرای کدها دچار مشکل شوند.
 • درج توضیحات در جاوا اسکریپت: برای درج توضیحات در میان کدها می توان از روش های زبان های برنامه نویسی همچون C و C++ استفاده نمود یعنی از // برای توضیحات یک خطی یا  /*  */ برای توضیحات چند خطی:
//this is a single-line comment 
/* this is a multiline comment */ 

[۱] Document Object Model
[۲] Application Programming Interface
[۳] Node
[۴] Browser Object Model
[۵] Resolution

آموزش کاربردی جاوااسکپریت – احمد بادپی

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “اجزا تشکیل دهنده جاوااسکریپت”

 1. جدیدترین اخبار
 2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی