آشنایی با بیستون کرمانشاه

مجموعه: گردشگری, مکان های تاریخی ایران تعداد بازدید: 897 تاریخ : ۱۰ اسفند ۱۳۹۲

این بنای تقریباً مستطیل شکل در جهت شرقی ـ غربی در شمال کاروان‌سرای صفوی بیستون و رو به روی فرهاد تراش، در زیر جاده قدیمی همدان‌ ـ کرمانشاه قرار دارد.این بنا از دو بخش تشکیل شده است: بخش شرقی به ابعاد ۸۰*۸۵ متر، دیوارهای پیرامونی به عرض۴۰/۲ متر دارد. ورودی این بنا در ضلع شرقی است. بخش غربی به ابعاد ۵۵*۴۴ متر، از طریق یک ورودی به بخش شرقی مرتبط می‌شود.این بخش در حقیقت حیاط خلوت مجموعه را شکل می‌دهد.

آشنایی با بیستون کرمانشاه

این محل در گذشته بغستان نام داشته به معنی جایگاه بغ یا خدا، عده ای این نامگذاری را به سبب اعتقاد روحانیون زرتشتی می دانند که کوه بیستون را نماد بغ(خدا) می‌دانسته‌اند. عده ای دیگر نیز این نام را با مذهب کلدانیان مرتبط می کنند و معتقدند که واژه «بغ» همان «باگ»، خدای بزرگ کلدانیان است. بعدها در اثر کثرت استعمال و مرور ایام این لفظ به «بیستون» تغییر پیدا کرده‌است. ژان باتیست تاورنیه در سفرنامه خود، بیستون را «پل شاه» نامیده و ویژگی آن را «پل سنگی بزرگی» بر روی یک رودخانه در دامنه یک کوه دانسته است که «مثل دیوار راست» است و «در بالای آن صورت های متعدد و بزرگ از اشخاصی که به لباس کشیش ملبوس و مجمره های بخوردان در دست دارند» حکاکی شده است.

آشنایی با بیستون کرمانشاه

در ۳۰ کیلومتری شرق کرمانشاه و در ارتفاع صد متری بر روی صخره‌ای، داریوش کتیبه مشهور خود را حک کرده است که تا سال ۱۸۳۵میلادی  کسی از راز آن آگاه نبود.

چشمه بیستون محل اطراق کاروانها در دورانهای مختلف بوده است برای همین کسان زیادی کتیبه داریوش را دیده‌اند و شرحی از آن را در سفرنامه‌ها یا خاطراتشان گفته اند.

از قدیمی‌ترین آثار درباره این نوشته، گفته‌های دیودورسس سیسیلی است که در قرن اول پیش از میلاد این حجاری را به الهه سمیرامیس و صد نیزه‌داری که اطرافش را گرفته‌اند نسبت داده و گفته است بدستور سمیرامیس در زیر نقش برجسته نوشته‌ای با حروف سریانی نقر کرده‌اند.

دیودور با تکیه بر نوشته کتزیاس چنین آورده است که صخره مکان مقدسی بوده و به زئوس خدای بزرگ یونانیان تعلق داشته است.

این کتیبه یکی از معتبرترین و مشهورترین اسناد تاریخی جهان است، زیرا مهمترین نوشته میخی زمان هخامنشی است. این کتیبه سطحی به طول ۲۰مترونیم و عرض۷مترو۸۰ سانتیمتر دارد که دو بخش نقوش و خطوط را شامل می‌شود.

آشنایی با بیستون کرمانشاه

در دامنه کوه بیستون و در غرب نقش برجسته داریوش اول، دیواره‌ای عظیم حجاری شده که در بین مردم به «فرهادتراش»، «فراتاش»، «فرای تاش» و «تخت فرهاد» معروف است. این دیواره عرضی در حدود ۲۰۰ متر و ارتفاعی حدود ۳۶ متر دارد که در دامنه آن یک سکوی خاکی قرار دارد.

دیواره تراشیده شده‌ بیستون یکی از آثار تاریخی و رمزآلود دیار سنگ و آب است.

فرهادتراش در نزد مردم و در ادبیات فارسی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در واقع مردم به استناد اشعار موجود به ویژه اشعار نظامی گنجوی این اثر را کار فرهاد کوهکن می‌دانند که به خاطر عشق شیرین – زن ارمنی خسروپرویز– به این کار سنگین تن داده است.

آشنایی با بیستون کرمانشاه

کوه بهستان از روزگاران باستان شناخته شده بوده است و یونانیان آنرا «بگیستان اروس» می‌خواندند.

این کوه در ادوار مختلف به نام‌های بغستان، بگستان، بهستان، بهستون، بهیستون، بگیستان و بیستون در متون تاریخ آمده است و امروز نیز به بیستون امده است. بیستون در دورانهای خیلی قدیم مورد توجه و مقدس بوده است.

موقعیت طبیعی بیستون که در کنار شاهراه و محل عبور و تلاقی همه راه‌های مغرب ایران قرار گرفته است و چون در دامنه این کوه سرابهای فراوان وجود دارد، در اعصار مختلف محل توقف کاروانها و مسافرین بوده است.

آشنایی با بیستون کرمانشاه

در سالهای گذشته قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی بخشی از عرصه تاریخی فرهنگی بیستون تحت عنوان بغستان قدیم و سه اثر دیگر از جمله کتیبه داریوش، کاروانسرای صفوی و پل صفوی بیستون در فهرست آثار ملی ثبت شده بود.

در سال ۸۰ برای بیست و چهار اثر دیگر پرونده ثبتی تهیه و پس از انجام اقدامات اداری در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند. پس از پ‍یگیری‌های فراوان سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری،  بیستون در فهرست آثار میراث جهانی به ثبت رسید.

ثبت بیستون در فهرست میراث جهانی علاوه بر اینکه نشانه ارزش و اهمیت تاریخی آن اثر به شمار می‌آید،  فرصت خوبی برای شناساندن ایران و کرمانشاه به دنیا فراهم اورده است.

اجرای برنامه‌های مختلف هنری – بومی و نیز جلوه‌های ویژه طراحی شده برای بیستون، بخش‌هایی از این جشن بود.

آشنایی با بیستون کرمانشاه

 

منابع :
isna.ir
همشهری آنلاین
بهارنیوز
میراث فرهنگی کرمانشاه
ویکیپدیا

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آشنایی با بیستون کرمانشاه”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی