آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس

مجموعه: شهرهای جهان, گردشگری تعداد بازدید: 1654 تاریخ : ۲۰ مرداد ۱۳۹۴
آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس

پرچم تفلیس

 

آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس

تفلیس، پایتخت کشور گرجستان، دو سه سالی است که به جمع شهرهای مورد علاقه ایرانیان برای مسافرت خارجی تبدیل شده است.

این شهر این روزها ایرانیان زیادی را به خود می بیند، از آنهایی که برای گردش چند روزه می روند تا آنهایی که کسب و کارشان در آنجاست. در این شهر ایرانیان زیادی به ساختمان سازی و واردات و صادرات مشغول هستند.

جمعیت شهر تفلیس در سال ۲۰۱۴ ، ۱٬۴۷۳٬۵۵۱ اعلام شد.

تاریخ شهر تفلیس

بنیانگذار شهر تفلیس

روزی واختانگ یکم – پادشاه گرجستان باستان یا همان ایبریا – به همراه اعضای دربارش در جنگلی نزدیک متسختا مشغول خوشگذرانی و شکار بودند. شاهین او به دنبال قرقاولی به هوا برخاست و پس از مدتی شاه و همراهانش پرنده‌ها را در کنار یک چشمهٔ آب گرم یافتند که بخار خوشایندی از آن خارج می‌شد، آنها از وفور این چشمه‌های آب گرم شگفت زده شده بودند و پادشاه دستور ساختن شهری را در آنجا صادر کرد که «تْبیلیسی» (دارندهٔ چشمه‌های آب گرم) نام گرفت.

نام این شهر در زبان گرجی «تْبیلیسی» است. (مشتق از واژهٔ «تْبیلی» به معنای گرم؛ منسوب به چشمه‌های آب گرم تفلیس). از آنجایی که تفلیس یکی از مراکز مهم فرهنگی اسلام به شمار می‌آمد، با نام عربی خود یعنی «طفلیس» مشهور شد و تا چندی پیش نیز در اکثر زبان‌ها «تفلیس» یا «تیفلیس» شناخته می‌شد که به خواستهٔ دولت گرجستان به نام اصلی آن تغییر نام داد، اما همچنان در ایران، ترکیه، آلمان، قزاقستان و کشورهای عربی «تفلیس» نامیده می‌شود.

موقعیت جغرافیایی

این شهر در ۱۲۰ کیلومتری رشته کوه قفقاز بزرگ و ۲۵۰ کیلومتری دریای سیاه قرار دارد. تفلیس در دو طرف ساحل رود کر در درون دره‌ای گسترده‌است. این رود که از کوههای کردستان ترکیه سرچشمه می‌گیرد به طول ۳۶ کیلومتر در شهر جاری است.

شهر تفلیس با شهرهای تاشکند، استانبول، رم، بارسلون، بوستون، و شیکاگو هم عرض است.

آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس

نقشه تفلیس

شرایط آب و هوایی

آب و هوای تفلیس تقریبا جنب قاره ای است و آب و هوای شهر تحت تاثیر دو هوای خشک از شرق وهوای مرطوب جنب قاره ای از غرب قرار دارد.

 

دیدنی های تفلیس

کلیسای جامع تثلیث تفلیس

کلیسای جامع تثلیث، معروف به سامِبا (به معنای تثلیث) کلیسای اصلی ارتدکس گرجی است که در شهر تفلیس، پایتخت گرجستان قرار دارد.

آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس

ساختمان آن بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ میلادی تکمیل شده است و با ظرفیت ۱۵٬۰۰۰ تَن و ارتفاع ۹۷ متر، عنوان‌های بزرگترین کلیسای ارتدکس در جهان و سومین کلیسای ارتدکس مرتفع در جهان را به خود اختصاص داده است. معماری این کلیسا آمیزه‌ای از سبک‌های سنتی معماری مذهبی گرجی در مراحل مختلفی از تاریخ است و همچنین، عناصری از معماری بیزانس را نیز در خود جای داده است.

میدان آزادی و خیابان روستاویلی

آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس

میدان آزادی که پیشتر میدان لنین نام داشت پس از انقلاب رز آزادی نامگذاری شد.

خیابان روستاولی که قبلا خیابان گلوینی نامیده میشده یکی از اصلیترین و مرکزی ترین خیابانهای شهر تفلیس میباشد که به احترام شاعر بسیار معروف قرون وسطی گرجی یعنی شوتا روستاولی نامگذاری شده است . این خیابان ۱٫۵ کیلومتری از میدان  تاویسوپلبا یا همان آزادی،  میدان لنین سابق   شروع شده و  به مترو روستاولی و خیابان کوستاوا منتهی میشود. بسیاری از مراکز مهم دولتی و غیر دولتی در این خیابان مستقر هستند که از جمله آنها میتوان به پارلمان گرجستان ، اپرا و باله شهر تفلیس ، دادگاه عالی ، کلیسای کاشوتی ، موزه مردمی گرجستان، آکادمی تئاتر روستاولی و آکادمی علوم گرجستان اشاره کرد .

کارتلیس ددا

کارتْلیس دِدا  (تلفظ: Kartlis Deda) به معنای مادرِ کارتلی (گرجستان)، یک مجسمه بر فراز بلندی‌های اطراف شهر تفلیس پایتخت گرجستان، و بر روی ‘تپه‌های سولولاکی‘ بنا شده و تقریباً از تمام نقاط شهر قابل رویت است. امروز ‘مادر گرجستان’ به نمادی برای تفلیس تبدیل شده است.

آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس

ساخت این مجسمه در سال ۱۹۵۸ و به مناسبت هزار و پانصد سالگی شهر تفلیس، توسط یک مجسمه‌ساز گرجی به نام الگوجا آماشوکلی انجام شده است.

حمام های سولفور

آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس

 

 

 

آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس 

حمام های گوگردی در محله ای قرار دارند بنام آبانتوبانی َکه بخشی از منطقه تفلیس قدیم است.آب گرم این حمامها مستقیمن از چشمه های آبگرم تامین می شود.هزینه استفاده از حمامهای عمومی از ۲ دلاری به بالا و هزینه استفاده از حمام نمره یا همان کابین اختصاصی از ۱۵ تا ۸۰ دلاری برای یک ساعت می باشد.هزینه ماساژ جداگانه است که درصورت درخواست ماساژور در نظر گرفته می باشد.ماساژ در این حمام ها بیشتر به شستن شباهت دارند. نوشیدنی های مختلف نیز به قیمت معمول در این حمام ها عرضه می شوند.

دریاچه لاک پشت، قلعه نارین، موزه پول، کوه مقدس و موزه عروسک از دیگر دیدنی های تفلیس گرجستان هستند.

 

دریاچه لیسی

آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس

 

 

آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس

دریاچه لیسی از شمال غربی تا جنوب شرقی شهر گسترش پیدا کرده است. این دریاچه از سال ۱۹۵۳ مورد استفاده واقع شده است. طول آن ۸.۷۵ کیلومتر ، حداکثر عرض آن۸۵. ۱دریاچه از باران، برف و آبهای زیر زمینی تامین میشود. در بهار حداکثر مقدار و در پاییز حداقل مقدار آب را دارد. حداکثر دمای آب آن در تابستان به ۲۸ درجه سانتیگراد میرسد. آب دریاچه تا حدودی شور است. ۲۶۹۵ میلی گرم در لیتر املاح دارد. از این دریاچه جهت پرورش ماهی استفاده میشود و در تابستان مردم تفلیس جهت ماهیگیری و استراحت و شنا به کنار این دریاچه می ایند.

 

آتشکده تفلیس

آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس

آتشکده تفلیس در خیابان گومی و در یکی از محله های قدیمی تفلیس بنام کلدیس اوبانی قرار دارد. این بنا در زبان محلی آتشگا و گاه آتشگاده نامیده می شود. قدمت این آتشکده مربوط به دوران ساسانیان است.

 

مراکز خرید

شهر تفلیس غیر از بازار مرکزی شهر، دارای چندین مرکز خرید دیگر میباشد از جمله مرکز تجاری گرجستان، میدان مرجانشویلی و خیابان پکینی. برخی دیگر از مراکز و فروشگاههای معروف عباتند از: بازار فرش Cervin – عرضه کننده لباسهای کتانه زنانه Fashion House Material – عرضه کننده لباسهای ورزشی آقایان و خانمها JNBY – عرضه کننده البسه با جنسهای کاملا طبیعی Kid Style – عرضه کننده لباسهای مخصوص کودکان و اسباب بازی

حمل و نقل عمومی

تفلیس دارای فرودگاهی است که در ۱۸ کیلومتری این شهر واقع شده است و در سال ۲۰۱۰ به عنوان فرودگاه برتر در اروپای شرقی، کشورهای همسود و خاورمیانه معرفی شد.

در داخل شهر هم مسافران می توانند از اتوبوس، تاکسی و مترو استفاده کنند. اطلاعات راجع به نام ایستگاه ها روی شیشه های اتوبوس نوشته شده است.

تاکسی های معتبر هم تاکسی متر دارند و کرایه را براساس تاکسی متر حساب می کنند.

مترو هم از شش صبح تا نیمه شب باز است و استفاده از کارت اعتباری برای مترو به صرفه تر است.

خواهرخوانده های تفلیس

 • آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس زاربروکن، آلمان (۱۹۷۵)
 • آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس نانت, فرانسه (۱۹۷۹)
 • آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس لیوبلیانا، اسلوونی (۱۹۷۷)
 • آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس اینسبروک، اتریش (۱۹۸۲)
 • آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس آتلانتا، آمریکا (۱۹۸۷)
 • آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس پالرمو، ایتالیا (۱۹۸۷)
 • آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس بریستول، بریتانیا (۱۹۸۸)
 • آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس بیلبائو، اسپانیا (۱۹۸۹)
 • آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس ایروان، ارمنستان (۱۹۹۶)
 • آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس کی‌یف، اوکراین (۱۹۹۹)
 • آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس آستانه، قزاقستان (۲۰۰۵)
 • آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس ویلنیوس، لیتوانی (۲۰۰۹)
 • آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس کیشیناو، مولداوی (۲۰۱۱)
 • آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس قاهره، مصر (۲۰۱۲)
 • آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس دوحه، قطر (۲۰۱۲)
 • آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس تهران، ایران (۲۰۱۵)

 

 

منبع : بانکی دات آی آر , ویکیپدیا

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آشنایی با شهر تفلیس+تصاویر شهر تفلیس”

 1. جدیدترین اخبار
 2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی