آشنایی با مسجد ایاصوفیه ترکیه+تصاویر مسجد ایاصوفیه

مجموعه: گردشگری, مکان های تاریخی جهان تعداد بازدید: 408 تاریخ : ۲۴ تیر ۱۳۹۴

آشنایی با مسجد ایاصوفیه ترکیه+تصاویر مسجد ایاصوفیه

اولین کلیسا

اولین کلیسایی که به‌جای ایاصوفیه ی کنونی قرار داشته است وسعتی بسیار بیشتر از کلیساهای آن زرمان شهر داشت. این کلیسا در ۱۵ فوریه سال ۳۶۰ توسط اسقف مکتب آریانیسم افتتاح شد. این کلیسا در کنار ناحیه‌ای ساخته‌شده که قصر سلطنتی در آن در حال ساخت بود.

در سال ۴۴۰ سقراط بیزانسی ( مورخ مسیحی ) نوشته است که این کلیسا توسط کنستانتین دوم ساخته‌شده بود و او در سال ۳۴۶ در آنجا کار می‌کرد. این عمارت به شکل یک کلیسای مسیحی با سقف چوبی ساخته‌شده بود. در ابتدای ورود به کلیسا وارد یک میان تالار بزرگ می‌شدند. گفته می‌شود این کلیسا یکی از بزرگ‌ترین عمارت های آن زمان بوده است.

در طی شورش‌هایی که در سال‌های بعد در کشور رخ داد کلیسا کاملاً سوخت و امروز هیچ‌چیز از آن باقی نمانده است.

 

کلیسای دوم

آشنایی با مسجد ایاصوفیه ترکیه+تصاویر مسجد ایاصوفیه

کلیسای دوم به سفارش تئودئوس دوم ساخته شد، او در ۱۰ اکتبر ۴۱۵ کلیسا را افتتاح کرد. این کلیسای مسیحی نیز با سقفی چوبی ساخته‌شده بود. کمی بعد شورش نیکا ریوولت شروع شد و دومین کلیسای ایاصوفیه در ۱۳ و ۱۴ ژانویه ۵۳۲ سوخت. چندین ستون مرمر از این کلیسا سالم مانده‌اند. در بین آن‌ها نقوش برجسته‌ای وجود دارد، از جمله نقشی که ۱۲ بره را به تصویر کشیده است که نشان‌دهنده‌ی ۱۲  رسول است.

 

موزه

آشنایی با مسجد ایاصوفیه ترکیه+تصاویر مسجد ایاصوفیه

در سال ۱۹۳۵ اولین رئیس‌جمهوری ترکیه و پدر جمهوری ترکیه، مصطفی آتاترک، ساختمان را به موزه تبدیل کرد. فرش‌ها جمع شدند و کف‌های سفید مرمر برای اولین بار در طی قرن‌ها آشکار شدند، درحالی‌که گچ‌های سفید بسیاری از موزاییک‌ها از بین برده شد.

استفاده از این عمارت برای عبادت ممنوع شده بود. در سال ۲۰۰۶ دولت ترکیه اجازه داد اتاق کوچکی به نمازگزاران مسیحی و مسلمان اختصاص داده شود. از سال ۲۰۱۳ روزی دو مرتبه از مناره‌های مسجد مؤذن نمازگزاران را به نماز می‌خواند.

سالن داخلی دارای ساختاری پیچیده است. سالن اصلی با گنبدی پوشانده شده که حداکثر از زمین حدود ۵۵٫۶ متر فاصله دارو و روی ۴۰ پنجره‌ی قوس‌دار قرارگرفته است. باوجود تغییرات، گنبد شکلی بیضی باقی‌مانده است و قطر آن از ۳۱٫۲۴ و ۳۰٫۸۶ متر متغیر است.

سطوح داخلی با رویه‌هایی از سنگ مرمر سفید و سبز، سنگ آذرین بنفش و موزاییک‌های طلائی پوشانده شده است.

کلیسا در طی قرون تزیینات مختلفی با موزاییک شده است. این‌  موزاییک‌ها دارای طرح‌هایی از مریم مقدس، حضرت مسیح، پیامبران و امپراتورها دارد. بخش‌های دیگر نیز با طرح‌های هندسی تزیین‌شده‌اند.

کلیسای سوم

آشنایی با مسجد ایاصوفیه ترکیه+تصاویر مسجد ایاصوفیه

در ۲۳ فوریه ۵۳۲، تنها چند هفته پس از ویرانی کلیسای دوم، امپراتور ژوستینین یکم تصمیم به ساخت کلیسای سوم به سبکی کاملاً متفاوت گرفت، عمارتی بزرگ‌تر و باشکوه‌تر از کلیساهای قبلی. او مصالح ساخت کلیسا را از همه‌ی نقاط کشور تأمین کرد و بیش از ده هزار نفر را استخدام نمود. این کلیسا پایگاه جهانی بزرگ قسطنطنیه و مکانی برای برگزاری مراسم و جشن‌های بیزانس گشت، مانند مراسم تاج‌گذاری.

در سال ۷۲۶ امپراتور لئو ایساریون قانونی مبنی بر مخالفت با ستایش تصاویر وضع کرد و دستور داد همه‌ی تصاویر را از کلیسا خارج کنند. این تصاویر بعدها توسط امپراتور آیرین برگردانده شدند.در طی سال‌های ۹۲۹ تا ۸۴۲ امپراتور تئوفیلیلوس که شدیداً تحت تأثیر هنرهای اسلامی بود دستور داد دری برنز ساخته شود که عکس خودش روی آن حک‌شده باشد.

 

مسجد

آشنایی با مسجد ایاصوفیه ترکیه+تصاویر مسجد ایاصوفیه

در ۲۹ می ۱۴۵۳ قسطنطنیه توسط عثمانی گرفته شد. مطابق سنت آن زمان سلطان مهمت دوم به افراد خود اجازه داد سه روز به هرجای شهر رفته و آن را غارت کنند. ایاصوفیه نیز از این غارت در امان نبود.

مهمت دوم شروع به بازسازی و تغییر در کلیسا نمود. او اولین نماز جمعه‌ی شهر را در ۱ ژانویه ۱۴۵۳ برگزار کرد. ایاصوفیه اولین مسجد سلطنتی استانبول شد.

بیشتر ترمیم‌های ایاصوفیه در طی سال‌های ۱۸۴۷ تا ۱۸۴۹ توسط سلطان عبدالمجید اجرا شد.

 

 

منبع : ۵۰۴۰

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آشنایی با مسجد ایاصوفیه ترکیه+تصاویر مسجد ایاصوفیه”

قالب تفریحی