آشنایی با کشور میانمار + عکس های کشور میانمار

مجموعه: کشورها, گردشگری تعداد بازدید: 11755 تاریخ : ۱۶ تیر ۱۳۹۳

آشنایی با کشور میانمار + عکس های کشور میانمار

اتحادیه جمهوری میانمار (برمه) کشوری با ۶۷۶,۵۷۸ کیلومتر مربع مساحت در آسیای جنوب شرقی واقع است.در سال ۲۰۱۲ جمعیت این کشور ۶۱,۱۲۰,۰۰۰ میلیون نفر اعلام شد.

پایتخت میانمار شهر نایپیداو و بزرگترین شهر آن رانگون و زبان رسمی میانمار برمه ای است.

واحد پول میانمار کیات است.

 • تاریخ میانمار

نخستین قومی که آثاری از تمدن خود را در برمه به‌جای گذاشتند، مردم پیو و مون بوده‌اند، که در شمال برمه سکونت داشتند. پس از آنها اقوام شان، کارون و کاچین از سرزمین‌های جنوب به مناطق امروزی برمه نفوذ کرده بودند.

در اواخر سده هشتم میلادی در اثر تسلط اقوام شان و کارن در جنوب و مرکز برمه مردم پیو به قسمت‌های شمالی رانده شدند. علت عقب رانده شدن این قوم گسترش سلطه تای بود، که در شمال و شمال شرقی برمه قدرت را در دست داشتند. قوم شان تا سده ۱۳۰ میلادی؛ در بخش‌هایی از برمه قدرت و حکومت را در دست داشتند، ولی در همین قرن این قوم عمدتاً به تایلند مهاجرت کردند.

در ۱۴۰۴ میلادی یک فرمانده نظامی برمه به نام آناوِرِاهتا به پادشاهی رسید، و دودمان موسوم به پاگان را بنیانگذاری کرد. این دودمان حدود دویست سال در برمه حکومت کرد.

در طی جنگ جهانی دوم، ارتش استقلال‌طلب برمه به‌وجود آمد و ارتش مزبور طی ۱۹۴۱ همراه با ارتش ژاپن وارد مناطق جنوبی برمه گردید. پس از یک درگیری سخت در ماه مه ۱۹۴۵ رانگون پایتخت برمه کاملاً به تصرف نیروهای محلی برمه درآمد، ژاپنی‌ها بیرون رانده شدند و چیرگی انگلستان دوباره بر کشور برمه برقرار شد.

در حالی که برمه یکی از مستمرات بریتانیا بود، امضای موافقتنامه‌ای توسط ژنرال آنگ سان باعث شد که این کشور نهایتاً به استقلال برسد.

به طور کلی می‌توان گفت که به علّت اشغال کشور توسط نیروهای نظامی، تسلّط کامل نظامیان بر کشور و اجرای تدابیر شدید امنیتی و حفاظتی، سیاست فرهنگی مشخص و قابل توجهی از سوی دولتمردان کشور اتخاذ نگردیده و فرهنگ و هنر کشور همچنان در حالت سکون و انزوا باقی‌مانده‌است.

کشور به لحاظ فرهنگی شدیداً تحت تأثیر کشورهای همسایهٔ خود بر پایهٔ بودیسم است که با مؤلفه‌های محلی نیز آمیخته شده‌است. تنوع قومی در برمه نقش مهمی در سیاست و تاریخ این کشور داشته و کشور همچنان برای غلبه بر تنش‌های اجتماعی تلاش می‌کند.

نظامیان پس از کودتای سال ۱۹۶۲ توسط ژنرال نِ وین که منجر به سرنگونی دولت غیرنظامی نخست‌وزیر او نو شد حاکمیت را در این کشور به دست گرفتند. از آن زمان رهبری برمه تحت کنترل رهبر نظامی شورای صلح و توسعه درآمد. این شرایط تا سال ۲۰۱۱ ادامه داشت، زمانی که شورا به دنبال انتخابات سال ۲۰۱۰ منحل شد مراسم تحلیف ریاست جمهوری دولت غیرنظامی بر‌گزار شد.

 

 • تقسیمات کشوری میانمار

آشنایی با کشور میانمار + عکس های کشور میانمار

یانگون در میانمار Yangon in Myanmar

شماره ایالت/استان تعداد فرمانداری‌ها تعداد شهرستان‌ها تعداد شهرها بخش‌ها دهستان‌ها روستاها
۱ ایالت کاچین ۳ ۱۸ ۲۰ ۱۱۶ ۶۰۶ ۲۶۳۰
۲ ایالت کایاه ۲ ۷ ۷ ۲۹ ۷۹ ۶۲۴
۳ ایالت کایین ۳ ۷ ۱۰ ۴۶ ۳۷۶ ۲۰۹۲
۴ ایالت چین ۲ ۹ ۹ ۲۹ ۴۷۵ ۱۳۵۵
۵ ناحیه ساگایینگ ۸ ۳۷ ۳۷ ۱۷۱ ۱۷۶۹ ۶۰۹۵
۶ ناحیه تانینتاری ۳ ۱۰ ۱۰ ۶۳ ۲۶۵ ۱۲۵۵
۷ ناحیه باگو ۴ ۲۸ ۳۳ ۲۴۶ ۱۴۲۴ ۶۴۹۸
۸ ناحیه ماگوای ۵ ۲۵ ۲۶ ۱۶۰ ۱۵۴۳ ۴۷۷۴
۹ ناحیه ماندالای ۷ ۳۱ ۲۹ ۲۵۹ ۱۶۱۱ ۵۴۷۲
۱۰ ایالت مون ۲ ۱۰ ۱۱ ۶۹ ۳۸۱ ۱۱۹۹
۱۱ ایالت راخین ۴ ۱۷ ۱۷ ۱۲۰ ۱۰۴۱ ۳۸۷۱
۱۲ ناحیه یانگون ۴ ۴۵ ۲۰ ۶۸۵ ۶۳۴ ۲۱۱۹
۱۳ ایالت شان ۱۱ ۵۴ ۵۴ ۳۳۶ ۱۶۲۶ ۱۵۵۱۳
۱۴ ناحیه آیه‌یاروادی ۶ ۲۶ ۲۹ ۲۱۹ ۱۹۱۲ ۱۱۶۵۱
مجموع ۶۳ ۳۲۴ ۳۱۲ ۲۵۴۸ ۱۳۷۴۲ ۶۵۱۴۸

 

آشنایی با کشور میانمار + عکس های کشور میانمار

نقشه کشور میانمار

 • جغرافیای کشور میانمار

برمه از شمال شرقی با چین، از شرق با لائوس، از جنوب شرقی با تایلند، از غرب با بنگلادش و از شمال غربی با هند مرز مشترک دارد و از جنوب غربی با خلیج بنگال و از جنوب با دریای آندامان محدود می‌شود.

یک سوم مرز خارجی برمه را مرز آبی تشکیل می‌دهد.

برمه دومین کشور آسیای جنوب شرقی از نظر گستردگی جغرافیایی‌ست.

برمه با مساحت ۶۷۸۵۰۰ کیلومتر مربع دومین کشور بزرگ آسیای جنوب شرقی است.

این کشور ۱۹۰۰ کیلومتر مرز آبی دارد.

سه رشته کوه اصلی در برمه وجود دارد که هر سه از شمال (هیمالیا) به جنوب کشیده شده‌اند.

 

 • مردم میانمار

تنها ۲۴ درصد از جمعیت کشور در نواحی شهری زندگی می‌کنند.

مراقبت از سلامت برمه (میانمار) یکی از بد ترین کشورهای جهان است. سازمان سلامت جهان رتبه برمه را در جهان ۱۹۰ اعلام کرده‌ است.

زبان و خط

زبان برمه‌ای زبان مادری و رسمی این کشور، به زبان تبتی و زبان چینی نزدیکی دارد. خط برمه‌ای متشکل از حروفی دایره‌ شکل است.

مذهب مردم میانمار

بودیسم ۸۹٪
مسیحیت ۴٪
اسلام ۴٪
غیره ۲٪
هندوئیسم ۱٪

برخی از مشهورترین بناهای بودایی مانند مدرسه تراوادا (Theravada)، صخره طلایی (Kyaiktiyo Pagoda) و شِوِِِدگن (Shwedagon Pagoda) در این منطقه قرار دارند.

تحصیلات

دولت میانمار هیچگونه تلاشی در جهت افزایش نرخ سواد بخصوص در مناطق روستایی انجام نداده‌است. در نتیجه سهم آندسته از افراد پانزده ساله میانماری که قادر به خواندن و نوشتن می‌باشند از ۶۰٪ در سال ۱۹۶۰ تنها به ۶۶٪ در سال ۱۹۷۰ افزایش یافت.

کلیه دانشگاههای کشور توسط دولت نظامی در سال ۱۹۸۸ تعطیل گردید. بدین ترتیب هنوز هیچگونه علامت یا نشانه ای که مبنی بر بازگشایی دانشگاههای برمه باشد وجود ندارد.

گروه های قومی میانمار

قوم بامار ۶۸%
قوم شان ۹%
قوم کارن ۷%
قوم راخین ۳٫۵%
قوم چینی ۲٫۵%
قوم مون ۲%
قوم کاچین ۱٫۵%
قوم هندی ۱٫۳%
قوم چین ۱%
قوم کایاه ۰٫۸%
دیگر قوم ها ۵%

 

 • آب و هوا و شرایط اقلیمی کشور میانمار

بخش عمده ای از این کشور در بین مدار راس السرطان و خط استوا است. میانگین بارش سالانه در مناطق ساحلی بیش از ۵۰۰۰ میلیمتر اعلام شده است. بارش سالانه در منطقه دلتا در حدود ۲۵۰۰ میلیمتر ، در حالی که متوسط ​​بارش سالانه در منطقه خشک، که در مرکز برمه واقع شده است، کمتر از ۱۰۰۰ میلیمتر است. مناطق شمالی کشور با درجه حرارت متوسط ​​۲۱ درجه سلسیوس خنک ترین منطقه هستند و مناطق ساحلی و دلتا دارای حداکثر درجه حرارت با متوسط ۳۲ درجه سلسیوس 

 

 

آشنایی با کشور میانمار + عکس های کشور میانمار

پایتخت مینمار – شهر رانگون

آشنایی با کشور میانمار + عکس های کشور میانمار

شهر پتین – ناحیه آیه یاروادی

 

برگرفته از ویکیپدیا

گردآوری : گردشگری بیغ بیغ

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “آشنایی با کشور میانمار + عکس های کشور میانمار”

 1. amir-ali

  به نظر من میانمار رو نباید حتی کشور به حساب بیارن
  بدترین و کثیف ترین کشور تو دنیا

 1. جدیدترین اخبار
 2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی