آشنایی با کشور کلمبیا + عکس های کشور کلمبیا

مجموعه: کشورها, گردشگری تعداد بازدید: 4921 تاریخ : ۹ تیر ۱۳۹۳

آشنایی با کشور کلمبیا + عکس های کشور کلمبیا

جمهوری کلمبیا با مساحت ۱,۱۴۱,۷۴۸ کیلومترمربع، کشوری در گوشه ی شمال غرب آمریکای لاتین (جنوبی ) است. جمعیت کشور کلمبیا در ژانویه ۲۰۱۴ ، ۴۷,۴۲۵,۴۳۷ میلیون نفر اعلام شد.

کلمبیا  از شمال غرب با کشور پاناما، از شرق با ونزوئلا و برزیل و از جنوب با پرو و اکوادور همسایه است. همچنین مرز دریایی با کشور کاستاریکا، نیکاراگوئه، هندوراس، جامائیکا، جمهوری دومنیکن و هائیتی دارد.

کشور کلمبیا یک جمهوری متحد و پیرو قانون اساسی است.

پایخت جمهوری کلمبیا شهر بوگوتا است.

  • زبان مردم کلمبیا

بیش از ۹۹٫۲ درصد مردم کلمبیا به زبان اسپانیایی صحبت می کنند. بقیه مردم به زبان کریول و زبان رومانیایی مسلط هستند و همچنین زبان انگلیسی که در منطقه سان آندرس، پراویدنسیا وجزایر سانتا کاتالینا رواج دارد.

  • دین مردم کلمبیا

طبق مطالعات و بررسی ها اکثریت مردم کلمبیا که ۷۰٫۹٪ می باشد مسیحی کاتولیک. ۱۶٫۷٪ از کلمبیایی پایبند به پروتستانتیسم یا فلسفهء مذهب اوانجلی، ۴٫۷٪ بیخدا و اگنوستیک، ۳٫۵٪ ادعا می کنند به خدا اعتقاد دارند، اما آنها ذهب را باور ندارد. ۱٫۸٪ از کلمبیایی ها پایبند به شاهدان یهوه و و زیر ۱٪ به اسلام، یهودیت، بودیسم، مورمونها، هندو، ادیان بومی، جنبش خرگوش کریشنا،

  • تاریخ کشور کلمبیا

کاشفان و جستجوگران اسپانیایی در ۱۵۰۰ اولین جستجوها را در ناحیهٔ ساحلی کارائیب توسط ردریگو د باستیداس انجام دادند. کریستف کلمب در سال ۱۵۰۲ به سفر در حوالی کارائیب پرداخت. در ۱۵۰۸ واسکو نونز دی بلبوآ به فتح این منطقه از ناحیهٔ اورابا پرداخت. در ۱۵۱۳، وی اولین اروپایی‌ای بود که اقیانوس آرام را کشف کرد و آنرا Mar del Sur یا «دریای جنوب» نامید که در واقع راه اسپانیایی‌ها را به پرو و شیلی باز کرد. در ۱۵۲۵، اولین شهر اروپایی در قارهٔ آمریکا ایجاد شد که «سنتا ماریا لا انتیگو دل دارین» نام داشت. امروزه در سازمان چوکو قرار دارد. عمدهٔ جمعیت این منطقه از صدها قبیله از چیبچان و «کاریب» بودند که امروزه به نام مردم کارائیبی شناخته می‌شوند که این افراد در واقع مورد حملهٔ اسپانیایی‌ها قرار گرفتند و در نتیجهٔ بیماری، استثمار و جنگ از لحاظ جمعیت‌شناسی کاهش شدیدی در جمعیت بومی منطقه ایجاد شد. در قرن ۱۶ اروپایی‌ها شروع به آوردن برده از آفریقا کردند.

از زمان آغاز دورهٔ استثمار، شورش‌هایی بسیاری ضد اسپانیایی‌ها شکل گرفت که عمدتاً شکست خورده و توان تغییر اوضاع را نداشت. آخرین این شورش‌ها که خواستار استقلال کامل از اسپانیایی‌ها بود، بعد از استقلال سنت دومینگو در سال ۱۸۰۴ (که امروزه به هائیتی شناخته می‌شود) که باعث پشتیبانی از رهبران شورشی می‌شد در سال ۱۸۱۰ به وقوع پیوست: این شورش توسط سیمون بولیوار و فرانسیسکو دی سانتاندر با موفقیت انجام شد. سیمون بولیوار اولین رئیس جمهور کلمبیا و فرانسیسکو دی سانتاندر معاون رئیس‌جمهور شد و بعد از کناره‌گیری بولیوار، دی سانتاندر به عنوان دومین رئیس‌جمهور کلمبیا انتخاب شد. موفقیت کامل این شورش در سال ۱۸۱۹ اتفاق افتاد، زمانی که قلمروی سلطنتی گراندای نو جمهوری کلمبیای بزرگ شد و این کشور در واقع متحد اکوادور و ونزوئلا بود. پانامای امروزی که تا سال ۱۹۰۳ بخشی از کلمبیا بود نیز عضو این اتحادیه بود.

تقسیمات سیاسی داخلی و ارضی باعث تجزیهٔ ونزوئلاو کیوتو (اکوادور امروزی) در سال ۱۸۳۰ شد. در این زمان «سازمان کاندینامارکا» نام «نیوا گراندا» را برگزید که این نام را تا سال ۱۸۵۶ همچنان داشت و سپس نام آن به تغییر کرد. در سال ۱۸۶۳، «ایالات متحدهٔ کلمبیاً ایجاد شد و این عنوان تا سال ۱۸۸۶ همچنان مورد استفاده بود تا اینکه این نام به جمهوری کلمبیا تغییر یافت. تقسیمات داخلی به همان صورت باقی ماند و برخی مواقع باعث بروز جنگ‌های داخلی خونین می‌شد که زمینه را برای تفکیک پاناما با حمایت ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۰۳ آماده کرد. بلافاصله بعد ازآن کشور اندکی به ثبات سیاسی رسید، اما درگیری‌ای خونین در اواخر دههٔ ۱۹۴۰ و اوایل ۱۹۵۰ که به La Violencia (»وایلنس”) مشهور بود اوضاع را ناآرام کرد. دلیل این درگیری افزایش تنش‌ها بین گروه‌های چریکی بود که بدلیل قتل جورج الیسر گایتان در ۹ آوریل ۱۹۴۸ برآشفته شده بودند، این درگیری که بعدها بوگوتازو نام گرفت باعث کشته شدن بیش از ۱۸۰ هزار کلمبیایی شد.

در سال ۱۹۹۱ یک قانون اساسی جدید جای قانون اساسی قبلی را که در سال ۱۸۸۶ تصویب شده بود گرفت که مجلس موسسان کلمبیا پیش‌نویس آنرا تایید کرد. این قانون اساسی دارای مفاد مهمی در ارتباط با موضوعات سیاسی، قومی، مردمی و حقوق جنسیتی بود که بتدریج به اجرا درآمد، با این وجود تضادها و موانع همچنان وجود داشتند.

در دهه‌های اخیر تأثیرات ناخوشایند قاچاق دارو، جنگ‌های چریکی و شورش‌ها مانند یا FARC و گروه‌های ضدشورش غیرقانونی و همچنین گروه‌های شبه‌نظامی مانند the Autodefensas Unidas de Colombia AUC که درگیر نبردهای مسلح بسیار خونین می‌شوند از جمله مشکلات دولت بوده‌است. صنایع قدرتمند دارویی در کلمبیا با جذب مناسب ارز خارجی خصوصا از آمریکا باعث تعادل تراز تجاری این کشور شده، اما از طرف دیگر سران دارویی باعث بی‌ثباتی دولت در دههٔ ۱۹۸۰ شده و آمریکا کشور همسایه پاناما را مورد حمله قرار داد.<!—بازنویسی—> در سال ۱۹۸۹، تا مانوئل نوریگا را که ارتباطاتی با قاچاق دارو داشته برکنار کند. گروه‌های شورشی مختلف اغلب با آدم ربایی و فاچاق دارو هزینه‌های خود را تامین می‌کنند و در مناطق دور و روستایی وسیع اقامت دارند و در برخی موارد مانع ارتباط مین نواحی مختلف می‌شوند. از اوایل دههٔ ۱۹۸۹۰، تلاش‌ها برای برقراری مصالحه بین دولت و گروه‌های شورشی مختلف آغاز شده که یا با شکست مواجه شده و یا تا حدودی توانسته جلوی این گروه‌ها را بگیرد. از جمله تلاش‌های اخیر در این زمینه در زمان ریاست جمهوری آندرس پاسترانا آرانگو بود که به مذاکره با FARC در فاصلهٔ سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲ پرداخت.

در اواخر دههٔ ۱۹۹۰، رئیس‌جمهور آندرس پاسترانا ترفندی ابتکاری بنام طرح کلمبیا رااجرا کرد که دو هدف آن اتمام نبردهای مسلح و اجرای روش‌های ضد مواد مخدر بود. عاملی که بیشترین تناقض را در این طرح داشت و هزینه‌های کمتری دربرمی‌گرفت، استراتژی ضدمخدر آن بود که شامل افزایش سم‌زنی هوایی برای از بین بردن گیاه کوکائین بود. بسیاری از بخش‌ها این فعالیت را مورد انتقاد قرار دارند که از آن جمله عنوان این مطلب بود که سم‌پاشی هوایی به سایر محصولات نیز صدمه می‌زند و بر سلامتی افرادی که در معرض این سموم ضد گیاه قرار دارند نیز آسیب وارد می‌کنند. منتقدین همچنین عنوان کردند که این طرح در واقع رویکردی نظامی به مشکلات دارد و ریشه درنابرابری‌های اجتماعی کشور دارد.

در زمان ریاست جمهوری آلوارو یورایب که قول داده بود بر FARC و سایر گروه‌های تبه‌کار فشار نظامی وارد کند، برخی شاخص‌های امنیتی بهتر شدند و آمار آدم‌ربایی کاهش یافت (از ۳ هزار ۷۰۰ در سال ۲۰۰۰ به سطح یک هزار و ۴۴۱ در سال ۲۰۰۴ رسید) و همچنین آمار آدم‌کشی نیز بین جولای ۲۰۰۲ تا می۲۰۰۵ بیش از ۴۸٪ کاهش داشت. عنوان شده که این عوامل باعث بهبود وضعیت اقتصادی شده‌اند.

تحلیل‌گران و منتقدان داخل کلمبیا بر این عقیده هستند که درجاتی از پیشرفت در زمینه‌های عنوان شده وجود داشته‌است، اما در مورد دلایل اصلی آن و صحت آنها برخی مواقع اختلافاتی وجود دارد. برخی مخالفین راهکارهای امنیتی دولت را مورد انتقاد قرار داده‌اند و عنوان کرده‌اند که این راهکارها برای حل مشکلات بزرگ کلمبیا کافی نیستند و در واقع محیطی مساعد را برای ادامهٔ نقض حقوق بشر ایجاد کرده‌اند.

لازم به ذکر است که کلمبیا از لحاظ توسعهٔ خطوط هوایی خود اولین در آمریکای جنوبی و دومین کشور در سطح جهان است. هواپیمایی ملی کلمبیا نام دارد. پس از آن، خطوط هوایی در کلمبیا ایجاد شد.

 

  • شرایط آب و هوایی (اقلیمی) کلمبیا

منطقه سرزمین های داغ، (۱۰۰۰متر) منطقه گیاهان حاره‌ای مانند موز است. قهوه و ذرت در منطقه معتدل، (۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰متر) وجود دارد. در منطقه سرد (۲۰۰۰ تا ۳۲۰۰ متر) گندم و سیب‌زمینی رشد می‌کند. درختان برای استفاده به عنوان هیزم در مناطقی قطع شده‌اند. مراتع بی‌درخت در واقع مربوط به علف‌زارهای آلپ و paramos در ارتفاع  ۳ هزار و ۹۰۰ تا ۴ هزارو ۶۰۰ متر است.

در منطقه tierra fria درجه حرارت بین ۱۲ و ۱۷ درجه سیلسیوس متغییر است. در ارتفاعات بالای۴۶۰۰متر که tierra helada نامیده می‌شود، دما زیر صفر است و  تنها برف و یخ دیده می‌شود.

میزان بارندگی در جنوب کشور کلمبیا خصوصا مناطق پست شرقی زیاد است.

  • تنوع زیستی در کلمبیا

کلمبیا یک کشور با تنوع زیستی فراوان است. این کشور مقام اول در داشتن انواع گونه های پرنده در جهان را دارد و در حدود ۴۰۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ گونه گیاهی که ۱۰ تا ۲۰ درصد گیاهان جهان است در این کشور قرار دارد و از این لحاط بعد از برزیل دومین کشور در جهان است.

همچنین کلمبیا محل زندگی ۱۰ درصد از گونه های پستانداران جهان، ۱۴ درصد از دوزیستان و ۱۸٪ گونه پرندگان جهان است.

کلمبیا در حدود ۲۰۰۰ گونه از ماهی های دریایی و دومین کشور متنوع در ماهی های آب شیرین است. کلمبیا کشوری با گونه های بومی از پروانه، از نظر گونه های رنگ ارغوانی روشن و در حدود ۷۰۰۰ گونه سوسک می باشد. کلمبیا دومین کشور جهان در تعداد گونه های دوزیستان و سومین کشور متنوع در خزندگان است. در این کشور حدود ۲۹۰۰ گونه از نرم تنان و در حدود ۳۰۰٫۰۰۰ گونه از بی مهرگان وجود دارد.

 

آشنایی با کشور کلمبیا + عکس های کشور کلمبیا

یک نوع گل ، گونه قورباغه و یک طوطی در کلمبیا

 

  • بخش و ناحیه های کشور کلمبیا

کلمبیا دارای یک ناحیه اصلی و ۳۲ بخش است.

بخش بزگترین شهر
۱ آمازوناس لتیسیا
۲ آنتیوکویا مدلین
۳ آرائوکا آرائوکا
۴ آتلانتیکو بارانکویلا
۵ بولیوار کارتاگنا
۶ بویاکا تونخا
۷ کالداس مانزالس
۸ کاکوئتا فلورنسه
۹  کازاناره یوپل
۱۰ کائوکا پوپایان
۱۱ سزار والداپور
۱۲ چوکو کوییبدو
۱۳ کوردوبا مونتریا
۱۴  کاندیماراکا بوکوتا
۱۵ گوآنیا اینیریدا
۱۶ گوآویاره سن خوزه دل گوآویاره
۱۷ هویلا نیوا
بخش بزرگترین شهر
۱۸ لا گوآخرا ریوهاچا
۱۹ مگدالنا سانتا مارتا
۲۰ متا ویلاویسنسیو
۲۱ نارینو پاستو
۲۲ نورت د سانتاندر کاکوتا
۲۳ پوتامایو موکوآ
۲۴ کواینیدو آرمنیا
۲۵ ریسالاردا پریرا
۲۶  سن آندرس، پراویدنسیا و سانتا کاتالینا سن آندرس
۲۷ سانتاندر بوکارامانگا
۲۸ سوکره سینسلخو
۲۹ تولیما ایباکوئه
۳۰ وال د کائوکا کالی
۳۱ وائوپیس میتو
۳۲ ویچادا پوئرتو کارنو
۳۳  بوگوتا (پایتخت) بوگوتا (پایتخت)
آشنایی با کشور کلمبیا + عکس های کشور کلمبیا

نقشه کشور کلمبیا

 

  • شهر های کلمبیا

کلمبیا دارای ۲۲ شهر اصلی است که به ترتیب اهمیت در ملاحظه می کنید:

بوگوتا (La Atenas Suramericana – آتن آمریکای جنوبی)- «پایتخت»
مدلین (La ciudad de la eterna primavera – شهر بهار جاودانه؛ همچنین Capital de la montaña – مرکز کوهستان) نیز نامیده می‌شود.
کالی (La sucursal del cielo – شاخهٔ بهشت؛ همچنین La Sultana del Valle به معنای سلطان دره) نیز نامیده می‌شود.
بارانکیولا (La puerta de oro de Colombia – دروازه طلایی کلمبیا)
بوکارامانگا (La ciudad Bonita – شهر زیبا)
Cartagena de Indias (La heroica – دلاوری)
کوساتا (La hermosa villa – دهکدهِذی زیبا)
پریرا (La querendona, trasnochadora y morena – بارونت دوست‌داشتنی و شب بیدار)
سانتا مارتا (La perla de oro – مروارید طلایی)
ایباگ (Capital Músical de Colombia – مرکز موسیقی کلمبیا)
پستو (Ciudad Sorpresa – شهر عجایب)
مانیزالس (La ciudad de las puertas abiertas – شهر دروازه‌های گشوده)
نیوا (Neivayork، La capital bambuquera de América – مرکزbambuquo آمریکا)
آرمنیا (La Ciudad Milagro – شهر معجزه)
والدوپار (Capital mundial del vallenato – مرکز والناتوی جهان)
ویلاویسنسیو (La Puerta al Llano – دروازهٔ Llano)
سینسلجو (La ciudad de las corralejas – شهر «گاوسواری»)
مونتریا (La capital ganadera de Colombia – مرکزاحشام کلمبیا)
بونونتورا (Bello Puerto del Mar – ساحل زیبا)
پوپایان (La Ciudad Blanca – شهر سپید)
تونجا (La capital del haba, el tejo y la ruana – مرکز هابا، دیسک و روئانا)
کیوبدو (La perla negra – مروارید سیاه)

آشنایی با کشور کلمبیا + عکس های کشور کلمبیا

نمایی از شهر بوگوتا، پایتخت کلمبیا

 

آشنایی با کشور کلمبیا + عکس های کشور کلمبیا

نمایی از شهر مدلین کلمبیا

 

برگرفته از ویکیپدیا

گرداوری و ترجمه : گردشگری بیغ بیغ

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آشنایی با کشور کلمبیا + عکس های کشور کلمبیا”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی