عجایب هفت گانه قشم

مجموعه: گردشگری, مکان های تفریحی ایران تعداد بازدید: 642 تاریخ : ۵ بهمن ۱۳۹۲
 •  تنگه چاه کوه

عجایب هفت گانه قشم

در فاصله ۸۵ کیلومترى شهر قشم و در جنوب غربى روستاى چاهوى شرقى قراردارد این تنگه که در یک لایه ماسه سنگى ایجاد شده است و به دلیل وجود میان لایه هاى مارن، سیلت و آهک و فرسایش انحلالى آنها حفره ها، درزها و بریدگیهاى بسیار زیبایى ایجاد شده است که چشم هر بیننده اى را خیره مى کند. این تنگه در حقیقت از دو تنگه عمود برهم تشکیل شده است و به دلیل اینکه کف این تنگه بعد از هر بارندگى محل جارى شدن آب مى باشد، مرد محلى براى استفاده از این آب اقدام به حفر چاه در کف آن نموده و به همین دلیل نام چاه کوه را براى این تنگه انتخاب کردند.


 

 •  جنگل دریایی حرا (HARRA) زیستگاه امن پرندگان مناطق گرمسیری

گونه حرا که نام علمی آن به حکیم و فیلسوف ایرانی ابو علی سینا (Avicennia Marina ) نسبت داده می شود ، درختانی در اندازه های ۳ تا ۶ متر با شاخ و برگ سبز روشن هستند.

حرا درختی است آب شورزی که هنگام مد آب دریا تا گلوگاه در آب فرو می رود. با خاصیت تصفیه ای که در پوست این درخت وجود دارد، بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می کند . درخت حرا در حقیقت یک کارخانه آب شیرین کن طبیعی و خدادادی است .

عجایب هفت گانه قشم

در تنگه خوران ، بین جزیره قشم و بخشی از استان هرمزگان ( فاصله بین شمال جزیره قشم و بندر خمیر) جنگل دریایی حرا در گستره ای معادل ۲۰۰ کیلومتر مربع پدید آمده که از تنوع زیستی بالایی برخوردار است .جنگل حرا به دلیل مساعد بودن شرایط اکولوژی ، زیستگاهی امن برای پرندگان مهاجر از مناطق گرمسیری است . پرندگانی همچون حواصیل بزرگ ، اگرت بزرگ ، اگرت ساحلی ، حواصیل هندی ، کفچه نوک تیز ، سلیم خاکستری ، گیلانشاه ، کاکائی و….

ناحیه جزر و مدی حرا زیستگاه مناسبی برای نرم تنان ، سخت پوستان و ماهیان پدید آورده است که منبع غذایی مهمی برای ماهیان و پرندگان وحشی هستند . ارتباط میان تولید اولیه بوم سازگان ( اکوسیسم ) حرا و تولید ماهیان ارزشمند و صدف در دیگر نواحی حاره به خوبی مشخص شده است .
بستر مرطوب حرا، محل مناسبی برای پرورش مرغان ماهی خوار دریایی و به طور مشخص ماهی خوار دریایی سفید ( اگرات آلبا ) به وجود آورده و از میان دیگر گونه ها، مرغ باران یا آبچلیک ( کارادریده) در هنگام مهاجرت از میان این منطقه عبور می کنند . این سرزمین در زمستان زیستگاه مناسبی برای تغذیه آبچلیک ها و پلوه ها است. تعداد قابل توجهی از گونه های پرندگان اروپا –آسیایی( حدود ۴۳ گونه ماهی خوارند) که به آفریقا مهاجرت می کنند . یکی از مسیرهای مهاجرت از جنوب ایران و از میان خلیج فارس در نقطه باریک تنگه هرمز میان جزیره قشم و جزیره ابوموسی عبور می کند . مناطق جزر و مدی حفاظت شده حرا به مثابه سرزمین استراحت و تغذیه پرندگان ماهی خوار و گونه های دیگری از پرندگان مهاجر است.
دیدار از جنگل حرا خاطره ای به یاد ماندنی در اذهان دوستداران طبیعت ، آب ، هوا ، درخت و پرندگان و سکوت استثنایی باقی می گذارد.


 

 •  دره ستارگان

عجایب هفت گانه قشم

این دره در فاصلۀ ۱۵ کیلومترى شهر قشم و در مجاورت روستاى برکه خلف واقع شده است اگر چه این سایت در خارج از محدودۀ ژئوپارک قرار دارد ولى با توجه به زیبایى منطقه و همچنین ساختار ژئومورفولوژى  خاص آن به عنوان یکى از سایتهاى اصلى ژئوپارک مورد پذیرش یونسکو قرار گرفت سایت دره ستاره ها از لایه هاى رسوبى بسیار نرم و فرسایش پذیر از جنس مارن که یک لایه ماسه سنگ آهکى بر روى آن قرار گرفته است تشکیل شده که براى بررسى لایه هاى رسوبى، مکانیزم فرسایش روى لایه ها و هوا زدگى آنها بهترین محل مى باشد از طرفى بوجود آمدن احجامى مانند ستونک هاى سوزنى شکل، دیواره هاى کاملاً عمودى، پل ها و حفره هاى متعدد و زیبا در این دره بر زیبایى آن افزوده است.


 

 •  دلفینهای خلیج فارس

عجایب هفت گانه قشم

دلفینهای آبهای بین جزیره قشم و جزیره هنگام هر ساله گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می کنند دیدن این آبزیان باشکوه همراهی و بازی مهیج آنها در کنار قایق بازدید کنندگان شور وشوق وصف ناپذیری به بیننده می دهد.


 

 • لاک پشت های پوزه عقابی

 از میان ۷ گونه لاک پشت دریایی شناسایی شده درآب های جهان،  ۵ گونه به پهنه های آبی خلیج فارس و دریای عمان وارد می شوند. این پنج گونه عبارتند از : ۱- لاک پشت چرمی ۲- لاک پشت سبز ۳- لاک پشت سرخ ۴- لاک پشت پوزه عقابی و ۵- لاک پشت زیتونى

عجایب هفت گانه قشم

 در سراسر دنیا جمعیت لاک پشت های  پوزه عقابی به دلیل بهره برداری انسانی به شدت در حال کاهش است .

از آنجاییکه یکی از مهمترین عوامل انقراض جانوران در جهان تخریب زیستگاه است،  اداره کل گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی سازمان منطقه آزاد قشم جهت حفظ زیستگاه این جانور در یک اقدام فوری و ضربتی ۲۵ کیلومتر از ساحل جنوبی را به عرض ۱۲۵ متر از خط مد دریا به طرف ساحل در چهارچوب قوانین مناطق آزاد،  منطقه حفاظت شده اعلام نمود و هرساله با حمایت مالی این سازمان و جامعه محلی روستای شیب دراز، پروژه حفاظت و نگهداری از تخم لاک پشتهایی که برای تخم گذاری به ساحل شیب دراز می آیند اجرا می شود.


 

 •   غار نمکی

در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قشم، در بخش انتهایی جنوب غربی جزیره ( تقریبا به موازات ساحل جنوبی ) کوه گنبدی شکل نمکدان قرار دارد به ارتفاع ۲۳۷ متر از سطح دریا .

· وجود رگه های سفید نمک بر بدنه این کوه از دور منظره ای جالب و دیدنی را نمایان می سازد .

عجایب هفت گانه قشم

راه دسترسی : از سه مسیر می توان به کوه نمکدان رسید:

 1.  از طریق بندر باسعیدو ، دوستکو و کانی ۲۸ کیلومتر
 2. از طریق بندر سلخ۲۶ کیلومتر
 3.  از طریق روستای کانی ۱۶ کیلومتر
 4. فاصله دهانه غارهای نمک از جاده همجوار ساحل دریا حدود ۲ کیلومتر است که توصیه می شود با پای پیاده پیموده شود.

وضعیت دورن غار:
درون غار به ویژه در اعماق آن ، تاریک است و برای مشاهده استالاکیت های بلورین نمک نیاز به چراغ قوه پرنور است . سقف غارها را قندیل های مرمرین و بلورین در اشکال مختلف پوشش داده اند و منظره ای بدیع به وجود آورده اند .
جریان آب نمک در کف غار نیز از منظره های دلپذیر غارهای نمکی جزیره قشم است.
رطوبت هوای جزیره و نفوذ آب در غارها سبب فروچکیدن آب نمک اشباع شده بر بدنه قندیل ها می شود و شکل آن را پیوسته تغییر می دهد یا قندیل های جدید می سازد .
بلندای غارها از یک تا بیست متر متغییر است.
از دل کوه نمکدان یک جریان آب زیر زمینی دائمی می جوشد و راه را به خارج می گشاید که پس از حل کردن نمک در مسیر حرکت خود به صورت چشمه نمک در دامنه کوه ظاهر می شود و در گودال مقابل خود حوضچه ای طبیعی به رنگ سفید به وجود می آورد
منظره این حوضچه از دور همچون برف زمستانی دیدنی است. این چشمه در تمام طول سال جریان دارد.
نمک های کوه نمکدان از بهترین نوع نمک سر سفره شناخته شده است و در ترکیب آن عناصر دیگری همچون منیزیم وجود دارد به همین دلیل می تواند به عنوان نمک طبی به ویژه برای مصرف ورزشکاران حرفه ای به صورت کپسول مصرف شود.
با بررسی های به عمل آمده توسط زمین شناسان دانشگاه شیراز وکشور چک معلوم شده که این غار ، طولانی ترین غار نمکی جهان (به طول ۶۴۰۰ متر) است .
نظیر غار نمکدان جزیره قشم در کمتر نقطه ای از ایران دیده شده است . تحقیقاتی که اخیرا بر روی فضای داخلی نمکدان انجام شده است ، حاکی از قابلیت ویژه آن است.
باقی ماندن و تنفس در داخل غار نمکدان قشم می تواند به بهبود بیماران مبتلا به آسم و ناراحتی های تنفسی کمک کند .
ارزش دیدن مسیر غار نمکدان و محیط اطراف آن همراه با تسهیلات جهانگردی لازم به حدی است که بخش اعظم نیاز ایرانیان و خارجیان شیفته به دیدار از مناطق دیدنی منحصر به فرد کره زمین را برآورده می نماید.


 

 •  جزایر ناز

عجایب هفت گانه قشم

جزایر ناز در ۲۵ کیلومتری شهر قشم قرار دارد  که در زمان جزر می توان از طریق تنها راه ارتباطی بین جزایرناز و جزیره قشم بر روی ماسه های نرم و مرطوب قدم زد و به جزیره دست یافت زیبایی ساحل و دیدین صدفهای در طرحها و رنگها مختلف هیجان و لذت خاصی به بیننده می دهد.

منبع : سازمان منطقه آزاد قشم

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “عجایب هفت گانه قشم”

 1. جدیدترین اخبار
 2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی