آشنایی با قلعه (اردلان) اشتران تویسرکان+تصاویر

مجموعه: گردشگری, مکان های تاریخی ایران تعداد بازدید: 582 تاریخ : ۲۶ شهریور ۱۳۹۵

قلعه اشتران که به اردلان نیز معروف است، یکی از آثار تاریخی دوره قاجاریه می باشد که در استان همدان قرار دارد. کارکرد این قلعه، نظامی بوده و در مجاروت روستای اشتران و ۱۸ کیلومتری شهر تویسرکان قرار دارد.

بانی قلعه حاج مراد خان اردلان می‌باشد و این قلعه یاد آور جنگ‌ های ایران و روس و فداکاری این خاندان و مردم با غیرت آن ناحیه برای حراست از سرزمین آبا و اجدادی خود یعنی ایران و حفظ جان و مال و ناموس خود از دستبرد بیگانگان است. با فوت حاج مراد خان این قلعه به فرزندانش از جمله حاج محمد حسینخان و پس از وی به فرزندانش از جمله حمزه خان و محمد ولیخان رسید. در محوطه پیرامون این قلعه یک حمام خزینه دار که کاملا در زیر خاک مدفون است نیز توسط حاج مراد خان اردلان احداث شده است.

آشنایی با قلعه (اردلان) اشتران تویسرکان+تصاویر

قلعه اشتران مشرف به قلعه خان گرمز و در مسیر جاده قدیمی همدان – تویسرکان (از طریق گنجنامه) قرار دارد که از نظر موقعیت جغرافیایی و وسعت یکی از قلعه های نادر در استان همدان به شمار می آید.

این قلعه یک هکتار زیر بنا دارد که شامل ساختمان حیاط بیرونی و از سمت جنوب ورودی هشتی با راهروی باریک است. ساختمان های بیرونی و اندرونی شامل دو طبقه مسکونی و یک طبقه زیرزمین است که جزو طبقه اول محسوب می شود، در هر طبقه ۱۳ اتاق تزئینی وجود دارد.

جانمائی محل‌ های سکونت بر اساس طبقه اجتماعی افراد از بزرگان و خانواده‌ های آن ها تا سربازان، کارمندان، کارگران و مهتران و محل های نگهداری دام و علوفه با نظم و برنامه ریزی خاص در نظر گرفته شده است.

سر در ورودی قلعه دارای یک هشتی بسیار زیبا است که بالای آن ساختمانی شامل چند اتاق به عنوان محل نگهبانی وجود دارد که از طریق راهرو به داخل حصار طویله راه پیدا می کند. در حیاط اندرونی قناتی وجود دارد که در حال حاضر خشک است اما نشان می دهد که در گذشته آب شرب قلعه را تامین می کرده است.

در چهار کنج این قلعه چهار برج مدور وجود دارد که دو برج غربی آن کاملا نظامی و محل استقرار سربازان در مواقع لزوم است و دو برج دیگر علاوه بر داشتن محل استقرار سربازان، محلی شبیه تراس برای اوقات فراقت در تابستان ساخته شده که دارای دید بسیار زیبا بر دشتهای پیرامون قلعه است.

آشنایی با قلعه (اردلان) اشتران تویسرکان+تصاویر

اساس بنا بدین شکل است که در دیوارها از چینه و خشت استفاده شده و در نماها از آجر کاری‌ هایی که بیشتر حالت تزئینی دارند.

پوشش سقف طبقات اول و دوم تیر چوبی که بر اساس طول دهانه سقف‌ ها با ضخامت‌ های مختلف و زیبا پوشیده شده و اتاق‌ های میهمانی با سقف‌ های کاذب چوبی بسیار زیبا و چشم نواز پوشیده شده است و پوشش سقف انبارها و طویله‌ ها، طاق‌ های خشتی از نوع طاق‌ های نیم دایره آزاد کننده بار که با ظرافت خاصی ضرب شده است، می بابشد. تا سال‌ های قبل از انقلاب این قلعه مورد استفاده خانواده حمزه خان بود و پس از ساخت عمارت کنار رودخانه این محل به صورت انبار و سپس خالی از سکنه درآمد.

متاسفانه این بنای باشکوه مانند سایر بناها مورد بی مهری سازمان‌ های متولی میراث گذشتگان قرار گرفت و تقریبا حدود ۸۰٪ دیوارهای داخلی آن ویران شده است. در بازسازی نمای جنوبی آن هم به علت ناهمگون بودن مصالح مورد استفاده، ظاهر زشتی را برای این قلعه تاریخی به وجود آورده است.

این اثر در تاریخ ۱۳۸۳/۱۱/۱۰ با شماره ثبت ۱۱۳۷۹ به همت مهندس حجت الله اردلان نماینده اسبق شهرستان تویسرکان در مجلس به میراث فرهنگی همدان اهدا شد و به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و به عنوان یک موزه محلی و طبیعی قابل استفاده است.

 

آشنایی با قلعه (اردلان) اشتران تویسرکان+تصاویر

 

آشنایی با قلعه (اردلان) اشتران تویسرکان+تصاویر

 

آشنایی با قلعه (اردلان) اشتران تویسرکان+تصاویر

 

آشنایی با قلعه (اردلان) اشتران تویسرکان+تصاویر

 

منابع
تارنمای خبری تسنیم
ویکی پدیا
تارنمای خبری تابناک
تیشینه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آشنایی با قلعه (اردلان) اشتران تویسرکان+تصاویر”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی