تصاویر و معرفی شهرستان آزادشهر

مجموعه: شهرهای ایران, گردشگری تعداد بازدید: 1223 تاریخ : ۳ تیر ۱۳۹۵

اقلیم : معتدل
نام قدیم : شاه پسند

شهرستان آزادشهر در استان گلستان با قرار گرفتن در محل تلاقی مسیرهای گرگان، گنبد کاوس و شاهرود دارای چشم اندازهای طبیعی و تاریخی بسیاری است. و سابقاً ‹‹شاه پسند›› نام داشته است. این شهرستان که حدود ۵۰ سال قبل در موقعیت قریه ای با نام ‹‹قره تکن›› قرار داشت. آزادشهر هم اکنون بر سر راه اصلی تهران– مشهد از مسیر شمال قرار داشته و مساحت آن در حدود ۸۷۲ کیلومتر مربع می‌باشد.

تصاویر و معرفی شهرستان آزادشهر

نقشه استان گلستان به تفکیک شهرستان در سال ۱۳۹۰

آزادشهر از غرب به شهرستان رامیان متصل می‌باشد و شهرستان رامیان به شاهرود متصل است و نزدیکترین راه برای رسیدن به استان سمنان می‌باشد. شهرستان آزادشهر شهری است که تمام مسافران امام رضا (ع) از این شهرستان عبور می‌کنند. آزادشهر از شمال به شهرستان گنبد کاووس و از سمت شرق به شهرستان مینودشت و از جنوب به شهرستان شاهرود و استان سمنان متصل است.

این شهرستان داراى دو بخش مرکزى و چشمه‌ساران است. بخش مرکزى دو دهستان نظام‌آباد و خرمارود شمالى و بخش چشمه‌ساران نیز دو دهستان چشمه‌ساران و خرمارود جنوبى را شامل مى شود. آزادشهر و نگین شهر دو شهر و روستاهاى فارسیان، نوده‌خاندوز و ازدارتپه از روستاهاى مهم این شهرستان هستند.

آزادشهر اقوام زیادی را در خود جای داده است بطوری که حتی می‌توان این شهر را شهر ۷۲ ملت نامید از ترک و ترکمن و کرد و بلوچ و زابلی و فارس و سبزواری و تقریبا می‌شود گفت تمام نقاط ایران در آزادشهر ساکنند.

این شهرستان با قرار گرفتن در محل تلاقی مسیرهای گرگان، گنبد کاوس و شاهرود دارای چشم اندازهای طبیعی و تاریخی بسیاری است.از مرکز گردشگری و باستانی این شهرستان می‌توان بقعه متبرکه امام زاده محمد بن زید ( آق امام )، پارک جنگلی و تپه شهرک بسیجیان را نام بردنام قدیم این شهر “قره تیکان” می‌باشد که قریه ای کوچک بوده و گسترش می‌یابد.

بعدها در زمان پهلوی اول نام این شهر را «شاه‌پسند» می‌نامند؛ گفته می‌شود در اوایل حکومت رضاشاه وقتی وی از این منطقهٔ خوش آب وهوا و جنگلی عبور مینموده ضمن آنکه دستور احداث یک پاسگاه ژاندارمری را در این محل که اکنون در میدان مرکزی شهر قرار گرفته است می‌دهد و ازین پس این محل را شاه پسند نامیدند و کم کم رو به توسعه نهاد. پس از انقلاب ۵۷ نام این شهر به آزادشهر تغییر یافت. جمعیت شهر آزادشهر در سال ۱۳۹۰، برابر با ۵۰٬۳۷۴ نفر بوده‌است.

از مراکز گردشگری و باستانی این شهرستان می‌توان بقعهٔ امامزاده محمد بن زید ( آق امام )، پارک جنگلی و پارک زیتون تپه را نام برد.

تولیدات این شهر مرکبات -آلوجات-غلات – توتون – سیگار – کنجد- غلات – گندم – جو – برنج- کلزا-برنج هستند.از لحاظ جغرافیایی این شهر محل تلاقی مسیر ارتباطی ۳ شهر بزرگ گنبد کاووس و گرگان و شاهرود بوده و مسیر ارتباطی شمال کشور به مشهد از این شهر می‌گذرد.

به نحوی که از شمال به شهرستان گنبد کاووس، از غرب به مرکز استان شهر گرگان و از شرق به شهرستان مینودشت و استان خراسان واز جنوب هم به شهرستان شاهرود و استان سمنان محدود میشود.

 

تصاویر و معرفی شهرستان آزادشهر

عکاس :پوریا بای – پارک جنگلی دلند

 

تصاویر و معرفی شهرستان آزادشهر

عکاس : hossein.gilaki – روستای فارسیان قانچی

 

تصاویر و معرفی شهرستان آزادشهر

روستای فارسیان

 

منابع :
http://golestan .irib.ir
http://shahidyazarloo .blogfa.com
http://golestanp .ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تصاویر و معرفی شهرستان آزادشهر”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی