تصاویر و معرفی شهرستان ازنا

مجموعه: شهرهای ایران, گردشگری تعداد بازدید: 1734 تاریخ : ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

اقلیم : معتدل
جمعیت ازنا ۱۳۹۰ : ۷۱۵۸۶

شهرستان ازنا بین شهر‌های الیگودرز، دورود، اراک، خمین و شازند قرار گرفته است.

تصاویر و معرفی شهرستان ازنا

موقعیت شهرستان ازنا روی نقشه استان لرستان

ازنا در فلات مرکزی ایران زمین و در دامان پر مهر و محبت ۴۱۵۰ متری اشترانکوه ، جایی میان دشت‌های وسیع و پر برکت استان لرستان آرمیده است.

ازنا دردشتهای کناری زاگرس آرمیده ،مقدار میانگین بارش سالیانه ۴۰۰ میلیمتر در این منطقه شرایط خوبی را برای کشاورزی و دامداری از دوران کهن فراهم میکرده است.

طبق نظر مورخان ،منطقه ماد ازکهنترین مناطقی بوده که زندگی در آن وجود داشته. از دوران عتیق در دامنه کوهها از جویها برای آبیاری استفاده و بشر به صورت یکجا نشین دور هم جمع شده و زندگی میکردند. وجود دشت‌های پهناور و حاصلخیز کشاورزی در سرزمین ماد با آبهای جاری از کوه‌های زاگرس باعث کشت فراوان محصولات می‌شد.

این شهرستان با مساحت ۱۲۱۲ کیلومتر مربع در ۱۳۲ کیلومتری شرق خرم آباد واقع گردیده . ازنا در ارتفاع ۱۸۷۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است .

تاریخ ازنا
از تاریخ ازنا اطلاع دقیق و کاملی در دست نیست. می‌گویند ازنا در قدیم روستا و یا شهر کوچکی بوده‌است که در زمین‌لرزه وحشتناک سال ۱۳۸۲ در سیلاخور که طبق آمار مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران بزرگ‌ترین زلزله ثبت شده و به قدرت تقریبی ۸ ریشتر بوده به ویرانه‌ای تبدیل گردید. پاره‌ای از مردم این منطقه را در گذشته ارمنی نشین و ازنا را، کلمه‌ای ارمنی می‌دانند.در برخی از کتب تاریخی زمان صفویه از کلمه ازناور برای نامیدن بزرگان گرجستانی استفاده شده‌است .از آنجا که در دوره صفویه گروهی از اهالی گرجستان به این ناحیه کوچانده شده‌اند محتمل است که کلمه ازنا از کلمه ازناور منشق شده باشد.

زبان مردم شهرستان ازنا فارسی و لهجه مردم آن فارسی و بختیاری است و اکثر آنها به زبان فارسی اراکی صحبت می‌کنند.

در جنوب شهرستان ازنا بخشی به نام پاچه لک وجود دارد که مردم آن به گویش بختیاری صحبت می‌کنند اما با لرهای بختیاری کمی فرق دارند .

شهر ازنا بر پایه اصول شهرسازی بنا شده است . خیابان‌های منظم ، ساختمان‌های دولتی و بناهایی که به سبک مدرن ساخته شده ، ازنا را از شهر‌های اطراف متمایز میکند .

آب و هوای منطقه معتدل و نیمه خشک است .

جمعیت شهرستان در سال ۹۰ ، ۷۱۵۸۶ نفر است که از این تعداد ۴۱۷۰۶ نفر ساکنین شهر و ۲۹۸۴۲ نفر ساکنین روستا هستند .

همچنین این شهرستان ۱۹۸۵۶ خانوار دارد که از این تعداد ۱۱۵۴۹ خانوار آن شهری و ۸۲۵۶ خانوار آن روستایی می‌باشند . از این تعداد جمعیت ۳۵۷۶۷ نفر از آن را مردان و ۳۵۸۱۹ نفر دیگر را بانوان تشکیل می‌دهند .

گونه‌های شاخص جانوری:
جانوران شاخص منطقه عبارتند از:
پستانداران: پلنگ ایرانی، خرس قهوه ای، کل و بز، قوچ و میش، گربه وحشی، کفتار، گرگ، روباه، شغال، شنگ،
پرندگان: کبک دری، کبک، عقاب طلایی، کرکس، کرکس مصری، شاهین، بالابان، دلیجه کوچک، سهره طلایی، سهره نوک بزرگ، سار صورتی، جی جاق،
خزندگان و دوزیستان: لاک پشت مهمیزدار، آگامای صخره ای فلس درشت، گرزمار، افعی شاخدار، سوسمارمارچشم

پوشش گیاهی ازنا
پوشش گیاهی منطقه شامل گونه‌های بلوط ایران، ارس یا سروکوهی، بادامک، گلابی وحشی، زالزالک، گون، درمنه، بومادران، آویشن، سریش ایرانی، لاله واژگون، کما، کلاه میرحسن، پونه اشترانکوهی، محلب، شیرخشت لرستانی، سیر، موسیر و … می‌باشد.

مردم
زبان مردم شهرستان ازنا فارسی و لهجه مردم آن فارسی و بختیاری است. در جنوب شهرستان ازنا بخشی به نام پاچه لک وجود دارد که مردم آن به گویش بختیاری صحبت می‌کنند اما با لرهای بختیاری کمی فرق دارند.

گرجی‌های ازنا مهاجرین گرجستان و احتمالاً قومی یا بخشی بوده‌اند که توسط شاه اسماعیل و به میل خود به ایران کوچ کرده‌اند. اکنون و در اثر گذشت زمان، نژاد گرجی‌های ازنا با سایر اقوام این منطقه آمیخته شده‌است و دیگر به زبان گرجی صحبت نمی‌کنند. از نام ایلات و خانواده‌های گرجی می‌توان به دهقان‌ها که مشهورترین نام در گرجی می‌باشند اشاره نمود.(البته دهقانها در روستای گرجی چند تیره هستند…دهقان ویسی…دهقان مشهدی..)

بزرگ دهقان‌های نژاد گرجستانی (ملقب به مشهدی..بابا بزی) در دوران بسیار قدیم از فریدن اصفهان که گرجستانی نشین بوده به روستای گرجی کوچ کرده‌است و به دین شیعه دوازده امامی گرایش پیدا کرده بود..

در حال حاضر در روستای گرجی هیچگونه گرجستانی زندگی نمی‌کند چون که آنها قبل از انقلاب این دیار را ترک کرده‌اند و بعد از این دهقان ها(ویسی) و توکلی‌ها و عبدالوندها وارد این روستا شدند و در این روستا سکنی گزیدند . در این روستا چشمه نظر کرده‌ای است که مورد اعتقاد اهالی این منطقه می‌باشد که اکنون در این منطقه دهکده تفریحی را بنا نهاده‌اند

تصاویر و معرفی شهرستان ازنا

روستای تیان

 

تصاویر و معرفی شهرستان ازنا

روستای کمندان

 

تصاویر و معرفی شهرستان ازنا

روستای دربند

 

تصاویر و معرفی شهرستان ازنا

قله کول جنون

 

تصاویر و معرفی شهرستان ازنا

سفید کوه کوچک

تصاویر و معرفی شهرستان ازنا

امامزاده قاسم

 

گردشگری ازنا,استان لرستان,تصاویر ازنا,دیدنی ها ازنا,مکان های دیدنی لرستان

 

 

منابع :
http://www.ostan-lr .ir
http://azna72.blogfa .com
http://www.irancities .ir
http://www.fam-group.blogfa .com
تیشنیه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تصاویر و معرفی شهرستان ازنا”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی