تصاویر و معرفی شهرستان بهار

مجموعه: شهرهای ایران, گردشگری تعداد بازدید: 1299 تاریخ : ۱۹ مرداد ۱۳۹۵

جمعیت شهرستان بهار ۱۳۹۰ : ۱۲۳۸۹۶ نفر

شهرستان بهار در ۸ کیلومتری شمال باختری همدان و در مسیر راه اصلی همدان – لالجین – کبودر آهنگ قرار دارد.

بهار از شمال به کبودرآهنگ، از جنوب به شهرستان همدان، از باختر و جنوب باختری به استان کردستان و شهرستان اسدآباد، و از خاور به بخش نهاوند محدود می‌شود. رودخانه‌های‌ فرجین و سیمین از مهم‌ترین رودخانه‌های منطقه است.

تصاویر و معرفی شهرستان بهار

نقشه استان همدان

زبان اهالی بهار فارسی و ترکی است و دین آن‌ها اسلام و مذهب شان شیعه است. مرکز بخش سیمینه رود در مسیر راه آسفالت درجه یک اصلی همدان – لالجین قرار گرفته و از این طریق به طول ۸ کیلومتر به سمت جنوب خاوری تا شهر همدان و به طول ۵ کیلومتر به سمت شمال شرقی تا شهر لالجین فاصله دارد.

هم‌چنین یک راه اصلی به سمت باختر کشیده شده که بهار را به طول ۱۰ کیلومتر به صالح آباد و از آن‌جا به طول ۴۰ کیلومتر به مرکز شهرستان اسد آباد مرتبط می‌سازد.

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

گفته می‌شود وجه تسمیه بهار به خاطر اسکان ایل بهارلو در این منطقه است. بهار در گذشته مرکز حکمرانان کردستان و لرستان بوده و در کتب قدیم از آن به آبادی بسیار یاد شده است. هم چنین در یکی از اسنادی که در مورد شهر بهار باقی مانده از بهار به عنوان قلعه ای که در زمان سلیمان شاه حاکم کردستان ساخته شده است، یاد شده است. در اوایل قرن پنجم هجری سلجوقیان عراق پایتخت خود را شهر همدان قرار داده بودند و نام قلعه بهار مرغزار قراتکین بوده است.

خرابی‌های قلعه، در کوی قلعه شهر به نام دولت قلعه لی هنوز موجود است. بهار در طول تاریخ، چندین بار مورد هجوم واقع شده و اینک یکی از شهرستان‌های آباد استان همدان است.

دین و زبان مردم بهار
دین تمامی مردم شهربهار اسلام و اکثرقریب به اتفاق مردم شیعه مذهب می‌باشند. زبان مردم ترکی است در حالی که مردم شهر به زبان فارسی نیز سخن می‌گویند.

ویژگی‌های طبیعی شهرستان بهار

از ویژگی‌های طبیعی بهار می‌توان به تنوع آبرفتهای حاصلخیز که از فرسایش رسوبات سطحی ارتفاعات الوند به وجود آمده و نیز به نفوذ پذیری عمق خاک آن اشاره کرد. بهار به علت دارا بودن زمستان‌ها و یخبندان‌های طولانی از مناطق سردسیر کشور محسوب می‌شود. تابستان هایش معتدل و گرمترین ماههای سال آن ، تیر و مرداد با حداکثر گرمای ۶/۳۹ درجه سانتیگراد و سردترین ماهها دی و بهمن با حداقل درجه حرارت ۳۳- سانتیگراد می‌باشد.
میانگین بارش سالانه در حدود ۳۱۵ میلی متر و حداقل بارش سال در اواخر خرداد و حداکثر آن در فروردین ماه به ثبت رسیده است. این شهر به دلیل اختلاف ارتفاع بین بهار و ارتفاعات الوند، منطقه ای بادخیز است.

پوشش گیاهی و جانوری منطقه

نوع خاک منطقه‌ی بهار از رسوبات آبرفتی حاصل از هوازدگی و فرسایش ماسه سنگها , گرانیت ,سنگ‌های آهکی و….انباشته می‌باشد , پوشش گیاهی منطقه نیز تحت تاثیر این ویژگی‌ها متنوع بوده عمده‌ترین آنها عبارتند از بورمه دران , اقاقیا , علف پشمکی , شیرین بیان , سلمان تره , گل گاو زبان , گل ختمی , بلاغ اوتی , پشیک جرماغی , قیاق , نیلوفر وحشی (لولوا) , ریواس , علف هفت بند , دوه قارنی و….. می‌باشد.

پوشش جانوری

این منطقه هم اگر چه در طول ادوار تاریخ با شکار بی رویه تغییر پوشش گیاهی توسط انسان و سایر عوامل طبیعی و…دستخوش دگرگونی و تغییر شده لیکن از لحاظ پوشش گیاهی و منطقه کوهستانی زیستگاه مناسبی برای حیوانات وحشی به شمار می‌رود. مناطق دشتی بهار دارای گونه‌های حیوانی متنوع و خاص خود می‌باشد و به طور کلی گونه‌های متنوع جانوری بهار عبارتند از : گراز, بز کوهی. جوجه تیغی. خرگوش. گرگ. شغال زرد . روباه . خفاش . موش صحرایی . سنجاب . بلدرچین . دارکوب . باقرقره . بلبل هفت رنگ . عقاب . کبک . شانه به سر. زاغ . کبوتر چاهی . لک لک . کلاغ سیاه . مارآتشی . مار پلنگی . ترک مار . افعی تکال . مارمولک . لاک پشت . خرچنگ و حشراتی نظیر ملخ . هزار پا . انواع پروانه‌ها . کرم خاکی . سوسکها . پشه‌ها . مورچه‌ها و انواع سن وشته‌ها

تصاویر و معرفی شهرستان بهار

صالح آباد، روستای بهادربیگ – عکس:Vahid Z

 

تصاویر و معرفی شهرستان بهار

پل تاریخی خانم کرپی ( پل مهاجران )

 

تصاویر و معرفی شهرستان بهار

کاروانسرای تاج آباد

منابع :
http://shb.umsha.ac .ir/
http://hr-vojdani01.blogfa .com/
http://baharesaminalvand-92.blogfa .com/
http://hamedan.niopdc .ir
تیشینه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تصاویر و معرفی شهرستان بهار”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی