تصاویر و معرفی شهرستان باشت

مجموعه: شهرهای ایران, گردشگری تعداد بازدید: 1269 تاریخ : ۵ شهریور ۱۳۹۵

جمعیت شهرستان باشت ۱۳۹۰ : ۲۰۶۹۹ نفر

شهرستان باشت یکی از شهرستان‌های استان کهگیلویه و بویراحمد در جنوب ایران است.

مرکز این شهرستان شهر باشت است .

باشت از شهرهای تاریخی و باستانی ایران بوده که پیشینه آن به دوره هخامنشی می‌رسد. قلعه تاریخی بانو گشنسب از شاهزادگان یکی از پادشاهان هخامنش که وصف آن در شاهنامه آمده است روی کوهی کم ارتفاع به نام دو گوشی مشرف بر این شهر واقع است.

شهرستان باشت دارای دو بخش ، یک شهر ، چهار دهستان ، ۱۲۲ روستا است

این شهرستان از دو بخش مرکزی و باشت که بخش مرکزی شامل ” دهستان‌های سرآب بیز و کوه مره خامی ” و بخش باشت شامل” دهستان‌های بابویی و تلخاب ” می‌باشد .

شهرستان باشت با مساحتی بالغ بر۲۹۸۱ کیلومتر مربع در قسمت جنوب شرقی استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است. و در حدود ۱۹درصد وسعت استان را شامل می‌شود.

چرام در شمال ، بویر احمد گرمسیری در شمال غربى و غرب، رستم ممسنی در شمال شرق و شرق‌، و سرانجام رودخانه زهره در جنوب ، شهرستان باشت را احاطه کرده است.

تصاویر و معرفی شهرستان باشت

موقعیت باشت روی نقشه استان کهگیلویه و بویراحمد

شهرستان باشت را کوه خامى به دو منطقه پشتکوه و زیرکوه تقسیم مى‌کند که پشتکوه شامل باشت و کوهمره و زیرکوه شامل پشت بند و زیربند است . پشتکوه از مناطق سردسیر و معتدل و زیر کوه از مناطق گرمسیری است . تعداد روستاهای این شهرستان ۱۲۲ روستا و آبادی می‌باشد که ۱۴ هزار نفر از جمعیت شهرستان باشت در مناطق روستایی سکونت دارند. پوشش مردمان همان شیوه سنتی و محلی و امروزی است اما پوشش سنتی بیشتر به چشم می‌خورد.

باشت از شهرهای تاریخی و باستانی ایران بوده که پیشینه آن به دوره هخامنشی می‌رسد . قلعه تاریخی بانو گشنسب از شاهزادگان یکی از پادشاهان هخامنش که وصف آن در شاهنامه آمده است روی کوهی کم ارتفاع به نام دو گوشی مشرف بر این شهر واقع است . وجود پایه ستون‌های سنگی و تخته سنگهای منقوش به دست آمده که شباهت زیادی به آثار تخت جمشید دارد و همچنین جاده شوش به تخته جمشید در مسیر این شهر و آثار دو گور دو پا که از زمان ساسانی بر پا است قدمت این منطقه را بیشتر نمایان می‌کند . در سفرنامه ناصر خسرو از این شهر به اسم بست یا بشت یاد شده است . البته در مورد اینکه ساکنان اولیه باشت چه کسانی بودند تردیدهایی وجود دارد . در دوره اخیر باشت دارای اولین مرکز اداری در آن ناحیه بوده است . قبل از تشکیل استان کهگلویه و بویر احمد باشت دارای مرکزیت اداری و انتظامی بوده است. بخشداری باشت در سال ۱۳۰۴ یعنی قبل از انعقاد نطفه شهرستانهای استان: یاسوج مرکز استان، گچساران و دهدشت تشکیل شده است. این شهر برخلاف دیگر مناطق استان از آب و هوای معتدل و کشاورزی و باغداری و دامداری برخوردار است. به نحوی که در دشت‌های آن برنج نیز به وفور کشت می‌شود .

سردار ایرانی آریو برزن که با سپاه اندک خود در مقابل لشکر عظیم اسکندر مقدونی تا سرحد جان مقاومت کرد و دلیرانه فدای وطن شد، متعلق به همین سامان و نبردگاه او با اسکندر در تنگه‌ای به نام تنک تکاب (تکو، به گویش محلی) در باشت بوده است .
شهرستان باشت در مسیر جاده اصلی خوزستان به شیراز قرار دارد که این مسیر از روی رودخانه همیشه جاری بریم می‌گذرد و پل قدیمی بریم بر روی این رودخانه به عنوان اثری دیدنی برای توریست‌ها و گردشگرهای داخلی و خارجی است . آب رودخانه بریم همانند شریان حیاتی جان تازه ای به این روستا می‌بخشد و همواره باغات و مرکبات را سیر آب می‌کند .

پل تاریخی پریم یکی از گذرگاه‌های مهم در این منطقه به شمار می‌آید .آنچه مسلم است نقشی است که این جاده از دوره هخامنشیان داشته است و به قولی محل عبور امام هشتم حضرت امام رضا از این راه به خراسان بوده است و به واسطه همین امربقعه متبرک تعداد کثیری از امامزادگان در این شهرستان وجود دارد که حضورشان باعث رونق مهر و صفا در این شهرستان شده است .

تصاویر و معرفی شهرستان باشت

پل پریم

تصاویر و معرفی شهرستان باشت

منطقه گردشگری رود رونه

تصاویر و معرفی شهرستان باشت

منطقه گردشگری شلال دون

تصاویر و معرفی شهرستان باشت

منطقه حفاظت شده کوه خیز و سرخ (خائیز)

 

تصاویر و معرفی شهرستان باشت

غار اشکفت سیاه یا غار سیاه

 

 

منابع :
http://khamei .ir
http://farmandaribasht .ir
http://tnews .ir
تیشینه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تصاویر و معرفی شهرستان باشت”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی