تصاویر و معرفی شهرستان چرام

مجموعه: شهرهای ایران, گردشگری تعداد بازدید: 1279 تاریخ : ۱۰ شهریور ۱۳۹۵

اقلیم : معتدل
جمعیت شهرستان چرام ۱۳۹۰: ۳۲۱۵۹ نفر

چرام شهرستانی است در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران به مرکزیت شهر چرام

چرام از شمال و شرق به شهرستان بویراحمد (یاسوج) از جنوب به شهرستان باشت و گچساران (دوگنبدان) و از غرب به شهرستان کهگیلویه (دهدشت) محدود می شود

تصاویر و معرفی شهرستان چرام

موقعیت شهرستان چرام روی نقشه کهگیلویه و بویراحمد

 

این شهرستان در بخش مرکزی استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده‌است. شهر چرام دارای مکانهای دیدنی بسیار و ازجمله باغ معروف و مشهور چشمه بلقیس، باغ عمران ،چشمه کورسا، امامزاده امیر یوسف،سرکرته،باغ و آبشار المون، قلعهٔ قدیمی، روستای تاریخی آرند و باغهای زیبای طسوج بوده و با توجه به سرزمینهای حاصلخیز و شالیزارهای وسیع و زیبا در آن به منطقه سبز و به عنوان «شمالی در جنوب» نامیده می‌شود.

این شهرستان دارای دو نمونه پر محصول برنج مرغوب از نظر کمی و کیفی به نامهای ثبت شده چرام۱ و چرام ۲ بوده. مردم این شهر با صفا و مهمان دوست بوده به طوری که در استان کهگیلویه و بویر احمد به خونگرمی و مهربانی مشهور و معروف می‌باشند. زبان مردم این شهر لری است.

از قدیم گفته اند آب، آبادی است و به همین دلیل تمدنهای بزرگ و کوچک در کنار رودخانه‌ها و چشمه هخای بزرگ شکل گرفته اند.

چرام هم از این قاعده مستثنی نبوده . وجود چشمه سارها و رودخانه‌های پر آب حکایت از گذشته تاریخی چرام دارد . گذشته ای که به شهادت آثار به جامانده از مجد و عظمت و شکوه خاصی برخوردار بوده . این آثار از دوران کهن معروف به دوران گبر و تمدنهای پادشاهی و ملوک الطوایفی حکایت دارد.

در دو کیلومتر جنوب غربی چرام در نزدیکی امامزاده امیر مجدالدین ولی تپه ای باستانی و و ساختمانهای زیادی وجود داشت که قدمت آن را به دوران گبر نسبت داده اند در زیر این تپه شکل احداث ساختمانها طوری بود که به آن بازار می‌گفتند و به همین دلیل زمینهای پایین‌تر از آن را زمینهای زیر بازار می‌گفتند. در جنوی شرقی هم در محلی موسوم به قلات وجود قلعه‌های صعب العبور در ارتفاعات از گذشته‌های پر فراز و نشیب چرام حکایت دارد. ساختمانهای قدیمی در موگرم و القچین و مالارند که بقایایی از آنها بر جا مانده از دیگر دلایل ماندگاری چرام است.

از دوران قاجاریه تل گرد مرکز ولایت کهگیلویه بوده و امیران قاجار در سردسیر چرام بنایی معروف عمارت را برپا داشتند که محل حکمرانی احتشام الدوله بوده است . آثار این عمارت همچنان در طسوج پابرجاست . در وجه تسمیه چرام اقوال و روایات مختلف در کتب تاریخی ذکر شده و هر جا که از ارجان نام برده شده در ۱۲ فرسنگی آن از منطقه ای سرسبز و زیبا به نام صرام نام برده شده. در جائی دیگر عنوان گردیده که چرام را به خاطر داشتن چراگاهها سرسبز و زیبا به این نام نامیده اند به هر حال ساختار اجتماعی چرام با این طبیعت زیبا در تاریخ سیاسی – فرهنگی و اجتماعی چرام گره خورده و مردم چرام با عزت و سربلندی این تاریخ را در نوردیده اند.

وضعیت فرهنگی: از آنجاییکه چرام با آن همه مواهب طبیعی و زمینهای مرغوب کشاورزی و دامپروری در قلب طوایف مختلف استان قرار گرفته بود و بعضاً آنها در سالهای گذشته با دزدی و غارت امرار و معاش می‌کردند لذا چرام آماج حمله غارتگرانی بود که می‌خواستند از این سفرۀ خدادادی توشه ای بدون رنج و زحمت بردارند . به شهادت تاریخ هیچ طایفه غارتگری نتوانسته در برابر اتحاد و یکپارچگی طوایف مختلف چرام کاری از پیش ببرد و گاه با دادن تلفات زیاد و اسارت سران خود فرار را بر قرار ترجیح داده اند . مردم چرام اگر خانی را لایق و شایسته پاسداری از خود نمی‌دیدند بلافاصله او را خلع و دیگری را به جای او می‌نشاندند که تاریخ چرام از این خلع و نصب‌ها بسیار دارد . ایل چرام دارای ۱۸ طایفه اصیل و ۱۰ طایفه متفرقه است طوایفی که از اطراف به چرام مهاجرت کردند و اکنون چرامی محسوب می‌شوند عده ای از طوایف بابکانی ، طاس احمدی ، و سادات امامزاده اسماعیل ،میر سالار و مامزاده علی …. می‌باشند . از مهمترین طوایف چرام که اصالتاً چرامی هستند و از مان نادرشاه با هم متحد و یکپارچه بوده اند می‌توان از طوایف بایاری ، شیخ گلبهار، گشتاسب، مسیح شاهی، دیلگانی ، دویست ، آرندی ، بناری ، شیخونی ، محمودآوودی … را نام برد .

تصاویر و معرفی شهرستان چرام

باغ چشمه بلقیس

 

تصاویر و معرفی شهرستان چرام

منطقه گردشگری طسوج

تصاویر و معرفی شهرستان چرام

روستای رودخانه سادات

تصاویر و معرفی شهرستان چرام

روستای شیخ هابیل

تصاویر و معرفی شهرستان چرام

سنگ چهره

 

منابع :
http://www.chorameman.blogfa .com
http://choram .ir
http://boyerahmadgasht3000.blogfa .com
تیشنیه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تصاویر و معرفی شهرستان چرام”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی