تصاویر و معرفی شهرستان چرداول

مجموعه: شهرهای ایران, گردشگری تعداد بازدید: 1245 تاریخ : ۱۵ اسفند ۱۳۹۴

جمعیت شیروان و چرداول : ۷۲۱۶۷ (سال ۱۳۹۰)

شهرستان چَرداوُل یکی از شهرستانهای استان ایلام است که مرکز آن شهر سرابله می‌باشد. شیروان و چرداول در سال ۱۳۶۰ از شهرستان ایلام جدا شد و در تقسیمات کشوری قبل از ۱۳۶۰ از بخش‌های آن محسوب می‌شد. با جدا شدن شیروان از این شهرستان، شیروان به شهرستان سیروان و بقیه شهرستان با نام چرداول نامگذاری شد.

چرداول از غرب با شهرستان ایلام و ایوان و از شرق با شهر توحید در شهرستان کوهدشت، استان لرستان و از شمال با شهرستان کرمانشاه و اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه همسایه است

تصاویر و معرفی شهرستان چرداول

موقعیت چرداول روی نقشه استان ایلام

تقسمات کشوری شهرستان چرداول

این شهرستان دارای ۴ بخش و هشت دهستان است:

 • دهستانهای بخش مرکزی:
  • دهستان آسمان‌آباد

نقاط شهری: آسمان آباد، سرابله

 • دهستانهای بخش شباب
  • دهستان زنجیره علیا
  • دهستان ریزوند

نقاط شهری: شباب

 • دهستانهای بخش بیجنوند
  • دهستان بیجنوند
  • دهستان قلعه
 • دهستانهای بخش هلیلان:
  • دهستان زردلان
  • دهستان هلیلان

نقاط شهری: توحید

 

چرداول قبلا جز شهرستان شیروان و چرداول بود. بخش چرداول در دامنه جنوبی رشته کوههای زاگرس قرار دارد و آب و هوایی کوهستانی دارد

این منطقه از دو ناحیه کوهستانی و دشت نسبتاًٌ هموار تشکیل شده‌است.

انبوه درختان بلوط و بادام کوهی، بنه(ون)، کیکم، ارجن و گون در بخش کوهستانی، دیده می‌شود.

مراتع بخش چرداول هم در بخش کوهستانی قرار دارد و زمینه مناسبی برای دامپروری سنتی فراهم کرده‌است و به هم دلیل شغل اصلی ساکنان بخش کوهستانی دام پروری است.

اقتصاد چرداول بیشتر بر پایه کشاورزِی از نوع دیم و دامداری سنتی استوار است.

عمده محصولات کشاورزی چرداول گندم و جو و برنج نخود، عدس، لوبیا و ماش می‌باشند

برنج چرداول از کیفیت و مرغوبیت منحصربه‌فردی از نظر طعم و عطر و بو دارد.

زمینهای کشاورزی منطقه بیشتر دیم هستند و در منطقه فرخینوند و روستاهای میان قلعه، پلکانه، شله کش و کورگ بیشتر دیم و ناهموارند و در این مناطق دامداری بیشتر مرسوم است. دامهای دامداران بیشتر بز و میش و درصد کمی نیز گاو می‌باشد
برخی از مردم منطقه در مشاغل خدماتی بویژه کامیون داری و حمل و جابجایی کالا و مسافر در محدوده استان ایلام و حتی سطح کشور اشتغال دارند.

مردم چرداول با زبان کردی صحبت می‌کنند. ساکنان روستاهای چم بور، کمول، مله شیرخان و چند روستای کوچک دیگر در منطقه‌ای که کلاًٌ فرخینوند نامیده می‌شوند و میان قلعه (نام قلا) پلکانه قدیم و جدید، کورگ و شله کش، زیرتنگ (ژیرتنگ)، نیه دوله، تخت بسطام(تله سان)، دره چپی، نسار برآفتاب(نسارهورهتاو)، هلت، سرچقا(سرچیا)، پنج مزرغه به گویش لکی صحبت می‌کنند.

چرداول از سه ایل مطرح تشکیل شده است:
۱- خزل شامل بخش آسمان آباد
۲- ریزوند(ریزه وند): از موشکان و لتاب تا پنج مزرعه و از نسار تا رودخانه سیمره
۳- لک :از زیرتنگ بیجنوند تا انتهای چرداول

مهم‌ترین رود این شهرستان رودخانه دایمی چرداول است که از کبیرکوه سرچشمه می‌گیرد و به رودخانه سیمره می‌ریزد. رودخانه دایمی چرداول در بخشی از مسیر خود از شهرستان شیروان و چرداول عبور می‌کند. این رودخانه از پیوند رودهای چنارچ و آب آسمان آباد در روستای چشمه کبود در ۲۲ کیلومتری شمال خاوری ایلام تشکیل شده و پس از عبور از دهستان چرداول و مشروب کردن روستاهای چشمه کبود، غریبی، چشم غوله، برده بل (Bardeh bal)، هله سم (Haleh sam)، تاق گاورین، کله قطار، سعدآباد، جوب بور (jub bur)، جوب سرخ و جوب سله (jub saleh) در دامنه جنوبی کوه وله باز (volahbaz) واقع در ۷ کیلومتری شمال خاوری لومار به رود سیمره می‌ریزد.

رودخانه گراب که ۴۰ کیلومتر طول دارد از دامنه کوه چمن گیر سرچشمه گرفته و پس از عبور از ولندتار و کنار روستاهای آسیاوله و امام زاده جابر در منطقه بناپرور نخست با روبه رود مخلوط می‌شود و سپس به رودخانه سیمره می‌ریزد.

 

تصاویر و معرفی شهرستان چرداول

تنگه شمشه

 

تصاویر و معرفی شهرستان چرداول

شهر تاریخی سیروان

 

تصاویر و معرفی شهرستان چرداول

آتشکده موشکان

 

 

منابع:
http://ilam.irib .ir/index.php?option=com_content&view=article&id=17367:1391-12-28-09-38-55&catid=519:1391-12-24-11-01-11
http://ilamgasht3000.blogfa .com/post-9.aspx
http://shirvaan.mihanblog .com/
http://fa.wikipedia .org
تیشنیه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تصاویر و معرفی شهرستان چرداول”

 1. جدیدترین اخبار
 2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی