تصاویر معرفی شهرستان دره شهر ایلام

مجموعه: شهرهای ایران, گردشگری تعداد بازدید: 1622 تاریخ : ۱۳ اسفند ۱۳۹۴

نامهای دیگر دره شهر : ماداکتو، سیمره، داراشهر
نام قدیمی دره شهر : ماداکتو
مساحت دره شهر : ۱۴۸۰ متر
ارتفاع از سطح دریا : ۶۵۰ متر
جمعیت دره شهر : حدود ۵۹۵۵۱ نفر

دره شهر از شهرستانهای استان ایلام است و از گذشته‌های دور پایتخت تابستانی ایلامی‌ ها بوده است، اوج رونق آن در دوره ساسانیان بوده که ییلاق امرا و بزرگان بوده است.

این شهرستان در شرق استان ایلام قرار گرفته و با شهرستان های بدره، آبدانان همسایه است مرکز دره شهر، شهر دره‌ شهر می‌باشد.

تصاویر معرفی شهرستان دره شهر ایلام

موقعیت دره شهر روی استان ایلام

دره‌ شهر از شرق به استان لرستان محدود است. این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و بدره است.

این شهر در آبرفت‌ های سیمره و در کنار ویرانه‌ های شهر تاریخی سیمره و در دو سوی مسیر رودخانه دره شهر، جایی که تپه ماهورهای دامنه شمالی کبیر کوه خاتمه می‌یابد، قرار دارد.

تصاویر معرفی شهرستان دره شهر ایلام

شهر تاریخی سیمره

اقتصاد دره شهر بر پایه کشاورزی باغداری و دامداری استوار است.

اطراف دره شهر مزارع آبی و دیمی با خاک حاصل خیز قرار دارد ,مزارع کشاورزی دره شهر توسط آب رودخانه‌ های سیمره، سیکان و چشمه سار‌های کوچک دیگر آبیاری می‌شود و حفر چاه‌های عمیق و نیمه عمیق کمبود آب را تامین می‌کند.

گندم، جو، بنشن، ذرت، گیاهان علوفه ای، برنج، کنجد، تره بار، گردو، انار، انگور، سیب و انجیر از محصولات دره شهر می‌باشد, دامداری نیز در این شهرستان رونق دارد و محصولات و فرآورده‌های دامی و نیز دام به ,شهرستان‌های دیگر صادر می‌شود
از مهم‌ترین محصولات جالیزی دره شهر خیار است که بسیار معروف است.

مردم شهر دره شهر بیش‌تر به زبان لری و کردی صحبت می‌کنند ولی زبان مردم بخش بدره کردی است. این شهرستان به دلیل این که در کنار کبیرکوه و در کنار خرابه‌های شهر باستانی ماداکتو دوره ساسانی و رود خروشان سیمره واقع شده، هم چنینبا دارا بودن استعداد کشاورزی و وجود آب‌فراوان و مراتع و جنگل‌های انبوه، دارای آثار دیدنی تاریخی و طبیعی بی شماری است.

پیشینه تاریخی دره شهر

اهمیت تاریخی دره شهر به حدی است که مورخان آن را به نام اولین شهر تاریخی دوره ساسانی نامیده اند.

آهنگ‌ها و ترانه و موسیقی لری در دره شهر رواج دارد که درانواع بزمی و رزمی و حماسی اجرا می‌شوند. مانند نوعی ترانه به نام سایرخونی که آهنگی سوزناک است و با لهجه لری خوانده می‌شود. برای اجرای آن از کمانچه استفاده می‌شود.
شاید نام دره شهر از رود سیمره گرفته شده باشد که این رود تا قبل از ورود ایلام گاماسب نام دارد و هنگام ورود به ایلام سیمره نامیده می‌شود.

نقل شده که چون دره شهر در کنار رود سیمره در دره ای از دره‌های کبیر کوه قرار گرفته، دره شهر نام یافته است. شهر تاریخی و باستانی دره شهر در دوران مختلف بارها ویران و آباد گشته است.

از جمله عوامل ویرانی آن تاخت و تاز سپاهیان آشور و عرب‌ها بوده است. بنا بر نظری، دره شهر محل شهر باستانی ‹‹ماداکتو›› پایتخت عیلامی است. عیلامیان که دردوره عهد باستان فرمانروای کوه‌های لرستان بودند؛ دره رودخانه و راه بزرگ ارتباطی منطقه و مرز شمالی را متصرف شدند و اماکن مستحکمی تاسیس نمودند که ماداکتو پایتخت دوم آنان از آن جمله است. ظاهرا دره شهر اولین شهر عیلامی بوده است که در حمله آشور بانی پال ویران و مردم آن قتل عام شده اند. در دره سیمره بقایای خرابه‌های عهد ساسانی به جامانده اند.

ظاهرا دره شهر در دوره اعتلای هخامنشیان هنوز هم ویران بوده و یا اهمیت گذشته را نداشته است، اما عهد اشکانیان دوره تجدید حیات آن بوده و در دوره ساسانی نیز مجددا رونق یافته و آباد گردیده است. در خرابه‌های دره شهر که بازمانده یک شهر از زمان ساسانیان است، آثار چهار راه ها، کوچه‌ها و معابر با نظم ویژه ای که در شهر سازی آن دوره معمول بود، باقی مانده است.

سکه هایی که در خرابه‌های دره شهر پیدا شده اند به خسرو سوم و جانشیان او تعلق دارند. گفته می‌شد که دره شهر در هنگام آبادانی متجاوز از ۵۰۰۰ خانه داشته است. درمیان خرابه‌های آن اثری از ساختمانی که شاید روزی مسجد و یا عبادتگاه دوره اسلامی بوده باشد، یافت نشده است.

برخی بر این باورند که دره شهر را خسرو پرویز پادشاه ساسانی ساخته است. گفته می‌شود اسکندر مقدونی هنگامی که از شوش عازم شعر کلنی بوده از دره شهر عبور کرده است . پس از حمله اعراب سیمره یا دره شهر حاکم نشین مهرجانقذق شد و تا سده چهارم هجری قمری ،آباد و پرنعمت بوده است . ابودلف در سفر نامه خود می‌نویسد : سیمره نیز شهر زیبایی است که در آن درختان خرما و زیتون و گردو و در طرف دیگر برف و کوهستان با هم دیده می‌شوند. یاقوت حموی نیزدر باره دره شهر می‌نویسد: شهری است در نواحی جبل به سوی خوزستان و آن را مهرجانقذق خوانند و آن آبادان و دارای میوه‌ها و آب است .

مناطق گردشگری دره شهر

 1. سدونیروگاه سیمره
 2. تنگ بهرام چوبین و آثاربی نظیر تاریخی ارتفاعات تنگه
 3. رودخانه سیمره
 4. شهرتاریخی ماداکتو
 5. آتشکده چهار طاقی در روستای سرخ‌آباد
 6. قلعه شیخ مکان
 7. امامزاده باباسیف‌الدین
 8. پل تاریخی گاومیشان مربوط به دوره ساسانیان در مسیر پلدختر
 9. قلعه هاشم‌آباد
 10. ارتفاعات زیبای کبیرکوه
 11. تنگه ماژین
 12. قلعه زینل در چمکلان
 13. آبشار هفت آسیاب کبیر کوه
 14. تپه‌های باستانی شهرستان دره شهر
 15. سراب کبیرکوه
 16. پشته فرهادآباد
 17. پارک تفریحی توریستی وگردشگری سراب
 18. پارک تفریحی ارم در ارمو
 19. آبشارماربره درارمو
 20. قلعه سه کسان
 21. موزه تاریخی دره شهر
 22. قلعه گل
 23. قلعه هزاردر
 24. عمارت حاج علی

 

تصاویر معرفی شهرستان دره شهر ایلام

قلعه شیخ مکان

 

تصاویر معرفی شهرستان دره شهر ایلام

تنگه بهرام چوبین

تصاویر معرفی شهرستان دره شهر ایلام

آتشکده چهارطاقی دره شهر

 

منبع:
baloooot.mihanblog .com/extrapage/10
fa.wikipedia .org
تیشنیه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تصاویر معرفی شهرستان دره شهر ایلام”

 1. جدیدترین اخبار
 2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی