آشنایی با شهر کنگاور+تصاویر کنگاور

مجموعه: شهرهای ایران, گردشگری تعداد بازدید: 3299 تاریخ : ۲۸ بهمن ۱۳۹۴

اقلیم : گرم
مساحت کنگاور : ۸۸۴۵۰۰
جمعیت کنگاور : ۵۳،۴۴۹

شهرستان زیبای کنگاور با ارتفاع ۱۴۶۷ متر از سطح دریا در ۸۵ کیلومتری مرکز استان و شمال شرقی استان کرمانشاه واقع است که دارای یک بخش مرکزی و ۵ دهستان گودین ، فش، قزوینه ، کرماجان و خزل غربی است .

بخش بزرگی از غرب ایران را ارتفاعات بلند و به هم پیوسته زاگرس تشکیل می‌دهد و دشت حاصلخیز کنگاور در غرب این ارتفاعات قرار گرفته است. کنگاور در میانه راه امروزی کرمانشاههمدان و بر سر راه تاریخی هگمتانهتیسفون قرار گرفته است. این شهرستان در مجموع ۳/۵درصد از کل وسعت استان کرمانشاه را تشکیل می‌دهد و شرقی‌ترین شهرستان و دروازه ورودی استان کرمانشاه می‌باشد.

این شهرستان قدیمی در کنار نیایشگاه آناهیتا ساخته شده و قدمت آن به ۱۱۲۶ سال می‌رسد. رونق این معبد در سفرنامه راه غربی ابریشم زبانزد بوده‌ است. شاید یکی از عللی که معبد در اینجا ساخته شده این باشد که شهر کنگاور دارای چشمه‌های آب زیادی است.

شهرستان کنگاور از شمال به اسدآباد ، از جنوب به نهاوند ، از مغرب به صحنه و هرسین و از مشرق به تویسرکان محدود می‌باشد. ارتفاع متوسط این شهرستان از سطح دریا ۱۵۰۰ متر است. کوههایی چند نیز آن را احاطه کرده اند، خاصه ” امروله ” که شکوهی چشمگیر و ستیغی پربرف دارد.

آشنایی با شهر کنگاور+تصاویر کنگاور

موقعیت شهرستان کنگاور

ارتفاعات زاگرس میانی ، بخش شمال و شمال غرب این دشت وسیع را دربر گرفته است. آب دشت حاصلخیز کنگاور با توجه به بارندگی‌های مناسب که در سفره‌های زمینی ذخیره می‌شود و یا از سرابهای فراوان این منطقه تأمین شده است که در رودخانه‌های خرم رود، اسدآباد و کنگاور جریان یافته و از به هم پیوستن این رودخانه‌ها رود پرآب و حاصلخیز گاماسیاب تشکیل می‌گردد. این سراب‌ها و رودخانه‌های اطراف کنگاور در برپایی و استقرار تمدن‌های این منطقه نقش اساسی داشته است.

از دیگر جاذبه های کنگاور می شود به گودین تپه که یک سایت باستانی است اشاره کرد که در ساحل جنوبی شاخه شمال شرقی رودخانه گاماسیاب، در شمال دره کنگاور، کنار شمالی روستای گودین قرار دارد. این مکان در سال ۱۹۶۱ کشف شد، در این محل آثار مشخص معماری به دست نیامده، ولی مشخص شده است دیوارهای خانه‌ های آن با روش چینه ساخته می‌شده‌اند. سفال‌های این منطقه دست ساز هستند و در دو گروه خشن و ظریف تقسیم بندی می‌شوند.

این شهرستان به دلیل ویژگیهای متعدد از جمله تدین و عرف مذهبی اهالی، واقع بودن در مسیر عتبات عالیات، همجوار بودن با استان همدان و استان لرستان ووجود آب کافی و خاک حاصلخیز و نیز جاذبه‌های گردشگری از اهمیت خاصی برخوردار است که در ذیل به شمه ای از این ویژگیها اشاره می‌شود:

مذهبی و فرهنگی
مردم کنگاور از نژاد سفید و شبه هند و اروپایی که مرکب از اقوام کرد ، لر و ترک می‌باشند.تشکیل شده است ۹۲ در صد جمعیت این شهرستان شیعه اثنی عشری است و وجود بزرگانی نظیر مرحوم حاج آقا محمد عراقی معروف به حاج آقا بزرگ امام جمعه فقید شهر و نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی ، تقدیم چهار شهید در بحبوحه پیروزی انقلاب ، تقدیم بیش از ۴۰۰ شهید، ۱۰۳۱ جانبار ، ۸۲ آزاده و ۲۸ مفقود الاثر در جریان دفاع مقدس و حضور بیش از ۱۳۰۰۰ رزمنده بسیجی در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل ، مشارکت فعال در امر بازسازی مناطق جنگزده و استمرار تعهد و حمایت آنان از آرمانهای انقلاب و امام (ره) و رهبری مقام معظم رهبری از جمله اسناد افتخار آمیز مردم این دیار بشمار می‌رود

آب و هوای کنگاور
این شهرستان دارای آب و هوای معتدل کوهستانی و در اقلیم خشک گرم قرار دارد .

پیشینه تاریخی کنگاور
وجود مرقد شریف امام زاده ابراهیم (ع) ، امام زاده سید جمال الدین بن جعفر صادق (ع) و امام زاده باقر (ع) تعدد آثار تاریخی و باستانی از جمله تپه گودین با قدمت ۸۰۰۰ سال و معبد آناهیتا با قدمت ۲۵۰۰ سال و همینطور بازار قدیمی شهر و د ه‌ها جاذبه و اثر دیگر از مصادیق مکانت خاص کنگاور محسوب می‌شود.
شایان ذکر است قالی بافی و هنــرهای تجسمی کــه درموارد افراد با تحصیلات عالیه آنرا استمرار می‌بخشند بسیارجالب توجه می‌باشند .
صنعت و تولید ( اقتصادی )
این شهرستان اقلیم خشک گرم واقع بوده و با وجود ۴۰۰۰۰هکتار اراضی کشاورزی حاصلخیز ووجود منابع کافی آب ، قطب کشاورزی استان در زمینه‌های مختلف خصوصاً گندم، چغندر و باغات مثمر محسوب و همچنین با توجه به وجود ۳۸۰۵۲ هکتار مراتع از نظر پرورش دام از قابلیت ویژه ای برخوردار است، بطوریکه هم اکنون بیش از هفتاد هزار راس دام توسط عشایر بومی دراین شهرستان تعلیف می‌گردد. مزید بر موارد فوق ، این شهرستان دارای بستری مناسب برای فعالیتهای صنعتی است بطوریکه ۷۲ واحد صنعتی تحت پوشش صنایع و معادن و ۲۰۰ واحد تولیدی تحت پوشش کشاورزی در حال بهره برداری یادردست احداث و تأسیس می‌باشد.

وضعیت سیاسی
مردم این خطه از شعور سیاسی بالایی برخوردارند و در صحنه‌های انقلاب ، دفاع مقدس و بلوغ ونبوغ سیاسی خودرا به نحو شایان توجهی به منصه ظهور رسانده اند که نمونه روشن این مهم شرکت فعال آنان در ۲۳ انتخابات گذشته بوده است ، ضمناً هم اکنون نیز فعالان سیاسی که عمدتاً نیروهای ارزشی می‌باشند بدون ایجاد چالش و ضمن رعایت مصالح کلی نظام در راستای توسعه سیاسی فعالیت می‌نمایند .

همانطور یکه اشاره شد شهرستان کنگاور قطب کشاورزی استان بوده و احداث سدهای کبوتر لانه و کرماجان در آینده با تحت پوشش قرار دادن حدود ۱۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحول شگرفی از نظر اقتصادی ایجاد خواهد نمود، همچنین واحد گاوداری ۳۰۰۰ رأسی شیری با تولید روزانه ۳۵ الی ۴۰ تن که مدرن‌ترین گاوداری صنعتی کشور و دارای سیستم شیردوشی کامپیوتر ی منحصر به فرد در خاورمیانه خواهد بود و نیز قابلیت احداث کارخانه قند که تحت پیگیری می‌باشد، از جمله ظرفیت‌ها و نقاط قوت شهرستان محسوب میشود، مهمتر از همه موارد قرار گرفتن شهرستان در مسیر بزرگراه کربلا می‌باشد که کنگاور با این موقعیت استراتژیک چشم اندازی مهمتر از وضع موجود پیش روی خواهد داشت.

تصاویر کنگاور

آشنایی با شهر کنگاور+تصاویر کنگاور

نیایشگاه یا معبد آناهیتا

آشنایی با شهر کنگاور+تصاویر کنگاور

گودین تپه

آشنایی با شهر کنگاور+تصاویر کنگاور

گودین تپه

 

آشنایی با شهر کنگاور+تصاویر کنگاور

ظرف سفالی در گودین تپه

 

منابع :
www.irancities .ir/showcity.aspx?code=748&code2=30
pavcity.persianblog.ir/post/350
کتاب سبز (بانک اطلاعات استان کرمانشاه)، سید ضیاء الدین خرمشاهی
تیشینه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آشنایی با شهر کنگاور+تصاویر کنگاور”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی