تصاویر و معرفی شهرستان کردکوی

مجموعه: شهرهای ایران, گردشگری تعداد بازدید: 1784 تاریخ : ۹ فروردین ۱۳۹۵

اقلیم : معتدل
نام قدیم کردکوی : توسکان، نیم مردان، میان کلا، جمشید آباد، کردخیل، تمیشه، کردمحله،

مساحت این شهرستان قریب به ۸۱۶ کیلومتر مربع می‌باشد. شهرستان کردکوی در شمال کشورمان ایران ، غرب استان گلستان و در قسمت جنوب شرقی خلیج گرگان واقع شده است. اهالی شهرستان کردکوی قومیت مازندرانی داشته و در شهر و روستا به لهجه مازندرانی صحبت می‌کنند.

تصاویر و معرفی شهرستان کردکوی

موقعیت کردکوی روی نقشه استان گلستان

شهرستان کردکوی در سال ۱۳۵۸خورشیدی از شهرستان گرگان جدا و بصورت شهرستان مستقل در آمد. و طبق آخرین تقسیمات کشور شامل یک شهر (کردکوی) و یک بخش مرکزی و سه دهستان (چهار کوه) سدن رستاق شرقی و غربی و ۳۰ روستا است.

تا کنون در شهرستان کردکوی ۵۹ اثر تاریخی – فرهنگی شناسایی گردیده است، که از این تعداد ۳۸ اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

در نوشته‌های تاریخی اشاره شده است که در اوایل حکومت صفویه جمعیتی از کردستان به صورت ایلی به مازندران و استر آباد کوچانیده شدند و در زمان شاه عباس در نواحی مختلفی این ایالات سکونت اختیار کردند. بعد‌ها در حدود ۲۵۰ سال پیش عده ای از این مهاجران در مکان فعلی شهر کردکوی مسکون شدند . در زمان نادر شاه و بعد از آن عده ای دیگر بطور متناسب به این منطقه کوچ داده شدند تا در مقابل هجوم مکرر ترکمن‌ها مقاومت کنند.

کرد محله (کردکوی) در زمان قاجار “مردمی پولدار و گله دار بودند . مالیات آنها ۸۰۰ تومان بود و در وقت جنگ ۱۳۰ مرد جنگجو تحویل قشون استر آباد می‌دادند ، که اکثر آنها از کرد‌های جهان بیگلو بودند”

بر اساس یک گزارش تاریخی ،کردکوی در سالهای ۱۳۲۷ هجری قمری ( حدود ۱۰۰ سال پیش ) ” دارای دکاکین و چند حمام و مسجد بود و ۶۰۰۰ نفر جمعیت داشت. محصولات مهم آن شلتوک ، پنبه و گندم بود . بناهای این قصبه از چوب ساخته می‌شد و عده زیادی درکمه(خانه‌های چوبی گل مالی شده ) می‌زیستند . هر مرد یک یابوی بارکش داشت. اغلب خانه‌ها اسلحه داشتند .” زبان رایج مردم این شهرستان تبری است.

زمین شناسی
شهرستان کردکوی از نظر طبیعی به سه ناحیه کوهستانی ، کوهپایه ای وجلگه ای تقسیم شده است . واحد‌ها و سازند‌های زمین شناسی این منطقه شامل پره کامبرین و رسوبات ونهشته‌های دوران دوم می‌باشد . قدیمی‌ترین واحد زمین شناسی که در ارتفاعات مشرف به کردکوی رخنمون دارد شامل شیست‌های گرگان می‌باشد که بیشترین گسترش را در منطقه کردکوی دارد . نهشته‌های پره کامبرین شامل شیست‌های سبز گرگان می‌باشد که بطور محلی کوارتزیت ، دیا باز، مرمر وا سلیت نیز در سکا نس آن دیده می‌شود . رسوبات ونهشته‌های دوران دوم شا مل سازند شمشک وسنگ آهک لار می‌باشد . سنگ آهک لار به لحاظ وسعت دومین سازندی است که در این منطقه رخنمون دارد. رسوبات عهد حاضر با رخساره مشخص تپه‌های لسی و آبرفت‌های جدید وواریزه‌ها ورسوبات دریاچه ای در دامنه ارتفاعات وسطح جلگه مشا هده می‌گردد.لس‌ها که نوعی از رسوبات بادی هستند در ارتفاعات جنوب شرقی کردکوی ودر حاشیه جلگه گشترش دارد وبه لحاظ مرفولوژی حالت تپه ماهوری ومرتفع دارند واز رسوبات غیر قا بل نفوذ به شمار می‌رود .

آب و هوا
شهرستان کردکوی در قسمت جلگه ای دارای آب وهوای معتدل مرطوب ودر قسمت کوهستانی ، دارای آب وهوای معتدل کوهستانی است . در این منطقه بیشترین بارش در فصول پاییز وزمستان صورت می‌گیرد . بارش سالانه در کردکوی تا حدود ۶۷۰میلیمتر می‌رسد شیب تند زمین ، رودهای مناسبی را بوجود آورده است . درضلع شمالی البرز رودخانه‌های زواردشت ، غاز محله کردکوی ، شش دانگ بالا جاده ، غرب بالا جاده ومیاندره را می‌توان نام برد که به رود خانه قره سو وارد واز شمال کردکوی به خلیج گرگان می‌ریزد .

پوشش گیاهی
پوشش گیاهی کردکوی با توجه به ارتفاع زمین متنوع است . کوهپایه‌ها و زمین‌های زراعتی توام با چمن زارها گسترش دارند. تا ارتفاع ۲۴۰۰ متری را جنگلهای انبوه پوشانده است در ارتفاع پایین درختان ممرز، انجیلی ، توسکا ، آزاد لرگ در ارتفاعات متوسط راش، ملچ، نمدار، افرا و در ارتفاعات بالاتر درختان ارس، بلوط وسرو کوهی می‌رویند در جنوب کردکوی جنگل تا خط الراس کوههای درازنو گسترش داشته ویکی از انبوه‌ترین مناطق جنگلهای خزری به شمار می‌رود.
کشاورزی از ارکان اصلی اقتصاد این شهرستان به شمار می‌رود. از محصولات مهم کشاورزی پنبه, گندم, برنج و سویا است. شهرستان کردکوی دارای مراتع غنی و جنگلی و چمنزارهای ییلاقی است. به سبب حاصلخیزی منطقه و توسعه کشاورزی بیشتر صنایع این شهرستان در رابطه با محصولات کشاورزی تاسیس شده است. از مهمترین آنها کارخانه پنبه پاک کنی, صابون سازی , روغن کشی , شالیکوبی, چوب بری, و خوراک ماکیان و نئوپان را می‌توان نام برد. از صنایع دستی این شهرستان حصیر بافی, نمد زنی, بافتن چادر شب محلی و جوراب پشمی است.

تکونیک
مهمترین پدیده تکتونیکی این منطقه گسل بزرگ وسراسری مازندران می‌باشد که بطورعمومی با روند شرقی غربی از سرحد کوه وجلگه سا حلی عبور می‌نما ید . شاخه‌های فرعی این گسل در گستره جلگه ادامه دارد. به تبع این گسل ، گسلهای فرعی دیگر به موازات آن وبا زوایای مختلف نسبت به آن در ارتفاعات عمل کرده است . از دیگر پدیده‌های تکتونیکی ناودیسی است که در انتهای جنوب شرقی ارتفاعات منطقه با امتداد محور شرقی –غربی وجود دارد . هسته آن از شیل ، ماسه سنگ سازند شمشک پوشیده شده است . شیست‌های گرگان نیز اصولا یک واحد زمین شناسی بسیار پرچین بوده وتا قد یس وناود یس‌های متعدد با امتداد محوری عموما شرقی – غربی در آنها وجود دارد.

تصاویر دیدنی های شهرستان کردکوی

تصاویر و معرفی شهرستان کردکوی

شهر قدیمی تمیشه ( سرکلاته تمیشه )

 

تصاویر و معرفی شهرستان کردکوی

برج رادکان ( میل رادکان )

 

تصاویر و معرفی شهرستان کردکوی

برج رادکان ( میل رادکان ) – عکس از MZ Mirzaei

 

تصاویر و معرفی شهرستان کردکوی

ارتفاعات “چکل سر جهان نما “

 

تصاویر و معرفی شهرستان کردکوی

روستای درازنو

 

تصاویر و معرفی شهرستان کردکوی

آبشار دوآب

منابع :
http://etvc.edu.tvu.ac .ir
http://golestan-geography .blogfa.com
http://kordkuynews .ir
تیشینه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تصاویر و معرفی شهرستان کردکوی”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی