تصاویر و معرفی شهرستان ملکشاهی

مجموعه: شهرهای ایران, گردشگری تعداد بازدید: 1412 تاریخ : ۱۷ اسفند ۱۳۹۴

نام قدیم : ارکواز ملکشاهی
جمعیت شهرستان ملکشاهی : ۲۲۵۸۷ نفر (سال ۱۳۹۰)

شهرستان ملکشاهی در مرکز استان ایلام و در جنوب شهرستان ایلام در فاصله ۷۲۵ کیلومتری از تهران واقع شده است.
طبق مصوبه هیئت دولت در سال ۸۷ بخش ملکشاهی به شهرستان تبدیل شد.

ملکشاهی با شهرستان های دره شهر، دهلران، مهران، ایلام همسایه است

تصاویر و معرفی شهرستان ملکشاهی

موقعیت شهرستان ملکشاهی روی نقشه استان ایلام

تقسیمات کشوری ملکشاهی

شهرستان ملکشاهی به دلیل اهمیت و جمعیت فراوان ایل ملکشاهی در سال ۱۳۱۰ خورشیدی تبدیل به بخشی از استان کرمانشاهان گردید؛ ولی متأسفانه بنا به دلایلی از جمله وجود کلمه شاه در نام ملکشاهی تبدیل آن به شهرستان بیش از ۷۵ سال طول کشید.

این منطقه در سال ۱۳۸۵ به یک شهرستان از شهرستان‌های استان ایلام تبدیل شد اما پیش از آن به لحاظ تقسیمات کشوری بخش ملکشاهی خوانده می‌شد و از بخش‌های شهرستان مهران بود.

 • بخش مرکزی
  • دهستان شوهان
  • دهستان چمزی

شهرها: ارکواز

 • بخش گچی
  • دهستان گچی
  • دهستان کبیرکوه

شهرها: دلگشا ،مهر

اهمیت این شهرستان بیشتر به دام و دامپروری است، مردم منطقه به کارهای کشاورزی نیز اشتغال دارند .

آب و هوای شهرستان ملکشاهی معتدل و کوهستانی است. شغل مردم این شهرستان دامپروری و کشاورزی است ,شهرستان ملکشاهی از نظر ورزشی و اجتماعی و اقتصادی در استان ایلام نقش تعیین کننده‌ای دارد. مردم ملکشاهی همانند پیشینیانشان به اسب و تفنگ و کوهنوردی علاقه‌ی زیادی دارند.

دین مردم ملکشاهی اسلام و مذهب آنان شیعه اثنی عشری است,زبان مردم ملکشاهی کردی زیر شاخهٔ کردی جنوبی است.

این زبان از اصیل‌ترین زبان‌های کردی است. در بسیاری از واژه‌های رایج در این زبان می‌توان واژه‌های گویش پهلوی اشکانی و پهلوی ساسانی را مشاهده کرد

همانطور که از نام ایل ملکشاهی مشخص است این ایل نام خود را از سلطان ملکشاه سلجوقی گرفته است.

امیر ملکشاه شخصی از نبایر سلطان ملکشاه سی و دو قلعه و شانزده ناحیه که بالفعل در تصرف حکام چمشگزک بود تسخیر نمود (از قلعه کماخ در دیاربکر ترکیه تا قلعه سلجوق درشهرستان ملکشاهی استان ایلام) و عشیرت ایشان را به نام جد آنها سلطان ملکشاه، ایل ملکشاهی خواندند.

شهرستان ملکشاهی دارای آثار تاریخی همچون سنگ نبشته ” آشوربانی پال ” در روستای گل گل متعلق به عصر آشوریان و قلعه جوق در روستای قلعه جوق مربوط به دوره ساسانی و برخی آثار دیگراست.

شهرستان ملکشاهی به علت قرار گرفتن در سلسله کوه‌های کبیرکوه از سلسله جبال زاگرس دارای طبیعت بکر و جاذبه‌های طبیعی زیبایی همچون آبشار “اما” ، آبشار ” پنجه علی” ، دریاچه سد ایلام ، ارتفاعات و دره‌های زیبای کوه “پشمین” ، آبشار درگناو” گندآب” ، تالاب سیاب درویش ، کوه ” کلک ” ، غار ” تایه که ” و آتشکده کوشک قینفر است.

آثار تاریخی ملکشاهی

 • قلعه جوق (قلعه سلجوق):

قلعه باستانی قله جوق مشرف بر سرزمینی نسبتأ هموار است و در چهار کیلومتری غرب شهر ارکواز ملکشاهی بر فراز تپه بلندی بنا شده است. در قسمت جنوبی قلعه، سه اتاقک وجود دارد که مساحت آنها مجموعأ ۲/۲۹ متر مربع می‌باشد و از سنگ و گچ ساخته شده است. در قسمت فوقانی آنها آثار دو اتاق مشاهده می‌شود که مجموعأ ۹۲ متر مربع است. بنای ساختمانی این دو اتاق در مقایسه با سه اتاقک جنوبی از بین رفته و فقط چندین قطعه سنگ کوچک و گچ در بعضی قسمت‌های تحتانی آن دیده می‌شود. اتاق‌های قلعه از گچ ساخته شده است. این گچ به احتمال زیاد از سه کیلومتری شهر ارکواز به این مکان آورده شده است. این قلعه، مربوط به دورهٔ حکومت سلجوقیان می‌باشد.

 • پنجه علی:

بر روی تپه‌ای مشرف بر شهر ارکواز، آثار و بقایای ساختمان‌های زیادی دیده می‌شود که از سنگ و گچ پخته ساخته شده‌اند، اما آثار آن، طوری محو شده که نمی‌توان سبک معماری را تشخیص داد.

وجه تسمیه این اثر تاریخی بدین منظور است که سنگ چین‌هایی موجود است که در میان این سنگ چین‌ها، سنگ بزرگی وجود دارد که شیارها وخطوطی مثل پنجه انسان دارد؛ لذا مردم این منطقه معتقدند که حضرت علی (ع) با کافران جنگیده آن‌ها سنگ به طرف او پرتاب کرده‌اند، که حضرت علی با دست خود آنها را دفع کرده است و اثر پنجه مولا علی (ع) بر روی آنها نقش بسته است. البته این اعتقاد امروزه کمرنگ شده است و فقط در میان قشر کوچ رو و بی سواد موجود است.

در تپه پنجه علی سکه‌های هخامنشی یافت شده است ولی معلوم نشده است که متعلق به کدام پادشاه هخامنشی است؛ لذا با توجه به این سکه‌ها احتمالأ این بنا متعلق به دوره هخامنشیان باشد.

 • کوشک قینقر:

مشرف بر دره‌ای صعب العبور در سینه کوه پشمین یک چهار اتاقی وجود دارد که به آن کوشک قینفر می‌گویند. چون آثار آن هنوز موجود است، به خوبی نمایانگر یک آتشکده از دوره ساسانیان است.

آتشکده دارای چهار اتاق است ودر قسمت بالا، طاقچه‌هایی دارد که جای چند تا از آن‌ها مشخص است. با توجه به استراتژیکی بودن این منطقه، وجود آتشکده، درختان و چشمهٔ آب گوارا و دلنشین بودن منطقه احتمالأ جایگاه افراد طبقه بالای جامعه ساسانی بوده است.

 • بقعه سید محمد ابوچماقین (پیرکتک):

در سی کیلومتری شهر ارکواز و در دره حاصلخیز و پرآب درگز، آرامگاه سید محمد ابو چماقین ملقب به پیر کتک قرار دارد که زیارتگاه مردم ایل ملکشاهی است. وجود چشمهٔ آب شیرین و رودخانه‌ای بسیار زیبا در قسمت شمالی آرامگاه بر زیبایی این مکان افزوده است.

 • نقش‌برجسته گل گل ملکشاهی:

یکی دیگر از آثار باستانی شهرستان ملکشاهی، کتیبه گل گل ملکشاهی می‌باشد که درهٔ گل گل ملکشاهی بر روی صخره‌ای قرار دارد. این کتیبه به جا مانده از فتو حات آشوریان در این منطقه می‌باشد. به علت عوامل تخریبی مانند: ریزش‌های جوی و عوامل انسانی، چند سطر از ان از بین رفته است و هنوز مشخص نشده است که این کتیبه متعلق به سناخریب و یا آشوربانی پال است. زیرا هر حمله‌ای که مستبدین بین‌النهرین و به خصوص آشور علیه تمدن ایلام طرح می‌کردند لزومأ از مسیر ورهشی (استان ایلام کنونی) می‌گذشت.

نقش برجسته گل گل ملکشاهی مربوط به تمدن باستانی آشور است و در ایلام، کنار رودخانه گل گل واقع شده و این اثر در تاریخ ۶ دی ۱۳۵۵ با شمارهٔ ثبت ۱۴۱۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

تصاویر و معرفی شهرستان ملکشاهی

آبشار اما

 

منابع:
http://www.malekshahi1387.blogfa .com/post-2.aspx
http://fa.wikipedia .org
http://www.ilamchto .ir/fa/index.php?option=com_content&view=article&id=146&Itemid=263
تیشینه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تصاویر و معرفی شهرستان ملکشاهی”

 1. جدیدترین اخبار
 2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی