تصاویر و معرفی شهرستان پارس آباد اردبیل

مجموعه: شهرهای ایران, گردشگری تعداد بازدید: 2683 تاریخ : ۲۳ آبان ۱۳۹۵

نام قدیم پارس آباد : مغان
جمعیت پارس آباد سال ۱۳۹۰ : ٢٨١٣٧١ نفر

شهرستان پارس آباد از شهرستان‌های استان اردبیل است . مردم پارس آباد مسلمان و شیعه مذهب بوده و به زبان آذری صحبت می‌کنند .

شغل اصلی ساکنین را زراعت و کشاورزی تشکیل می‌دهد و فرش بافی مهم‌ ترین صنایع دستی پارس آباد است .

بر اساس کتاب جغرافیای قدیم ، دشت مغان ، روزگاری آباد بود و رونق داشت اما بعدها بر اثر حوادثی نامعلوم از میان رفت. نمونه بارز روستاهای کهن و تاریخی دشت مغان ، روستای پرجمعیت «اولتان» است که دارای سابقه تاریخی مهمی است .

گفته می‌شود در قدیم، این روستا دارای آبادی هایی بود که آن‌ها را به اسامی دوازده گانه ماه‌های سال می‌نامیده اند.

در مورد نام « پارس آباد » نیز گفته می‌شود که شخصی به نام مهندس پارسا برای نخستین بار در این قسمت از دشت مغان به کارهای کشاورزی و عمرانی پرداخت و پارس آباد برگرفته از نام وی می‌باشد .

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای پارس آباد:

شهر پارس آباد منطقه ای مرزی است که در جلگه ای هموار با آب و هوایی معتدل تا گرم قرار دارد . فاصله آن تا اردبیل ۲۲۵ کیلومتر میباشد. جلگه پارس آباد مستعد‌ترین خاک و مطلوب ‌ترین شرایط آب و هوایی را برای کشاورزی ، باغداری و دامپروری داراست .

تصاویر و معرفی شهرستان پارس آباد اردبیل

پارس آباد

پارس آباد از شمال، شمال غرب و شمال شرق به کشور آذربایجان ، از جنوب و جنوب شرق به شهرستان بیله سوار ، از جنوب غرب شهرستان گرمی و از غرب به استان آذربایجان شرقی و شهرستان اهر محدود می شود

تصاویر و معرفی شهرستان پارس آباد اردبیل

محصولات کشاورزی و صنایع دستی پارس آباد :

بیشتر محصولات کشاورزی پارس آباد صادرمی شود مهم‌ترین صادرات این منطقه را گندم ، جو، دانه‌های روغنی ، بنشن ،  تره بار( بویژه خیار و هندوانه) پسته ، انگور ، قند و کمپوت تشکیل می‌دهد .

عشایر و روستاییان مغان در استان اردبیل ورنی‌های نفیسی تولید می‌‌کنند , نقش و نگارهای زیبای روی بدنه ‌آن‌ها بیش تر از طبیعت منطقه و شیوه زندگی عشیره‌ ای آن‌ها الهام گرفته است .

تصاویر و معرفی شهرستان پارس آباد اردبیل

عشایر مغان

در گذشته ساخت ورنی در این منطقه رواج زیادی داشته است ، اما متاسفانه گرانی این محصول باعث کم شدن مشتریان شد. هم اکنون ورنی بافان مغان براساس نیاز بازارهای داخلی یا خارجی به تولید آن می‌‌پردازند ، به همین دلیل از تولید این محصول تا حد زیادی کاسته شده است .

شرکت بزرگ کشت و صنعت و دامپروری مغان بزرگترین شرکت در نوع خود در کشور و در خاورمیانه با حجم عملیات زراعی ، دامی و صنعتی در همین شهرستان دایر است .

وجود کارخانه ی قند ، کمپوت سازی ، پنبه پاک کنی ، مرباسازی و کارگاه تولید لبنیات رونق خاصی به این شهرستان داده است .

پوشش گیاهی منطقه بیشتر بصورت علف های مرتع مرغوب می‌باشد و عشایر ائل سئون که بقایای ۳۲ طایفه اصلی اند با حفظ نژاد و سنت های خویش هنوز در دشت مغان به حیات خویش ادامه می‌دهند .

کشاورزی در این منطقه پیشرفته و صنعتی است ,گندم و جو ، سویا ، ذرت ، برنج، بنشن، چغندر قند، تره بار ،سیب، انار ، پسته ، گلابی و انگور از مهم‌ترین محصولات منطقه هستند . دام داری در این منطقه به صورت سنتی رایج بوده و بیش‌ تر در مناطق اطراف شهرستان دیده می‌شود .

بناهای تاریخی و جاذبه طبیعی پارس آباد :

تپه نادر که از تپه‌های باستانی و تاریخی شهرستان پارس آباد و محل تاج گذاری نادرشاه افشار است ، قلعه‌ های قدیمی متعلق به دوره اشکانیان و پل‌ های تاریخی و قدیمی و گورستان‌ های مربوط به هزاره‌ های پیش از اسلام از مهم‌ ترین بنا های تاریخی شهرستان پارس آباد هستند .

رودخانه ارس مهم‌ترین و پرآب‌ترین رودخانه شمالی ایران درمنطقه آذربایجان است از مهم‌ترین جاذبه‌های طبییعی منطقه به شمار می‌آید .

تصاویر و معرفی شهرستان پارس آباد اردبیل

تپه نادری

 

تصاویر و معرفی شهرستان پارس آباد اردبیل

عکس هایی از داخل شهر پارس آباد

 

تصاویر و معرفی شهرستان پارس آباد اردبیل

قلعه اولتان ( اولتان قالاسی )

 

تصاویر و معرفی شهرستان پارس آباد اردبیل

پل تاریخی فیروز آباد

 

تصاویر و معرفی شهرستان پارس آباد اردبیل

کناره های رود ارس

 

منابع :
http://milad-ka.blogfa.com/post-23.aspx
http://fa.wikipedia.org
http://mogane.persianblog.ir/post/4/
http://parsabadnews.mihanblog.com
تیشینه

گردآوری : بیغ بیغ

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تصاویر و معرفی شهرستان پارس آباد اردبیل”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی