تصاویر و معرفی شهرستان سنقر کرمانشاه

مجموعه: شهرهای ایران, گردشگری تعداد بازدید: 2380 تاریخ : ۵ اسفند ۱۳۹۴

اقلیم : سرد
مساحت سنقر : ۲۲۴۲
جمعیت سنقر : ۴۲۳۱۰

سنقر در ۸۵ کیلومتری شمال شرقی استان کرمانشاه واقع است که شامل شهر و دو بخش مرکزی و کلیایی با تعداد ۲۱۶ پارچه روستای ساکن است.

ارتفاع شهرستان از سطح دریا ۱۷۰۰ متر است و بلندترین نقطه استان کرمانشاه محسوب می‌گردد.

این شهرستان دارای موقعیتی کوهستانی و آب و هوای معتدل کوهستانی است و از چهار طرف بین کوهستانهای رشته کوه زاگرس محصور گردیده و از شمال به شهرستان قروه از استان کردستان ، از جنوب به شهرستان صحنه، از شرق به شهرستان اسدآباد از استان همدان و از غرب به شهرستان کامیاران از استان کردستان محدود است.

شهرستان سنقر از نواحی جالب توجه و زیبای استان بشمار می‌رود و در جلگه هموار و زیبایی قرار گرفته و قلّه‌های کوههای آن تا اواخر تابستان از برف زمستانی می‌درخشد.

تصاویر و معرفی شهرستان سنقر کرمانشاه

موقعیت شهرستان سنقر روی نقشه استان کرمانشاه

بخش مرکزی

دهستان آب باریک
روستای سهنله
دهستان باوله
دهستان سراب
دهستان هزارخانی
دهستان گاورود
دهستان پارسینه (فارسینج)

شهرها
سنقر
بخش کلیائی
دهستان آگاهان
دهستان سطر
دهستان کیونانات

پیشینه تاریخی سنقر
سوابق سنقر به اسکان اقوام آریایی مهاجر در غرب کشور بر میگردد . زمانی که همدان سقط الرأس حکومتهای ماد و قبل از آن بوده است شاخه جدا شده از این مرکز به طرف یکی از کانونهای معیشتی قبایل اولیه می‌رفته است و آثار به جا مانده از تمدن ماد تردیدی نیست که سنقر به همان قدمت تمدن حوزه‌های دیرین استان را دارا است. کوه مادیان کوه در شمال شهر منتسب به نام قوم ماد است که این فرض را تأئید می‌نماید. علی هذا می‌توان فرض را بر این نهاد آغاز آبادانی سنقر پس از افول دینور و در زمان حکومت کسی بنام سنقر که در اصل مالک منطقه بوده شروع گردیده است.

سنقر با توجه به داشتن ارتفاعات برفگیر ودره‌های عمیق و چشمه سارهای فراوان، منطقه پر جاذبه ای است و از طرفی با توجه به موقعیت سوق الجیشی آن از قدیم آن را مرکز داد و ستد مناطق وسیعی از منطقه غرب قرار داده است.

در خصوص جاذبه‌های شهرستان به ترتیب و به اختصار می‌توان به نقاط ذیل اشاره نمود.
۱- سراب گزنهله
۲- ارتفاعات دالاخانی و چشمه بسیار زیبای سهیل در ارتفاعات منطقه
۳- باغات سه آسیاب و حاشیه پردرخت رودخانه سنقر چای
۴- دره روستای حسین آباد و قوری چای
۵- حاشیه رودخانه گاورود و بقعه متبرکه امامزاده هادی
۶- دره‌های سرسبز و پر آب دهستان کیونانات که بی شباهت به منطقه پاوه نمی‌باشد
۷-میمون دکانی واقع درپشت کوه سراب گزنهله
۸- سنگ تاریخی و حمام قدیمی روستای قروه در ۶۴ کیلو متری سنقر
۹- بقعه مالک و بقعه متبرکه امامزاده احمد (ع)
۱۰- آثار روستای کلگاه زمان و تپه باستانی روستای کلک و قنات روستای جوکان
۱۱-آثار تاریخی موجود درروستای گلویچ
۱۲- حمام قدیمی روستای دهنو و …

سنقر از نظر آب هوایی

از نظر آب هوایی دارای اقلیمی نیمه خشک و استپی خنک با زمستانهای سرد که تا ۲۸ درجه زیر صفر و تابستانهای معتدل حد اکثر ۳۹ درجه بالای صفر می‌رسد.

مهمترین دشت آن دشت سنقر با وسعت تقریبی ۲۶۰ کیلو متر مربع مساحت شهرستان ۲۳۰۰ کیلو متر مربع و دارای دو بخش و ۸ دهستان و ۲۱۶ روستای دارای سکنه می‌باشد اراضی کشاورزی این شهرستان حدود ۱۳۱ هزار هکتار است که ۲۰۱۵۰ هکتار آن آبی که توسعه رودخانه‌های گاورود و جامیشان و سرابهای گلویج ،گزنهله ، چرمله و بیش از ۵۰۰ دهنه چشمه و قریب ۱۸۰ رشته قنات و ۶۰۰ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق مشروب می‌شود. این شهرستان از قطب‌های مهم دامپروری استان می‌باشد که بیش از ۴۰۰ هزار رأس دام در مراتع منطقه تعلیف می‌شوند که این امر موجب شده است علاوه بر تأمین مصرف داخلی مقدار زیادی شیرو فرآورده‌های دامی به دیگر شهرستانها بویژه کارخانه شیر پاستوریزه کرمانشاه صادر شود.

شرایط آب و هوایی
شرایط آب و هوایی این شهرستان برای پرورش مرغ گوشتی بسیار مناسب و از مناطق مهم استان در جهت تولید گوشت سفید می‌باشدو با دارا بودن بیش از صد واحد مرغداری ، مقدار قابل توجهی گوشت سفید روانه بازارمصرف داخل شهرستان و استان می‌نماید.

ارتفاعات شهرستان سنقر
ناهمواری‌های اطراف شهرستان سنقر کلیایی از نظر چگونگی تشکیل و جنس سنگ‌ها با کوه‌های زاگرس تفاوت دارند بدین معنی که از رشته کوه زاگرس قدیمی ترند و در هنگام چین خوردن و شکل گیری ، تحت تأ ثیر فعالیت‌های آتش فشانی و ماگمایی بوده اند

امروله و کوه معروف سهیل یا دالاخانی که از مرتفع‌ترین کوههای شمال استان کرمانشاه است و داشتن پناهگاهی زیبا برای هزاران کوه نورد درسراسر ایران در تمام فصول سال می‌باشد و کوههای بیروپریشان که حفاظت شده هستند و کوههای سایه علی و پنجه علی با داشتن مناظر زیبا و چشم نواز پذیرای تعـداد زیادی گردشگر از نقاط مختلف می‌باشد و همچنین اماکن مذهبی امامزاده احمد (ع) واقع در مرکز شهر سنقر و امامزاده هادی در روستای یاره گله از مراکز زیارتی در این شهرستان به شمار می‌روند.

شرایط آب و هوائی به موازات دیگر عوامل طبیعی، از مهمترین عوامل مؤثر در شکل گیری زیستگاههای انسانی به شمار می‌آید.

هر گونه دخل وتصرف انسانی در محیط زیست نیز به مقدار زیاد تابع شرایط اقلیمی بوده و با توجه به آن می‌توان قابلیتهای سازگاری انسانی با محیط را ارزیابی کرد و متناسب با آن اشکال مطلوب ساخت‌های فضایی را با ابزار مناسب بوجود آورد.
شهرستان سنقر از نظر اقلیم دارای آب و هوای سرد و ییلاقی است و هوای نقاط مرتفع و سینه کوهها سردتر از دامنه و دشت می‌باشد.

بر اساس تقسیم بندی اقلیمی کوپن (Koppen) این شهرستان دارای اقلیم نیمه خشک و استپی خنک بوده و بطور کلی با تقسیم استان به دو منطقه‌ی سردسیر و گرمسیر این شهر در منطقه‌ی سرد سیر واقع گردیده است.

زمستان آن از آذر ماه شروع شده و تا اواخر فروردین ماه ادامه می‌یابد. ریزش نزولات جوّی در زمستان بصورت برف ودر اواخر زمستان و بهار بصورت باران است. وزش باد شمالی موجب بارندگی در زمستان و تابستان شده و هوا را خنک می‌کند. باد جنوبی هوا را در زمستان معتدل و در تابستان گرم می‌کند.

باد جنوب شرقی از سوی اسد آباد بویژه در فصل پائیز سبب نباریدن باران وخشکی هوا می‌شود. شهر سنقر در تابستان دارای هوای خوش و فرح بخش است. چمن‌های صفائیه (شاهگدار)، نجف آباد و خنجر آباد واقع در این ناحیه در قدیم محل پرورش اسب بوده اند.

زبان مردم سنقر
ساکنان شهر سنقر به زبان تُرکی وکردی تکلم می‌کنند و ساکنان اطراف سنقر و بیشتر جمعیت روستایی، کُرد زبان هستند وبا گویش سورانی و آمیخته ای از لغات گویش کرمانج حرف می‌زنند. در منطقه فعله ـ کُری اهالی از طایفه فعله کُری و درمنطقه کُلیائی، طوایف بیگوند Bigvand ، موسیوند Mousivand ، ورمزیار Varmazyar و صوفیوند Sufivand ساکن هستند.

مرحوم حاج میرزا زین العابدین شیروانی در کتاب «بستان السیاحه » می‌نویسد؛ «به ضم سین وقاف سنقر از مضافات کرمانشاه بوده و کلیه اهالی آن علی اللهی هستند و مقتدای آنها آقا سید عباس است.» در صورتیکه مطلب مذکور هیچگونه اساسی ندارد و برای نمونه حتی یک نفر علی اللهی در سنقر نمی‌توان یافت. و این لهجه ترکی اولین بار توسط ویندفور windfuhr و بعدا به‌ وسیله پرفسور گ. دورفر (استاد زبانهای ترکی دانشگاه گوتینگن آلمان) بررسی و شرح داده شده‌است.

 

تصاویر و معرفی شهرستان سنقر کرمانشاه

خانه ای در روستای ورمقان

 

تصاویر و معرفی شهرستان سنقر کرمانشاه

آبشار گینشاپسند

 

تصاویر و معرفی شهرستان سنقر کرمانشاه

ﺳﺪ ﺳﻠﯿﻤﺎﻧﺸﺎﻩ (شهداء) – عکس از وحید سرحدی

 

منابع :
http://songhorcity.blogfa .com/post/1
بر گرفته از سایت میراث فرهنگی ا ستان کرمانشاه، و برگرفته از اطلاعات فرمانداری شهرستان سنقرکلیایی
http://www.poyaonline.epage .ir/fa/module.content_Page.24-01.html
«بانک اطلاعات تقسیمات کشوری». وب‌گاه رسمی وزارت کشور ایران. بازبینی‌شده در امرداد ۱۳۹۲.
تیشینه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تصاویر و معرفی شهرستان سنقر کرمانشاه”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی