معرفی شهرستان پلدختر+تصاویر پلدختر

مجموعه: شهرهای ایران, گردشگری تعداد بازدید: 1648 تاریخ : ۳۰ مهر ۱۳۹۵

اقلیم : گرم
جمعیت شهرستان پلدختر ۱۳۹۰: ٧۵٣٢٧ نفر

شهرستان پلدختر در جنوب غربی و به فاصله ۱۰۰ کیلومتری خرم آباد واقع  و از شهرستان های استان لرستان است. این شهرستان دارای آب و هوای معتدل در زمستان و تحت تأثیر بادهای گرم خوزستان ، تابستان‌های بسیار گرم دارد. پیشینه تاریخی این منطقه با تاریخ خرم‌آباد پیوند خورده است.

شهرستان پل دختر در حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب باختری شهرستان خرم آباد واقع شده و شهرستان مرزی بین استان‌ لرستان و استان ایلام است. محدوده این شهرستان قبلا از توابع بخش ملاوی خرم آباد بود، اما در حال حاضر خود به یک شهرستان تبدیل شده و مرکز آن شهر پل دختر است.

معرفی شهرستان پلدختر+تصاویر پلدختر

موقعیت شهرستان پل دختر روی نقشه استان لرستان

پل دختر حدود ۴۹ کیلومتر با شهرستان دره شهر از استان ایلام فاصله دارد. نام این شهر ظاهرا از نام پل ویرانه و بزرگ و محکمی که از روزگار ساسانیان به جا مانده گرفته شده است. موارد دیگر در رابطه با پیشینه تاریخی این منطقه در چهارچوب تاریخ خرم آباد قابل بررسی است. مرکز شهرستان در ارتفاع ۶۶۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

این شهرستان دارای آب و هوای معتدل در زمستان و تحت تأثیر بادهای گرم خوزستان ، تابستان‌های بسیار گرم دارد.

آب و هوای آن نسبتا گرم و نیمه خشک است و بیش‌ترین درجه گرما ۴۵ درجه، کمترین دما ۱۵- درجه و مقدار بارش سالانه بطور متوسط ۴۵۰ میلیمتر است.

شهرستان پل دختر از شمال و خاور به شهرستان خرم آباد، از شمال و شمال باختری به شهرستان کوهدشت، از جنوب به استان‌های خوزستان و ایلام محدود می‌باشد. راه اصلی خرم آباد ـ اندیمشک از شهرستان پل دختر می‌گذرد.

از این شهرستان به سوی شمال تا خرم آباد حدود ۱۱۰ کیلومتر و به سوی جنوب خاوری تا اندیمشک حدود ۱۰۲ کیلومتر فاصله است. کشاورزی در این منطقه رواج نسبتا خوبی دارد و آب مورد نیاز برای آن از رودخانه‌ها و چاه‌ها تامین می‌شود.

محصولات کشاورزی این منطقه عبارتند از: گندم، جو، بنشن، تره بار و برنج.اقتصاد پل دختر بر پایه کشاورزی، دام‌داری و صنایع استوار است. فرآورده‌های کشاورزی این استان همراه با فراورده‌های دامی و لبنی جزو صادرات این شهرستان است.

صنایع کارخانه‌ای پل دختر، بیش‌تر‌؛صنایع‌ساختمانی‌است که مصالح‌ساختمانی‌تولید شده آن نیز به دیگر شهرستان‌ها صادر می‌شود. پل‌کلهر یا «مملو»، گورستان چشمک ومقبره حیات‌الغیب از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی و تاریخی شهرستان پلدختر به شمار می‌آیند.

فرآورده‌های کشاورزی این استان همراه با فراورده‌های دامی و لبنی جزو صادرات این شهرستان است. صنایع کارخانه‌ای پل دختر، بیش‌تر؛صنایع‌ساختمانی‌است که مصالح‌ساختمانی‌تولید شده آن نیز به دیگر شهرستان‌ها صادر می‌شود. تالابهای بسیار زیبای پلدختر (۱۳ تالاب)، غار مشهور و باستانی کلماکره، پل‌کلهر، گورستان چمشک و مقبره حیات‌الغیب از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی و تاریخی شهرستان پلدختر به شمار می‌آیند.

معرفی شهرستان پلدختر+تصاویر پلدختر

پل کرودختر در غرب سرطرهان بر روی رود سیمره و در تنگ‌ترین بستر رود ساخته شده است. – پلدختر

معرفی شهرستان پلدختر+تصاویر پلدختر

جاده خرم آباد به سمت پلدختر

معرفی شهرستان پلدختر+تصاویر پلدختر

امامزاده شاه احمد

معرفی شهرستان پلدختر+تصاویر پلدختر

منطقه شکار ممنوع تالابهای پلدختر

 

معرفی شهرستان پلدختر+تصاویر پلدختر

منطقه شکار ممنوع تالابهای پلدختر

 

معرفی شهرستان پلدختر+تصاویر پلدختر

عکاس :M.abdi – آبشار افرینه

معرفی شهرستان پلدختر+تصاویر پلدختر

عکاس :Mauro – پل معمولان

 

منابع :
http://www.sh-0 .ir/
http://parsology.blogfa .com/
http://university-pol.blogfa .com/
http://www.aftabir .com/

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “معرفی شهرستان پلدختر+تصاویر پلدختر”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی