تصاویر و معرفی شهرستان رشت

مجموعه: شهرهای ایران, گردشگری تعداد بازدید: 1078 تاریخ : ۳۰ فروردین ۱۳۹۵

اقلیم : معتدل
نام قدیم رشت : دارالمرز
مساحت : ۲۱۲۷۲
جمعیت : ۹۱۸۴۴۵

شهرستان رشت مهمترین بزرگترین و پرجمعیت‌‌ترین شهرستان استان گیلان میباشد. این شهرستان ازشمال به دریای خزر و بندر انزلی ، از جنوب به شهرستان رودبار ، از شرق به شهرستانهای سیاهکل و آستانه اشرفیه و از غرب به شهرستانهای فومن ، صومعه سرا و شفت منتهی میشود.

تصاویر و معرفی شهرستان رشت

موقعیت شهرستان رشت روی نقشه گیلان

شهرستان رشت با توجه به شرایط جغرافیایی ،اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی و سیاسی ـ اداری دارای ویژگیهای مهمی است ، همانطوریکه متذکر شدیم این شهرستان به جهت موقعیت جغرافیایی ( واقع شدن در جلگه مرکزی و وسعت زیاد آن، حاصلخیزی خاک و اراضی ، مهمترین منطقه تولید و کشت برنج است ) و موقعیت ارتباطی ( واقع شدن بر رسر راه تهران ، قزوین ، انزلی ، آستارا از یک سو و مسیرجاده اصلی گیلان به مازندران و شرق گیلان از سوی دیگر ) و موقعیت سیاسی ـ اداری ( واقع شدن شهر رشت بعنوان مرکز استان گیلان در این قسمت ) و رونق اقتصادی و گسترش شهرهای صنعتی و ایجاد کارخانه‌های صنعتی و به تبع آن افزایش فعالیتهای زراعی ـ تجاری دارای اهمیت می‌باشد در این شهرستان بنابر این بررسی و مطالعه فرهنگی واجتماعی آن از دیدگاه مردم شناسی بسیار مهم و ضروری است.

این شهرستان شامل ۶ بخش : مرکزی ، خمام ، خشکبیجار ، سنگر ، کوچصفهان و لشت نشاء و ۱۸ دهستان و ۲۹۶ آبادی ، که ۲۹۴ آبادی آن دارای سکنه و ۲ آبادی آن خالی از سکنه است. جمعیت شهرستان طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ ، ۹۱۸۴۴۵ نفر بوده است که تراکم نسبی آن ۴۳۰ نفر درهر کیلومتر مربع است که از این تعداد ۷/۶۸ درصد آنها شهر نشین هستند ، همچنین ۳۲% کل جمعیت استان به این شهرستان تعلق دارد.

مردم آن آریایی نژاد و به زبان فارسی وگویش گیلکی سخن می‌گویند در این شهر عده ای ارامنه و یهودی هم اقامت دارند در گذشتهعده ای یونانی نیز به سبب رونق تجارت نخ نوغان و نوغانداران به گیلان کشانده شده بودند که اکنون کسی از آنها باقی نمانده ، ارامنه ، کلیسائی در رشت دارند و درگذشته بیشتر صاحب مدرسه سالن تئاتر بودند.

ساکنان شهرهای این شهرستان عمدتاً به مشاغل خدماتی ، تجاری و صنعتی مشغول هستند و شالیکاری نیز از عمده فعالیتهای روستاییان این خطه می‌باشد. در بخش کشاورزی ، این ناحیه از مستعدترین مناطق استان و کل کشور محسوب می‌شود.

شهرستان رشت با توجه به شرایط جغرافیایی،اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و سیاسی- اداری دارای ویژگیهای مهمی است.

همانطوریکه متذکر شدیم این شهرستان به جهت موقعیت جغرافیایی ( واقع شدن در جلگه مرکزی و وسعت زیاد آن، حاصلخیزی خاک و اراضی و مهمترین منطقه کشت و تولید برنج)، موقعیتارتباطی ( واقع شدن بر سر راه قزوین- تهران و بندرانزلی- آستارا از یک سو و مسیر جاده اصلی گیلان به مازندران و شرق گیلان از سوی دیگر)، موقعیت سیاسی- اداری ( واقع شدن شهر رشت بعنوان مرکز استان گیلان)، رونق اقتصادی و گسترش شهرهای صنعتی و ایجاد کارخانه‌های صنعتی و به تبع آن افزایش فعالیتهای زراعی- تجاری دارای اهمیت می‌باشد. بنابراین در این شهرستان بررسی و مطالعه فرهنگی و اجتماعی آن از دیدگاه مردم شناسی، بسیار مهم و ضروری است.

زبان مردم رشت

در شهر رشت لهجه‌های گوناگون از گویش بیه‌پس از زبان گیلکی رایج است. برخی گیلکی را به نام پهلوی خوانده‌اند. حمداله مستوفی قزوینی می‌نویسد: «در گشتاسفی که بخشی‌ست در مجاورت دریای خزر و نزدیک «سالیان»، زبان‌شان به پهلوی به جیلانی (گیلانی) باز بسته‌است.». مستوفی پهلوی را شبیه و وابسته به گیلکی می‌داند. زبان رسمی جلسات شورای شهر رشت گیلکی است.

قومیت

قاطبه مردم شهر رشت گیلک هستند. گیل به زبان پهلوی «گل=Gel» و به تازی «الجیل» ثبت شده‌است، در نیمه اول قرن میلادی از طرف «کاپوس پلینوس» با نام «گلای Gelaee» معرفی شده‌است. خودزکو در کتاب تاریخ گیلان، به نقل از پلین-و-دوسنت کروآ و دنیس لوپری یه ژت قوم گیل را از اخلاف کادوس قدیم معرفی می‌کند. که از زمان ژوستینین امپراطور روم پس از دفع حمله آماردها بر ارتفاعات شرقی گیلان مسلط شده‌اند. درباره سلاح این قوم نیز گفته‌است عبارت بود از سپر و نیزه و شمشیری که از شانه آویزان می‌شد و سه زوبین و یک خنجر که به دست چپ می‌گرفتند. اریستوفن اقوام جنوب خزر را چنین معرفی می‌کند: از شرق به غرب هیرگانیان – مردها – اناریاکان – کادوس – البانی – کاسپی – اوتیان. استرابن، جغرافیدان عهد قدیم که در فاصله ۴۰ قبل از میلاد تا ۴۰ بعد از میلاد می‌زیسته و در کتاب ۱۱ فصل ۸ خود آورده‌است که: در نواحی شمالی کوه «پراخواتراس=همان سلسله البرز که حائل بین نجد ایران و گیلان و مازندران است» اقوام گلای Gelaee و کادوس Cadusi و ماردی و بعضی قبایل گرگانی زیست می‌کنند. و بدین ترتیب جایگاه گیل – گیلان را نشان می‌دهد.

شهر رشت بعنوان مرکز استان گیلان تقریباً در مرکز جلگه گیلان، در وسیعترین بخش دلتای رودخانه سفید رود با ارتفاع متوسط ۸ متر از سطح دریاهای آزاد و در ۳۳۰ کیلومتری شمال باختری تهران و در انتهای راه کناره اصلی دریای خزر و در مسیرراه اصلی درجه یک قزوین به بندر انزلی واقع شده است. دو شاخابه از سفید رود بنامهای ۱- سیاهرود ۲- گوهر رودبار از دو سوی خاور و باختر شهر رشت روان هستند وسرانجام به مرداب انزلی می‌ریزند.

 

تصاویر و معرفی شهرستان رشت

تالاب عینک – عکاس : ninibobo

تصاویر و معرفی شهرستان رشت

خانه تاریخی قدیری

 

تصاویر و معرفی شهرستان رشت

پارک دانشجو

 

تصاویر و معرفی شهرستان رشت

سد تاریک

 

تصاویر و معرفی شهرستان رشت

باغ محتشم

تصاویر و معرفی شهرستان رشت

پل خشتی لوشان

 

تصاویر و معرفی شهرستان رشت

سد سقالکار – عکاس :امین نعمتی

 

تصاویر و معرفی شهرستان رشت

موزه‌ی میراث روستایی گیلان – عکاس :Ali Majdfar

 

تصاویر و معرفی شهرستان رشت

کاروانسرای لات

 

تصاویر و معرفی شهرستان رشت

آرامگاه میرزا کوچک خان – عکاس :rezaoliver

تصاویر و معرفی شهرستان رشت

عمارت کلاه فرنگی

تصاویر و معرفی شهرستان رشت

پارک جنگلی سراوان

 

تصاویر و معرفی شهرستان رشت

خانه میرزا کوچک خان جنگلی

 

 

منابع :
http://www.guilan.ac .ir/intc/index.php?page=info&a=00845
http://www.gchto .ir/main/pages/myrf6cc-astan-6afilan/rsht.php
http://www.aftabir .com/lifestyle/view/87103
http://aryaadib.blogfa .com/post-550.aspx
تیشینه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تصاویر و معرفی شهرستان رشت”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی