تصاویر و معرفی شهرستان رضوانشهر گیلان

مجموعه: شهرهای ایران, گردشگری تعداد بازدید: 2188 تاریخ : ۲۸ فروردین ۱۳۹۵

اقلیم : معتدل
نام قدیم : رَزوَند یا رزونده یا رزوندی

شهرستان رضوانشهر در شمال غربی استان گیلان، بین سواحل دریای خزر و رشته کوه‌های تالش قرار دارد که از دوبخش جلگه ای و کوهستانی تشکیل گردیده است، رضوانشهر بین شهرستان‌های تالش، بندرانزلی، صومعه سرا، ماسال و خلخال واقع شده است. زبانهای رایج در این شهرستان شامل زبان تالشی وگیلکی است که زبان تالشی در منطقه کوهستانی تکلم می‌شود وزبان منطقه جلگه ، گیلکی می‌باشد.

 تصاویر و معرفی شهرستان رضوانشهر گیلان

تاریخچه شهرستان رضوانشهر
نام اصلی رضوان‌شهر، رَزوَند یا رزونده یا رزوندی (rezvandi) بوده‌است که بعداً به صورت رضوان‌ده و رضوان‌شهر درآمد. این محل تا سال‌های ۱۳۰۰ خورشیدی چندان رونقی نداشت.در دوران انقلاب جنگل، جاده موسوم به شاه‌عباسی بازسازی و بهره‌برداری دوباره شد. این جاده با گذر از رضوان‌ده، گسگرات را به آبادی ساحلی شفارود پیوند می‌داد.

پیرامون سال ۱۳۱۵ نیز جاده بندر انزلی به آستارا ساخته شد و درست در محل کنونی رضوانشهر جاده شاه‌عباسی را قطع نمود.چهارراهی که به این‌صورت پدید آمد محلی شد برای ایست مسافران و حمل بار و بنه آنان . زمین‌های این محل هم‌اینک نیز با نام چهارراه شهرت دارند.

این شهرستان ، قبلاَ در محدوده‌ی ولایت معروف به خمسه‌ی توالش قرار داشت و تالشدولا خوانده می‌شد . مقرّ حکام تالشدولا آبادی پونل بود . مرکز کنونی این شهرستان شهر رضوانشهر می‌باشد. این شهر را قبلاً چهار راه و یا چهار راه رضوانده می‌خواندند.

اطلاق نام چهار راه بر آبادی یادشده به این سبب است که بنای آن به سال ۱۳۱۷ بر می‌گردد، پیش از آن زمان جاده ای موسوم به شاه عباسی از رشت و گسکرات می‌آمد و با عبور از محل رضوانده به ساحل شفارود امتداد می‌یافت. در سال ۱۳۱۷ جاده دیگری در مسیر بندر انزلی به آستارا احداث شد ، آن جاده در محل رضوانده جاده شاه عباسی را قطع نمود و تقاطع چهار راهی پدید آمد که تدریجاً اهمیت اقتصادی یافت و نخستین بناهای تجاری و مسکونی در اطراف آن چهار راه ساخته شد.
به این ترتیب می‌بینیم که تاریخ پدید آمدن شهر رضوانشهر از حدود ۶۰ سال تجاوز نمی‌کند . سابقه‌ی تاریخی و مدنی این شهرستان بسیار طولانی ا ست. موقعیت چنان آمد که حوزه‌ی جغرافیایی شهرستان رضوانشهر که شامل دو بخش گیل دولا و تالش دولا می‌باشد، قبلاً یکی از بلوکات پنجگانه‌ی سرزمین تالش ایران بود و به نام تالشدولا شهرت داشت. محدوده‌ی این بلوک در تقسیمات جدید نیز حفظ گردید و اکنون شهرستانی ا ست مشتمل بر دو شهر به نام‌های رضوانشهر و پره سر ، یک شهرک به نام ولیعصر چوکا و پنج دهستان و ۱۱۰ آبادی با جمعیت بیش از ۲۰ خانوار. این شهرستان که همچون مرواریدی در آغوش صدف دریای کاسپین و کوهستان وجنگل قرار دارد ، از سوی شمال به دریای کاسپین و شهرستان تالش ، از جنوب به صومعه سرا و ماسال ، از شرق به بندر انزلی و از غرب به شهرستان خلخال محدود است.

طول شهرستان رضوانشهر از شمال باختری به جنوب خاوری ، ۲۳۵ کیلومتر و پهنای آن ، از ۲۵ تا ۱۰۵کیلومتر تغییر می‌کند . رشته کوههای البرز با ارتفاع متوسط۳۰۰۰  متر، همانند دیواری در باختر و جنوب گیلان کشیده شده و این منطقه جز از راه دره منجیل ، راه شوسه دیگری به فلات ایران ندارد. کمترین فاصله کوه از دریای خزر ( در حویق ) نزدیک به۳ کیلومتر و بیشترین فاصله آن از دریا ( در امام زاده هاشم ) حدود ۵۰ کیلومتر است.این استان ، از شمال به دریای خزر و کشورهای مستقل آذربایجان ، از غرب به استان اردبیل ، از جنوب به استان زنجان و قزوین و از شرق به استان مازندران محدود می‌گردد.

جاذبه‌های طبیعی رضوانشهر

به علت نوع پوشش گیاهی و آب و هوا ، این شهرستان دارای جاذبه‌های گردشگری و توریستی فراوانی می‌باشد .در این شهرستان در هرفصل از سال با طبیعت زیبا و خیره کننده ای روبرو می‌شویم . از یک سو گستره دل انگیز شالیزاران و دریای نیلگون کاسپین و از سوی دیگر جنگل‌های انبوه و مراتع سبز ییلاقات . بعضی نقاط خاص در این گستره عبارتند از :
آبشار ویسادار این پدیده طبیعی زیبا در کیلومتر ۱۵ مسیر جاده ای که شهر پره سر را به
ییلاق برین و برزکو مرتبط می‌کند واقع است .
سواحل ماسه ای مشهور تازه آباد ، شفارود و نوکنده .
جاده پونل به ییلاق ارده و زندانه و دشت دومن که از کناره رودخانه خروشان شفارود و آغوش جنگل‌های انبوه امتداد دارد

بازار‌های هفتگی رضوانشهر

در طول هفته یک بازار هفتگی در شهرستان رضوانشهر دایر می‌شود و آن هم در روز چهار شنبه است. در شهر پره سر هم در روز سه شنبه بازار هفتگی برگزتر میشود. این بازار‌های سنتی که برای اهالی روستاهای پیرامون هم محل دیدوبازدید و هم محل دادو ستد می‌باشد ، محل مناسبی برای تهیه فراورده‌های دامی ، زراعی و صنعتی منطقه برای سوغات است .

اماکن اقامتی و تفریحی

در این شهرستان با وجود زیبایی‌های کم نظیر طبیعی و جاذبه‌های فرهنگی متنوع که می‌تواند هر دیاری را تبدیل به یکی از قطب‌های گردشگری بکند ، سرمایه گزاری لازم برای جذب اقامت و رفا گردشگر نشده است .
امکانات موجود در این زمینه عبارت است از :

هتل و آسایشگاه معلم واقع در پونل
خانه معلم واقع در شهر رضوانشهر
مهمان پذیر و سفره خانه‌های روستای دلگشای درون واقع در مسیر جاده پونل به ییلاقات . و مجتمع اقامتی ساحل تازه آباد .

محصولات کشاورزی رضوانشهر
اقتصاد شهرستان زیبای رضوانشهر بر پایه کشاورزی، دامداری است و مردم مهربان و زحمتکش این شهر از این راه امرارمعاش می‌کند. مهم‌ترین محصولات کشاورزی رضوانشهر: برنج، گندم، جو و ذرت می‌باشد. پرورش دام به دلیل دارا بودن مراتع مناسب (۲۲ هزار هکتار در شهرستان رضوانشهر) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

 

تصاویر و معرفی شهرستان رضوانشهر گیلان

پل آجری پونل – عکاس : amir gholami

 

تصاویر و معرفی شهرستان رضوانشهر گیلان

آبشار ویسادار

گردشگری گیلان,دیدنی های روضانشهرمکانهای زیبای گیلان,شهرهای زیبای ایران

 

تصاویر و معرفی شهرستان رضوانشهر گیلان

رودخانه شفارود – عکاس : عمادیان مهر

 

 

منابع :
http://rashtpic.mihanblog .com
http://rezvanshahr.gilan .ir/71
http://www.rezvancity.blogfa .com
تیشینه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تصاویر و معرفی شهرستان رضوانشهر گیلان”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی