تصاویر و معرفی شهرستان ساری

مجموعه: شهرهای ایران, گردشگری تعداد بازدید: 1096 تاریخ : ۱ خرداد ۱۳۹۵

اقلیم : معتدل
نام قدیم : طوسان سیاه
جمعیت ساری ۱۳۹۰ : ۴۷۸۳۷۰ نفر

ساری، مرکز استان مازندران است که مهم‌ترین منطقه‌ی استان به شمار آمده و یکی از جذاب‌ترین و زیباترین مناطق شمالی کشور ایران محسوب می‌شود.

شهرستان ساری از شمال به دریای مازندران، از مشرق به شهرستان نکاء از جنوب به استان سمنان و از مغرب به شهرستان‌های جویبار، قائمشهر و سواد کوه محدود است.

تصاویر و معرفی شهرستان ساری

موقعیت شهرستان ساری روی نقشه استان مازندران

ساری مرکز استان مازندران از جمله شهرهای بزرگ طبرستان و مرکز فرمانروایی اسپهبدان بود. دکتر « سید حسن حجازی کناری » در کتاب « نام‌های باستانی مازندران »، ساری را محل سکونت گروهی از آریایی‌های مهاجر می‌داند و معتقد است به حدس نزدیک به یقین ساری باید کلمه ای به صورت سری آریه یا( ساآریه) بوده باشد. این دو نام ، در زبان فارسی به ترتیب سروری کردن = آسودن گاه = آسایشگاه = محل استقرار و آسودن معنی می‌دهد . عبارت دیگر ساری محل استقرار و آسایش آریایی‌ها بوده و همین نام طی هزاران سال به صورت ساری در آمده است.با تسلط سلوکیان و تحت تاثیر فرهنگ یونانی ساری به سیرینکس بدل شد. سکه هایی از زمان اشکانیان با ضرب سیرینکس باقی مانده از این ایام است. در زمان سلسله ساسانی سیرینکس به سارویه و بعد از سقوط این دولت و ورود اعراب به ساریه و بعد از قرن چهارم به ساری تغییر نام یافت. مقدسی در سال ۳۷۵ ه.ق. درمورد شهر سارویه می‌نویسد: محل پرجمعیتی است که در آنجا پارچه فراوان می‌بافند و بازارهای آن مشهور بود. دارای حصار کوچک و خندقی بود و یک مسجد جامع داشت. شهر ساری در طول تاریخ صدمات فراوان دید که غارت شهر در زمان سلطان محمد خوارزمشاه و حمله مغولان از آن جمله است . لشکریان امیر تیمور تمام شهر را ویران و مردم آن را قتل عام کردند. این شهر در طول تاریخ خود به ویژه دوره اسلامی همواره مرکز سیاسی و اداری مازندران بود.

 

بنای اولیه این منطقه را به طوس نوذر نسبت می‌دهند که در قرن اول هجری به دست فرخان بن دابویه از ملوک گاوباره تجدید بنا شده است. شهرستان ساری از طبیعتی گیرا، جذاب و بسیار ارزشمند برخوردار بوده و همواره مورد نظر حکام محلی قرار داشته است. به همین لحاظ عمارت‌ها و کاخ‌های قدیمی در کنارطبیعت جذاب این منطقه مهم‌ترین بناهای دیدنی این منطقه را تشکیل می‌دهند. اساس اقتصاد این منطقه را کشاورزی، دام‌داری و صنایع دستی تشکیل می‌دهند. ازمهم‌ترین صنایع دستی ساری می‌توان حصیربافی، قالی‌بافی، گلیم‌بافی، ابریشم‌بافی، پارچه بافی، ظروف سفالی، ظروف چوبی، مجسمه‌های‌چوبی، زیلو و جاجیم بافی رانام برد. سواحل زیبای دریای مازندران، آبشارداراب کلا، پارک جنگلی میرزا کوچک خان، پارک‌جنگلی شهیدزارع، پناه‌گاه حیات وحش دست تاز،رودخانه‌های متعدد،غارهیلدو ومجموعه تالابی سراندون و بالندون مهم‌ترین مناطق طبیعی و دیدنی این منطقه راتشکیل می‌دهند. آب انبار میرزا مهدی، آب انبار نو، امام زاده عباس، امام زاده یحیی، امام زاده‌های قاسم، گنبد سرت، فخرالدین،امام زاده عیسی بن کاظم و بقعه شاطرگنبد ، برج رسکت، برج سلطان زین العابدین و مجموعه کاخ‌های فرح آباد نیز از جمله مهم‌ترین مکان‌های تاریخی و دیدنی این منطقه به شمار می‌آیند.

پیشینه تاریخی شهر ساری
شهر ساری از جمله شهرهای باستانی استان مازندران است. در نقشه‌های جغرافیایی زمان هخامنشیان تنها یک شهر در کنار دریای خزر مشاهده می‌شود و نام آن زادکارتا است ومکان تاریخی شهر زادکارتا دقیقاً با جایگاه کنونی ساری همخوانی دارد. گرچه برخی محققین بنیاد شهر ساری را از اقدامات فرخان بزرگ می‌دانند، ولی با مرور تاریخ مازندران می‌توان باور داشت که ساری کنونی بر روی لایه‌های شهری ساخته شده که از قرون ماقبل از اسلام مرکز ایالت شمالی ایران بوده است. ساری پایتخت فرمانفرمایان آل طاهر و پادشاهان آل علی بن حسن و محمد زید در قرن سوم و تا سال ۶۳۵ هجری هم مرکز آل باوند بود. دیوارهای ساری در سال ۱۷۹ هجری به وسیله عبدالملک بن مقفع مرمت شد. شهر ساری را روسها در سال ۲۹۸هجری قمری آتش زدند و در سال ۳۲۵ هجری قمری شهر از سیل آسیب سخت دید به طوریکه مردم آن مجبور شدند به کوهها پناه ببرند.
ساری در قرن هفتم هجری توسط مغولان صدمه بسار دید بطوریکه وقتی حمد ا.. مستوفی در مورد این شهر می‌نوشت این شهر تقریباً ویرانه بود. در سال ۷۶۹ هجری تا ۷۷۷ هجری قمری سیدکمال الدین قوام الدین مرعشی دیواری دور شهر ساخت و آنرا با خندقی عمیق محصور کرد. و در درون دیوار قله ای و قصری بر پا ساخت و شهر را دوباره بنا کرد. در سنه ۷۹۵ هجری قمری لشکر امیر تیمور شهر را غارت کردند و فاتح مزبور به قتل عام اهالی فرمان داد و شهر در دوره حاکم جدید که جمشید بن قارن غوری نام داشت از لطمه بهبود یافت و پایتخت مازندران باقی ماند. بنابراین ساری از جمله شهرهایی بوده که از دوران بسیار طولانی مسکون بوده و مرکز هسته اولیه شهر ساری بافت قدیم شهر بوده است.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
بنای ساری، مرکز استان مازندران را به طوس نوذر نسبت می‌دهند که در قرن اول هجری به دست فرخان بن دابویه از ملوک گاوباره تجدید بنا شده است. ساری بعد از «اسپهبدان» نیز تقریبا تا به امروز مرکز مازندران بوده و فرمانروایان طاهری، زیدی و آل باوند تا سال ۶۳۵ هجری در آن جا حکومت کرده اند. مسجد بزرگ ساری اولین بنایی بود که مسلمین توسط ابوالخصیب، نخستین حاکم عباسی طبرستان، در سنه ۱۴۰ هـ . ق احداث کرده و سپس در همان جا مسجد جامع شهر را نیز بنا نمودند. بنای این مسجد در زمان هارون الرشید و به وسیله یحیی بن یحیی شروع و توسط مازیاربن قارن تمام شد. این شهر در سال ۲۹۸ هجری توسط اقوامی که از دریای مازندران و سواحل آن هجوم آورده بودند به آتش کشیده شد و در اوایل قرن چهارم نیز در اثر سیل صدمات بسیار دید و خراب شد. ساری درزمان سلطان محمود خوارزم شاه و نیز بعد از آن، در حمله مغول آسیب بسیار دید و در زمان مستوفی، شهر تقریبا ویرانه بود. حسام الدوله اردشیر، در«دولت آباد» یا «اترابن» قصری ساخت که احتمالا تپه‌های سنگر در دهکده های«لیمون» و«دولت آباد»، آثار خرابه‌های آن قصر باشند. در دوره صفویه – در زمان شاه عباس اول بناهای مهمی در ساری بنا کردند. هنگامی که زندیه، طبرستان را فتح کردند، مرکز طبرستان، از ساری به «بارفروش»( بابل کنونی) منتقل شد. در دوره آقامحمد خان قاجار (۱۲۰۰-۱۲۱۱ هـ . ق) مرکز مازندران مجددا از بار فروش به ساری منتقل گردید. به همین جهت به آبادی و عمران آن کمک شد. زلزله سال ۱۲۰هـ . ق عده زیادی از سکنه آن را به دیار عدم فرستاد و شهر بیش از پیش رو به ویرانی نهاد. در دوران اخیر با عبور راه آهن از کنار شهر و احداث خیابان‌ها و ساختمان‌های دولتی بار دیگر ساری رو به آبادانی نهاد و امروزه یکی از شهرهای زیبای استان مازندران و شمال کشور است.

مشخصات جغرافیایی ساری
ساری درجلگه پهناوری قرار دارد که از سوی شمال در ۳۸ کیلومتری دریای مازندران و از سوی جنوب در ۲۵ کیلومتری کوه‌های البرز واقع است. مرکز شهرستان ساری، در۲۷۰ کیلومتری شمال خاوری تهران و در مسیر راه اصلی تهران – گرگان واقع شده است. ساری از نظر جغرافیایی در ۵۳ درجه و ۵ دقیقه‌ی درازای خاوری و ۳۶ درجه و ۳۴ دقیقه‌ی پهنای شمالی و ۴۰ متری از سطح دریا قرار دارد و از شمال به دریای مازندران، از جنوب به کوه‌های البرز، از خاور به شهرستان نکا و بهشهر و از باختر به شهرستان‌های جویبار و قائم شهر و سوادکوه محدود می‌شود. رود تجن از خاورساری گذشته و با ادامه جهت به سوی شمال در نزدیکی فرح آباد به دریای مازندران می‌پیوندد. از آن جا که ساری مرکز استان بوده و راه آهن سراسری تهران – بندرترکمن از جنوب آن می‌گذرد، گسترش فراوانی یافته است.ساری از شمال خاوری به استان خراسان، از باختر به سوادکوه، جویبار و قائم‌شهر و از جنوب به سمنان محدود می‌شود. بر اساس سرشماری سال ۱۳۷۵جمعیت ساری بیش از ۸۰۶و۴۲۳ نفر بوده که از این رقم بیش از ۸۸۲و ۱۹۵ نفر جمعیت مرکز شهرستان هستند.

صنایع و معادن
در شهرستان ساری صنایع رونق زیادی دارند. ازعمده‌ترین صنایع شهرستان ساری می‌توان: صنایع غذایی، صنایع چاپ و انتشار، صنایع اشیاء کائوچویی، صنایع تهیه اشیاء فلزی، صنایع نساجی، صنایع چوب، صنایع چرم سازی، صنایع شیمیایی، صنایع غیر فلزی معدنی، پنبه، روغن‌نباتی، آرد، شیر پاستوریزه و مشتقات آن را نام برد.از معادن این منطقه اطلاعات مستندی در دست ما نیست.

کشاورزی و دام داری در ساری
کشاورزی و دام‌داری اساس اقتصاد مردمان منطقه ساری را تشکیل می‌دهند. ساری به علت خاک حاصل خیز و آب کافی از کشاورزی خوبی برخوردار است. آب کشاورزی از رودخانه ها، چشمه‌ها دره‌ها و چاه‌های ژرف تأمین می‌شوند. محصولات عمده کشاورزی این شهرستان گندم، جو، برنج، پنبه، توتون، ذرت، تره بار، مرکبات و دانه‌های روغنی است. به علت مجاورت با دریا محصولات دریایی این شهرستان نیز قابل توجه بوده و ماهی‌گیری در این شهرستان نیز از‌رونق‌بالایی برخوردار است. برنج، پنبه، گندم، روغن نباتی، توتون، مرکبات، تره بار، تولیدات پلاستیکی، مصنوعات چوبی و ماهی صادرات شهرستان ساری را تشکیل می‌دهند.

مسیرهای دسترسی به این منطقه عبارتند از:
– ساری – گرگان به درازای ۱۳۲ کیلومتر
– آزادراه ساری – قائم شهر به درازای ۱۶ کیلومتر به سوی باختر و از قائم شهر دو راه اصلی، یکی به سوی جنوب جاده فیروزکوه و دیگری به باختر و جنوب باختری ساری – آمل و از آن جا جاده هراز تا تهران
– آزاد راه ساری – دریای مازندران به درازای ۲۸ کیلومتر
– مسیر ساری – چهاردانگه به سوی جنوب خاوری به درازای ۷۰کیلومتر

تصاویر و معرفی شهرستان ساری

عکاس : majid nozari – آبشار اوبن

تصاویر و معرفی شهرستان ساری

بوستان نیلوفر آبی

 

 

تصاویر و معرفی شهرستان ساری

روستای تیلک

تصاویر و معرفی شهرستان ساری

روستای اسکارد

تصاویر و معرفی شهرستان ساری

دریاچه الندان

تصاویر و معرفی شهرستان ساری

مسجد فرح آباد

تصاویر و معرفی شهرستان ساری

برج رسکت

تصاویر و معرفی شهرستان ساری

برج سلطان زین العابدین

تصاویر و معرفی شهرستان ساری

تالاب حمید آباد

تصاویر و معرفی شهرستان ساری

عکاس : Alireza Damadzadeh – دریاچه چورت

 

تصاویر و معرفی شهرستان ساری

عکاس : movahedi – روستای پاجی و میانا ( پاجمیانا )

منابع :
http://sari0151.blogfa .com
http://saruyeh.persianblog .ir
http://ostanemazandaran.tebyan .net/viewPost.aspx?PostID=202184

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تصاویر و معرفی شهرستان ساری”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی