تصاویر و معرفی شهرستان سیاهکل گیلان

مجموعه: شهرهای ایران, گردشگری تعداد بازدید: 2419 تاریخ : ۲۸ فروردین ۱۳۹۵

اقلیم : معتدل
جمعیت سال ۱۳۹۰ : ۴۷۰۹۶

سیاهکل دارای سابقه تاریخی درخشانی است، خاستگاه یکی از قدرتمندترین سلسه‌های حکومتی ایران به نام آل بویه است که به عنوان پناهگاه شیعیان مشهور بوده، دانشمندان زیادی را نیز به جامعه ایرانی تحویل داده است .

سیاهکل، شهرستان سرسبزی است خفته در پای قله سرکش درفک که جنگلی انبوه همچون نگین انگشتری، آن را دربرگرفته است. این منطقه با تاریخ پْرفراز و نشیبش، با تحولات فراوانی روبه‌رو گردیده و هم‌اینک در جوار منطقه‌ای به نام « برفجان » رشد و گسترش یافته است.

شهرستان سیاهکل در ناحیه شرقی استان گیلان واقع شده و از شمال و شمال‌شرقی به لاهیجان، از شرق به لنگرود، از جنوب‌شرقی به املش و رودسر، از جنوب به مازندران، از جنوب‌غربی به رودبار و از غرب به رشت محدود می‌شود.

تصاویر و معرفی شهرستان سیاهکل گیلان

موقعیت شهرستان سیاهکل روی نقشه استان گیلان

همچنین قسمتی از رشته‌کوه البرز، ناحیه بزرگی از جنوب این منطقه را شامل می‌گردد. مهم‌ترین رودخانه‌های جاری در آن، « شیمرود » و « خرارود » است. این منطقه دارای دو ناحیه عمده جغرافیاییِ جلگه‌ای و کوهستانی است. آب‌وهوای ناحیه جلگه‌ای، مرطوب؛ و کوهستانی، نیمه‌مرطوب است.

میزان بارندگی در شهرستان سیاهکل، حدود ۱۴۰۰-۱۰۰۰ میلی‌متر می‌باشد. دستبافت‌های پشمی و تولید سفال، از جمله صنایع دستی آنان است و مهم‌ترین محصولات این ناحیه عبارتند از: برنج، جو، توتون، چای، فندق، سیب‌زمینی، گردو و مواد لبنی.

مهم‌ترین قسمت این شهرستان که دارای پیشینه تاریخی می‌باشد « دیلمان » است و مهم‌ترین روستای آن « اسپیلی » می‌باشد. دیلمان در گذشته وسعت بسیاری داشته و از یک‌طرف به مازندران و از طرف دیگر به قزوین محدود و در قرون چهارم و پنجم هجری‌قمری، مقر حکومت دیلمیان بوده و گیلان یکی از ولایات آن محسوب می‌شده است، امِا پس از انقراض خاندان آل‌بویه و تعرض سرداران محلّی، این سرزمین وسیع کم‌کم کوچک شده، تا امروز که یکی از بخش‌های گیلان به‌شمار می‌آید.
در این‌خصوص، « مقدِسی » در کتاب « احسن التقاسیم » می‌نویسد: « دیلم (دیلمان) دارای پنج کوره (شهرستان) است که از جانب خراسان به قومس (حدود دامغان) محدود شده و گرگان، طبرستان، دیلمان و خزر در میان این نواحی قرار دارد ». از سوی دیگر، « ابن حوقل » تاریخ‌نگار دوره سامانیان نیز در کتاب خود می‌نویسد: « ناحیه دیلم شامل سهل و جبل و سرزمینی بوده که از جنوب تا قزوین و طارم و قسمتی از آذربایجان و بخشی از ری، از مشرق تا طبرستان و دیگر نواحی ری، از مغرب تا قسمتی دیگر از آذربایجان و بلاد آران و از شمال به دریای خزر متّصل و محدود بوده است ».

یوحنّای دیلمی (یکی از حواریون حضرت عیسی مسیح(ع) و صاحب یکی از اناجیل اربعه مسیحیت)، یحیی‌بن زیاد دیلمی (امام کوفیان در علم نحو و متوّفی به سال ۲۰۷ هجری‌قمری) و خاندان آل بویه که از سال ۳۲۵ تا سال ۴۴۷ هجری‌قمری به مدّت ۱۲۲ سال بر فارس، کرمان، عراق عجم و عراق عرب حکمروایی داشته و در ترویج مذهب جعفری کوشش نمودند، اهل این دیار بوده و در زمان حکمرانی ایشان، فقهای بزرگی چون: شیخ مفید، سید رضی، سید مرتضی، شیخ طوسی و ریاضی‌دان و مورخ شهیر، سالار دیلمی در کنف حمایت این خاندان به نشر مذهب تشیع همت گماشته که نشان از علاقه دیلمیان به مذهب جعفری دارد. سیاهکل به جهت پیشینه پْررمزورازِ تاریخی‌اش، از آثار دیدنی و تاریخی بسیاری برخوردار می‌باشد. قومیت اهالی شهرستان سیاهکل، گیلک است و به زبان گیلکی با لهجه بیه‌پیش (شرق گیلان) و گویش دیلمی سخن می‌گویند. مذهب رایج این شهرستان، شیعه اثنی‌عشری است.

هم‌اینک شهرستان سیاهکل با وسعت ۶/۱۰۴۸ کیلومترمربع، دارای ۲ شهر سیاهکل و دیلمان، ۲ بخش مرکزی و دیلمان، ۵ دهستان پیرکوه، دیلمان، توتکی، خرارود و مالفجان و ۲۵۱ پارچه آبادی می‌باشد.

موقعیت جغرافیایی

شهرستان سیاهکل در ناحیه شرقی استان گیلان واقع گردیده این شهرستان از شمال به شهرستان لاهیجان ، ازغرب به شهرستان رشت ،ازجنوب به شهرستان رودبار واز شرق به شهرستان املش ولنگرود محدود است . شهرستان سیاهکل از لحاظ ژئومرفولوژی از دوناحیه عمده کوهستانی وجلگه ای تشکیل شده که ناحیه کوهستانی بخشی از دامنه‌های شمالی رشته کوه البرز است ومهمترین ارتفاعات آن دلفکوشاه نشین است .

 

کشاورزی
شهرستان سیاهکل دارای دو ناحیه عمده جغرافیاییِ جلگه‌ای و کوهستانی می‌باشد. آب‌وهوای ناحیه جلگه‌ای، مرطوب؛ و ناحیه کوهستانی، نیمه‌مرطوب است. میزان بارندگی در شهرستان سیاهکل، حدود ۱۴۰۰-۱۰۰۰ میلی‌متر است که شرایط مناسبی را جهت کشت انواع مختلف محصولات کشاورزی و باغی در اختیار مردم این خطه قرار داده است. در نواحی کوهستانی نیز با توجه به وجود مراتع و چراگاههای سرسبز منطقه دیلمانات دامپروری شغل و منبع اصلی درآمد مردم می‌باشد. در زمینه صنایع به طور سنتی صنایع دستی کماکان بیشترین سهم را به خود اختصاص میدهد از جمله میتوان به دستبافت‌های پشمی و تولید سفال اشاره نمود. از جمله مهم‌ترین محصولات این ناحیه میتوان : برنج، جو، توتون، چای، فندق، سیب‌زمینی، گردو و مواد لبنی را نام برد.

شرایط مناسب مناطق کوهستانی دیلمانات به سبب دارا بودن چراگاههای وسیع جهت دامپروری زمینه مساعدی را جهت سرمایه گذاری سرمایه گذاران در صنت مواد لبنی در شهرستان باعث گردیده که توجه به توسعه این صنعت با توجه به مزیّت نسبی شهرستان بسیار حائز اهمیت می‌باشد. همچنین به دلیل وجود رودخانه‌های پر آب صنعت پرورش ماهیان استخوانی نیز در شهرستان از رونق مناسبی برخوردار می‌باشد. از جمله معادن فعال شهرستان نیز معادن شن می‌باشند که در توسعه و عمران شهرستان نقش به سزایی ایفا می‌نمایند.

لازم به ذکراست که با ایجاد زیرساختهای مناسب جهت سرمایه گذاری در شهرستان ( علی الخصوص شهرک صنعتی ازبرم ) فعالیتهای چشمگیری در زمینه تولید انواع محصولات مصرفی از جمله: مواد لبنی، شیشه ، لوازم برقی، کاغذ و محصولات کاغذی،منسوجات،لاستیک و پلاستیک و سایر فعالیتهای کسب و کار آغاز گردیده که نوید بخش آینده ای درخشان در زمینه رشد و توسعه سرمایه گذاریها در این شهرستان می‌باشد.

تصاویر و معرفی شهرستان سیاهکل گیلان

قلعه گرماور

تصاویر و معرفی شهرستان سیاهکل گیلان

آبشار باباولی

تصاویر و معرفی شهرستان سیاهکل گیلان

ییلاق دیلمان

 

تصاویر و معرفی شهرستان سیاهکل گیلان

روستای میکال

 

تصاویر و معرفی شهرستان سیاهکل گیلان

آبشار لونک

 

تصاویر و معرفی شهرستان سیاهکل گیلان

استخر و پارک پاشوران

 

تصاویر و معرفی شهرستان سیاهکل گیلان

کاروانسرا تی تی

تصاویر و معرفی شهرستان سیاهکل گیلان

جنگل سرسبز دیلمان

 

تصاویر و معرفی شهرستان سیاهکل گیلان

روستای پیرکوه

گردشگری گیلان,سیاهکل,گیلان,تصاویر سیاهکل

منابع:
siahkal.gilan.ir
http://www.ghatreh .com/news/nn18659583
http://www.karkan .ir/post-5430
تیشینه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تصاویر و معرفی شهرستان سیاهکل گیلان”

  1. جدیدترین اخبار
  2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی