تصاویر و معرفی شهرستان سیروان

مجموعه: شهرهای ایران, گردشگری تعداد بازدید: 1505 تاریخ : ۱۷ اسفند ۱۳۹۴

شهرستان سیروان از شهرستان‌های استان ایلام در غرب ایران است. مرکز این شهرستان شهر لومار است. این شهرستان از شهرستان‌های بسیار زیبا و سرسبز استان ایلام است و منابع آبی فراوانی دارد.

این شهرستان از شمال به شهرستان چرداول، از جنوب به شهرستان بدره ، از شرق به استان لرستان و از غرب به شهرستان ایلام محدود می‌شود و دارای دو بخش, چهار دهستان، میباشد. فاصله مرکز شهرستان تا مرکز استان حدودا ۶۰ کیلومتر میباشد.

تصاویر و معرفی شهرستان سیروان

موقعیت سیروان روی نقشه استان ایلام

تقسیمات کشوری سیروان

 • بخش مرکزی شهرستان سیروان
  • دهستان لومار
  • دهستان رودبار

شهرها: لومار

 • بخش کارزان
  • دهستان کارزان
  • دهستان زنگوران

شهرها: —

این شهرستان با انتزاع از شهرستان چرداول در مجموع شامل بخش مرکزی با توابع دهستان لومار و دهستان رودبار، و بخش کارزان با توابع دهستان کارزان و دهستان زنگوران، در ۱۵ مهرماه ۱۳۹۱ توسط هیات وزیران تصویب و ابلاغ شد.

اقتصاد شهرستان سیروان به کشاورزی وابسته است. علاوه بر دامداری، کشاورزی به دومشاهده کامل متن صورت آبی و دیم انجام می‌شود و محصولات کشاورزی مثل برنج، گندم، عدس،جو،نخود، گوجه، انار، خیار، گرمک تولید می‌شود.

یکی از مناطق پر ثمر این شهرستان منطقه عرب رودبار است که سالانه تولید انار زیادی دارد که به دیگر شهرستان‌های استان صادر می‌شود.

رود سیمره نیز از این شهرستان عبور میکند. به علت آبگیری سد سیمره بعضی از روستاهای این شهرستان که در حوضه آبریز سد هستند به زیر آب خواهند رفت.

این منطقه دارای درختان بلوط می‌باشد و کوه‌های بلند این منطقه می‌توان به قلارنگ-سیوان-ریون-چرمین اشاره کرد،که قسمت مرتفع این کوه‌ها به استثناء چرمین پوشیده از برف هستند.

بیشتر مردم شهرستان سیروان کرد زبان هستند که با لهجه کلهری صحبت می‌کنند. مردم روستاهای عرب رودبار (چم شیر، چم روته، داربلوط)به زبان عربی صحبت می‌کنند که به تدریج در حال تغییر و جایگزینی با زبان کردی می‌باشد.

زبان مردم سیروان

اکثریت مردم شهرستان سیروان کرد زبان هستند که با لهجه کلهری تکلم می کنند. در شهرستان سیروان دو ایل عمده زندگی می کنند .

الف-ایل خزل در قسمت شمالی
ب – ایل ریزوند در قسمت جنوبی شهرستان، با این حال مردم روستاهای عرب رودبار (چم شیر، چم روته، داربلوط) به زبان عربی تکلم می کنند که به تدریج در حال منسوخ شدن و جایگزینی با زبان کردی می باشد

تصاویر و معرفی شهرستان سیروان

تنگ سازبن

 

تصاویر و معرفی شهرستان سیروان

منطقه حفاظت شده سرانی

منابع:
http://fa.wikipedia .org
http://servanjadid.blogfa .com
http://www.ichto .ir
http://sirvan-ilam.persianblog .ir

تیشینه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تصاویر و معرفی شهرستان سیروان”

 1. جدیدترین اخبار
 2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی