تصاویر و معرفی شهرستان تالش

مجموعه: شهرهای ایران, گردشگری تعداد بازدید: 5198 تاریخ : ۲۲ اسفند ۱۳۹۴

اقلیم : معتدل
جمعیت تالش : ۱۸۹۹۳۳ نفر (سال ۱۳۹۰)
وسعت شهرستان: ۱۴۲۷ کیلومتر مربع

شهرستان تالش (طوالش) با مرکزیت شهر تالش (هشتپر) بزرگترین شهرستان استان گیلان از لحاظ وسعت بوده که از سمت شمال به آستارا، از شرق به دریاچهٔ خزر ، از غرب به استان اردبیل و از جنوب به رضوانشهر و ماسال محدود می‌شود.

تصاویر و معرفی شهرستان تالش

موقعیت شهرستان تالش روی نقشه استان گیلان

شهرستان تالش بزرگ‌ترین شهرستان استان گیلان می‌باشد.

 • بخش مرکزی شهرستان تالش
  • دهستان ساحلی جوکندان که شامل جوکندان اول و جوکندان دوم است.
  • دهستان طولارود
  • دهستان کوهستانی تالش

شهر: هشتپر

 • بخش کرگان‌رود شمالی
  • دهستان لیسار
  • دهستان خطبه‌سرا

شهر: لیسار

 • بخش اسالم
  • دهستان اسالم
  • دهستان خاله‌سرا
  • دهستان ناو

شهر: اسالم

 • بخش حویق
  • دهستان حویق
  • دهستان چوبر

شهرها: حویق و چوبر.

 

نام آن، « تول – ش (تولش)» بوده است که «تول» به معنی گِل و «ش» پسوند مکان می‌باشد و تولش به معنای گِل خیز است. این کلمه در طی زمان به تالش تبدیل گردیده است.

این شهرستان، دارای یک قسمت کوهستانی است که همان کوههای مرتفع تالش می‌باشد و در جهت شمالی ـ جنوبی کشیده شده است و یک قسمت آن، جلگه ای است که به صورت نوار باریکی بین ناحیه کوهستانی و دریای خزر قرار دارد. مرکز این شهرستان در گذشته، شهر شفارود و سپس کرگانرود بوده است اما در طی جنگ دوم جهانی، متفقین به منظور رساندن قوای کمکی و تجهیزات نظامی به شوروی، با کمک این دولت، جاده ای از طریق انزلی ـ تالش ـ آستارا ایجاد نمودند و در نتیجه شهر کرگانرود مرکز تالش از این جاده به دور مانده و منزوی گردید.
مردم شهر به کنار جاده جدید کوچ نموده و شهری را بنا نمودند و چون در مکان احداث شهر، کاخی با هشت در بزرگ در طرفین وجود داشت و به زبان تالشی، (در) را (بر) می‌گویند شهر جدید را هشتبر نام نهادند که به مرور زمان به «هشتپر» تغییر نام پیدا کرد . کم کم این نام هم عوض شده و آن را تالش نامیدند .

از لحاظ تاریخی این منطقه که جدای از تقسیمات سیاسی کنونی سرزمینهای پهناوری را از جنوب کشور آذربایجان تا درهٔ سفید رود را در بر می‌گیرد جایگاه اقوامی بوده که در متون یونانی کادوس و در کتیبه‌های فارسی باستان ستگوشیه از ان نام برده شده است.تالش نام یکی از تیره‌های آریایی است که سکونت گاه اصلی آن‌ها در البرز باختری از جنوب خاوری جمهوری آذربایجان آغاز شده و تا شمال باختری استان گیلان و همه استان اردبیل ادامه دارد. در استان گیلان زبان خود را حفظ کرده‌اند و بر پایه قانون اساسی جمهوری اسلامی حق آموزش به این زبان را دارند.

زبان مردم این شهر همانطور که از نامش پیداست تالشی می‌باشد.جالب است بدانید در بخش‌هایی از استان خراسان هم به زیان تالشی صحبت می‌کنند. تالش با داشتن آثار باستانی و تاریخی و همچنین جاذبه‌های طبیعی فراوان می‌تواند بستر مناسبی جهت رشد و توسعه صنعت گردشگری میباشد.

از جمله مناطق دیدنی تالش می‌توان به ییلاقهای آق اولر،مریان، سوباتان، ارده و از نقاط زیارتی به بقعه شاه میلرزان واقع در روستای خطبه سرا، بقعه آقا سید احمد نال تربه از نوادگان امام موسی کاظم امام شیعیان واقع در روستای نال تربه، بقعه سلطان سید در مرکز شهر تالش و بقعه سیاه علم خاله سرا در روستای خاله سرا اشاره کرد.

قلعه لیسار معروف به دژسلسال در روستای لیسار که از قلعه‌های مهم دوران اسماعیلیان بوده و همچنین کاخ قشلاقی نصراله خان سردار امجد واقع در داخل شهر تالش که قدمت تاریخی آن مربوط به دوره قاجاریه می‌باشد و کاخ ییلاقی نصراله خان سردار امجد که در روستای مریان آق اولر قرار دارد، از جلوه‌های مهم تاریخی شهر تالش می‌باشند. پارک جنگلی گیسوم تالش با مساحتی حدود ۸۰ هکتار، سواحل دریای گیسوم و جاده جنگلی منتهی به آن دارای منظره‌ای بسیار بدیهی می‌باشد که هر ساله مسافران بسیاری را پذیرا می‌باشد.

تصاویر و معرفی شهرستان تالش

پارک جنگلی گیسوم ( درستکار )

اقتصاد شهرستان تالش متکی بر کشاورزی و دامداری می‌باشد و از محصولات مهم کشاورزی آن می‌توان برنج، گندم، جو، توتون و حبوبات را نام برد.

به علت وجود نواحی کوهستانی در این منطقه، دامداری رونق دارد. در شهرستان تالش در کنار جنگلهای انبوه ، کارخانه مهم چوب بری اسالم قرار دارد که محصولات آن، به صورت تراورس، الوار و تخته، آماده و عرضه می‌گردد و از سرشاخه‌های درختان افتاده در جنگل به صورت هیزم و بمنظور تهیه ذغال استفاده می‌شود. در مسیر جاده آستارا ـ انزلی در شهرستان تالش از برکت همین کارخانه شمار زیادی کارگاه خراطی، مبل سازی، تختخواب سازی، میز و صندلی و درب و پنجره سازی و غیره فعالیت دارند.

از صنایع دستی تالشیان می‌توان جاجیم بافی، گلیم بافی، جوراب بافی و تهیه یک نوع شال از پشم گوسفند را نام برد. تالش از سه جهت به کوههای تالش که ادامه رشته کوههای البرز هستند و از طرف دیگر به دریای زیبای خزر منتهی می‌شود. کشف آثار تمدن ۴۵۰۰ ساله در ییلاق آق اولر تالش جلوه‌های بیشتری به این منطقه خوش آب و هوا داده‌است.

شهرستان تالش یکی از زیباترین شهرهای طبیعی جهان از نظر آب و هوا و پوشش گیاهی و حیوانات ساکن در جنگلهای آن شهرت جهانی دارد. همه ساله جهانگردان زیادی با انگیزه استفاده از فضاها و نمادهای طبیعی تالش به این شهر سفر می‌کنند. از لحاظ مذهبی و وجود ترکیب عقیدتی متفاوت در این شهر ، نیمی از جمعیت آن اهل تسنن هستند.

شالیزارهای تالش با چشم انداز زیبا – کاخ سبز سردار امجد در هشتپر تالش- کاخ میر احمد خان تالشخان اف در لنکران (مرکز تالشخانات در قرن ۱۸و جدا شده از ایران) و جاده گیسوم تالش که همه ساله پذیرای میلیونها ایرانی و جهانگرد می‌باشد دیده می‌شود.

از محصولات تولید شده در تالش می‌توان به برنج، توتون و مرکبات اشاره کرد. این تنوع و فراوانی محصولات سبب شده که تالش بازارهای هفتگی پررونقی داشته باشد. از آن جمله می‌توان به یکشنبه بازار چوبر که اختصاص به معاملات دام دارد، پنجشنبه بازار شاندرمن که در آن انواع نهالها، دست ساخته‌های پشمی و نخی و فراورده‌های محلی مواد غذایی عرضه می‌شود همچنین می‌توان به پنجشنبه بازار هشتپر اشاره کرد که در آن اغلب زنان و مردان با لباسهای محلی حاضر شده و محصولات منطقه‌ای خود شامل برنج، انواع سبزیها و میوه‌های درختی را به فروش می‌رسانند.

تالش از سه جهت به کوههای تالش که ادامه رشته کوههای البرز هستند و از طرف دیگر به دریای زیبای خزر منتهی می‌شود. کشف آثار تمدن ۴۵۰۰ ساله در ییلاق آق اولر تالش جلوه‌های بیشتری به این منطقه خوش آب و هوا داده‌است.

شهرستان تالش یکی از زیباترین شهرهای طبیعی جهان از نظر آب و هوا و پوشش گیاهی و حیوانات ساکن در جنگلهای آن شهرت جهانی دارد.همه ساله جهانگردان زیادی با انگیزه استفاده از فضاها و نمادهای طبیعی تالش به این شهر سفر می‌کنند. مردم تالش به زبان تالشی تکلم می‌نمایند. بخش اعظمی از تالش طی عهدنامه‌های گلستان و ترکمانچای از آن جدا شده و به روسیه ملحق شدند. امروز تقریباً بالای ۹۷٪ مردم تالش باسواد هستند و لازم به ذکر است که اولین کتابخانه ایران نیز در این منطقه بنا شده‌است.

جاده‌های تالش در ایران از بالاترین درصد تصادفات (طبق آمار منتشره از راهنمایی و رانندگی ایران) برخوردار است.

تالش

نخستین کسی که در منطقه شمال ایران به تحقیقات باستان شناسی پرداخت “ژاک دمرگان” فرانسوی است. وی که مدت‌ها در نواحی ساحلی جنوب دریای مازندران تحقیق می‌کرد، حاصل مطالعات خویش را در مورد تالش تحت عنوان تحقیقات باستان شناسی هیأت علمی فرانسه به چاپ رساند. حفریات وی به همراه برادرش هانری در حوالی سال‌های ۱۸۹۹ و ۱۹۰۲ ق در مناطق تالش و نقاط همجوار آن در خاک آذربایجان انجام شد.
کاوش‌های اینان در مناطق شرق آذربایجان و اطراف شهر نمین و ناحیه تالش در گورستان‌های پیش از تاریخ نواحی حسن زمینی ، شیر شیر ، دوخالیان ، آق اولر ، قیلاخانه ، لرداغی ، وجالیک ، تاش کپرو، خواجه دودکپرو و گورستان‌های باستانی ناحیه نمین انجام شد.

در نتیجه این عملیات و کاوش‌ها مشخص شد که قبور گورستان‌های این مناطق به صورت دخمه یا “تومولوس” است که در فارسی به آن “گورکان” می‌گویند . قسمت عمده ای از این گورستان‌ها مورد تجاوز عتیقه جویان قرار گرفته بود و از قبور دست نخورده ، اشیایی مانند ظروف سفالین به رنگ سیاه و قرمز و خاکستری بدون نقش و اشیای فلزی محدودی از جنس برنز و آهن به دست آمد. از آثار دیگر کشف شده ، وسایل زینتی و نیز زیورآلات طلایی و نقره ای مربوط به زنان بود.
با بررسی آثار به دست آمده می‌توان آنها را متعلق به عصر برنز جدید یا آهن قدیم دانست. این منطقه احتمالاً قلمرو اقوام “کادوسی” بود و نوع قبور آنها با آرامگاه سکاییان و سنت تدفین این قوم تشابه دارد.

در کاوش‌های باستان شناسی سال ۱۳۷۹ در محوطه مریان ، آق اولر ، توجه هیأت اعزامی روی گورستان شماره دو معطوف شد.

طی این کاوش‌ها بخشی از گورهای چهار چینه‌ی گورستان که با تراکم فوق العاده ای در کنار هم قرار داشتند ، به دست آمد. با کشف تعدادی گور حاوی اسکلت انسانی و آثار سفالی و مفرغی همچون ظرف ، سلاح ، اشیای تزیینی و … متعلق به دوره هزاره یکم پیش از میلاد مسیح ، کار مطالعات انسان شناسی و آسیب شناسی و باستان شناسی بر روی این آثار آغاز شد.

در یکی از گورهای کاوش شده ، پیکر یک زن به دست آمده که در دست آن ، یک زره جنگی قرار داشت. محمدرضا خلعتبری ، سرپرست هیأت کاوش ، معتقد است که دلیل برجای ماندن اسکلت‌ها پس از سالیان دراز دراین گورستان ، قلیایی بودن خاک این منطقه است. در تمامی گورهای کاوش شده ؛ در کنار پیکر افراد مدفون ، اشیایی همچون ظروف سفالی و مفرغی ، ابزار و ادوات جنگی ، وسایل تزیینی و آیینی ( همچون گردنبند ، دست بند و …. ) به دست آمده است ، که این امر نشان دهنده رواج نظریه اعتقاد به زندگی پس از مرگ در میان این مردمان در حدود سه هزار سال پیش از این است.

تالش با داشتن آثار باستانی و تاریخی و همچنین جاذبه‌های طبیعی فراوان می‌تواند بستر مناسبی جهت رشد و توسعه صنعت گردشگری باشد. از جمله مناطق دیدنی تالش می‌توان به ییلاقهای آق اولرمریان، سوباتان، ارده و از نقاط زیارتی به بقعه شاد میلرزان (شاه میلرزان) واقع در روستای خطبه سرا، بقعه آقا سید احمد نال تربه از نوادگان موسی کاظم امام شیعیان واقع در روستای نال تربه، بقعه سلطان سید در مرکز شهر تالش و بقعه سیاه علم خاله سرا در روستای خاله سرا اشاره کرد.
قلعه لیسار معروف به دژ سلسال در روستای لیسار که از قلعه‌های مهم دوران اسماعیلیان بوده و همچنین کاخ قشلاقی نصراله خان سردار امجد واقع در داخل شهر تالش که قدمت تاریخی آن مربوط به دوره قاجاریه می‌باشد و کاخ ییلاقی نصراله خان سردار امجد که در روستای مریان آق اولر قرار دارد، از جلوه‌های مهم تاریخی شهر تالش می‌باشند.

 

جاذبه‌ های گردشگری (طبیعی و تاریخی ـ مذهبی)

 • پارک جنگلی سیاهداران
 • سورتمه ریلی
 • ییلاقات باستانی و تاریخی مریان و آق اولر
 • ییلاق سوباتان لیسار
 • ساحل زیبای قروق
 • بقعه شاد میلرزان خطبه سرا
 • دژ سلسال لیسار
 • پارک جنگلی و ساحل گیسوم اسالم
 • ییلاق اسبومار و ساحل جوکندان
 • ییلاق توریستی کرمان و گردنه الماس اسالم
 • ( آبشار زمرد ) حویق
 • ( بقعه نرگس خاتون ) چوبر
 • بقعه ی بابا اسماعیل ، تره طول
 • ( بقعه ی سید نیکی ، سید نیکی
 • دریاچه ی سراگاه
 • کاخ سردار امجد در پارک شهر
تصاویر و معرفی شهرستان تالش

قلعه صلصال

 

تصاویر و معرفی شهرستان تالش

روستای مریان

 

تصاویر و معرفی شهرستان تالش

آبشار ورزان

 

تصاویر و معرفی شهرستان تالش

ییلاق سوباتان – عکس از محمود اسکندری

تصاویر و معرفی شهرستان تالش

اسالم – خلخال

تصاویر و معرفی شهرستان تالش

جاده اسالم – خلخال

 

منبع :
http://miladfarzaneh.blogfa .com
http://golshn12.blogfa .com/
http://kondesar.gigfa .com/images/post14.html
تیشنیه
ویکیپدیا

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تصاویر و معرفی شهرستان تالش”

 1. جدیدترین اخبار
 2. پربیننده ترین اخبار
قالب تفریحی